Huiler liet klokje I 5 Slecht begaanbare straten, lelie kou en sneeuwjachten hebben een ge- regeld bijeenkomen onder het klokje ernstig belemmerd. Zells is het klokje een aantal dagen afwezig geweest. Maar nu de klok er weer is, maar bovenal nu de titanentocht langs de ell Friese steden tot het (verse) verleden behoort, zijn onze vrienden een ogenblik samenge komen. Manus: „Het is weer gebeurd, mannen. Nog een paar keer een plaatsje en een stukje in 'e krante, en dan is 't weer uut tot de iolgende keer." Dorus: „Dou bedoelst de Ellstedentocht?" Willem: „Wat si'1 die anders bedoele. Dat is het feit, wat eikeneen beroert." Liuwe: „Der salie oek wel meensen weze, die't son tocht gien fluit skele ken." Willem: „Dan binne dat flapdrollen en sakjes sout. Sukke lui binne mij 't praat niet weerd!" Liuwe: „Dat bin ik dalijk met dij eens, Sterke. Mar se binne der, en meer wü 'k niet sêgge." August: „Nou, sien es. Ik nim mien petje af foor die rieders en hun prissen- taasjes, mar make de kranten der niet een bitsje te feul drukte fan?" Rein: „August bedoelt: As jou mar hard- lope kenne, of swemme, of bokse en een ander ongelukkig slaan, en tegen een bal skoppe, dan kom je in 'e krante." Willem: „Daar sit wat in mannen, daar sit wat in. Mar dochs fien ik skaatserie- den een andere kwesje." August: „Ik wil jimme een foorbeeld geve, hoe ik het bedoel. Die Bakker uut 'e Sint Jacobstraat geelt uut dankber- heid so 't hiet, gratus fergees flees an 'e meensen in 't Luilekkerland." Liuwe: „Een bakker die't flees lutgeeft? Waarom gien taatsjes?" Dorus: „Ah, gochemerd, die man hiet Bakker en hij is slachter." Willem: „O, dat is dieselde, die t een ongeluk houden hèt en een heel skolt siek weest is. En nou die weer beter is, hèt ieDat noeme se een mooie ggestel" August: „Mar daar skrieve de kranten een paar lüzige regels over. En gien foto. Wel né. Mar wel foto's fan kerels die hur doodjakkere op 'e fiets en meiden, die't wat harder swemme kenne as jou en ik." Rein: „Nou, dat kenne se gauw. Ik kon mie destieds wat rédde met 'e honne- klauw, mar ferders Manus: „We dwale af, mannen. Het si1 over de Ellstedentocht gaan en nou binne we al an 't swemmen. Je fernik- kele al as je der an denke." Willem: „Óch, en 't ken so mar weer so leer weze. Mar as se die swem- krakken in 'e krante sette, nou, dan magge óns skaatserieders der oek wel in." Liuwe: „Die hewwe der faak instonnen de laaste weken. Son meiske as die Mar tha Wierenga hèt mooi wat bijmekaar wonnen. Ik hew het nooit sien hoor, mar 't mut een merakel weze." Willem: „Ik hew se de dag foor de Elf stedentocht nog achter de Gouden Bal rieden sien. Nou mar, moorddadig!" Rein: „Ja, ik bin der oek weest. 't Gong as 't spoor. Mar de orreganesaasje kon wel es wat harder, 't Waar wachten en blauwbekken soms." Manus: „Ja, dat duurde soms hele skof- ten, ioor der weer een paar meiskes reden. Dan gong het in óns tied, doe t wij achter de tuun om otten en bonen reden, flugger." Willem: „Op 't laast musten de meensen fan 't ies, want der kwam een best stuk maaiem op, en dat must niet fansels, want de andere dags waar daar de fienus." Liuwe: „Nou ja, wat se dan een fienus noeme. Ik hew der bijstonnen, mar der waar foor gien halve rooie sent aardig- hied an. Afijn, daar is al een hele boel over praten en skreven." Willem: „Ik hew der oek op kop en oren bijweesl en ja, der is niet fochten om 'e eerste pries. En dochs Ion 'k het wel een mooi gesicht. Fiji stoere kerels, die me kaar bij de han hadden, gleden bij je langs. Bij jou en duzenden meensen, in 'e koude en in 'e sneeuw. Dat binne momenten mannen, dat binne momen ten (In sommige mannenogen was het dooi- weer Dorus: „Mar het waar niet sportief. Eén mut son tocht winne, en niet fijf tege- liek. Dat kon gien kant uut." Willem: „Mar late wij nou niet fergete, dat die mannen mekaar holpen hadden in 't lijen en in 'e swarich-heden. Nou, dan oek met mekaar winne." Rein: „Dat hadde ommers even goed wel kennen. Bij mekaar blieve, en mekaar helpe. Best. Late we sêgge tot Wiens toe. Mar dan fechte. Tegeliek fut." Dorus: „Dat hest nog niet eens so gek uutprakkeseert, Flewielene. Daar sit wat in. Fienst oek niet, Willem Willem: ,,'t Is lang niet gek foor Rein sien doen, mar we komme met het ei, as 't sout op is." Manus: „Nou nog es wat. Het hadde best so kennen as Rein hier lerduutst. Want de mannen fan 't bestuur wisten wat die fijf van plan waren." August: „Wisten se dat? Hoe konnen se dat nou wete?" Manus: „Dat waar op 'e radio weest, mien goeie man. Ik loof dat die Aad van de Koning dat seid hadde. Nou?" Liuwe: „Mar hoe wuusttou dat nou hew we? Must de foorsitter hun teugen riede en skreeuwe: Hé, mannen, jimme ren- teniere niet fandaag, der mut om knokt wudde?" Manus: „Se konden wel optillefonneere naar Dokkum of naar Battellehiem of naar Wiens. Of een kerel met een auto der hene riede late. Né, dat had gebeure mutten, mar ja Willem: „Het is gebeurd, doch niet ge treurd. Ha, ha, ha, wat ken die ouwe man nog rieme niet? Mar, alle gekhied op een stokje, se muite daar foor andere jaren wel wat op liene. Wat seistou, Liuwe?" Liuwe: „Ik sêg dat de start mooier waar as de fienus." August: Bistou dan in 'e nacht, in die koude, bij de start weest?" Liuwe: „Ja, man. Mar fors de mulleur hor, so as se dan sêgge. Se hadden in mien kosthuus een rieder te slapen. Nou en toen sei mien suster: Dou hest het wel an tied, Liuwe, breng dou die men heer even naar Huzum, naar de start." Rein: „Uut 'e brand bin je. Hoe konnen se dij met dien ouwe bonken nou in 't donker naar Huzum knoffele late? Ik had seid: doen't nou gauw selletl" Dorus: „Niet stoke, Rein, niet stoke jong. En meskien hadde Liuwe oek wel idé om daar es te kieken." Liuwe: „Dat waar oek sü, Dikke. Alla- fijn, ik liet het wekkerke om half vijf öllope. En een kertier later sat ik met die rieder te broodeten." Willem: „Waar kwam die man weg?" Liuwe: Het waar een skilder uut Leek. Een Groninger. Mar wel een aardige kerel, hor." Manus: „Dou hest toch niks op Gronin gers teugen, wel?" Liuwe: „Ikke niet. Mooi, wij óns brochje der deur spoele, en toen óns inpakke, en toen de stap er in." Rein: „Dat waar een hele kletter in 'e koude." Liuwe: „Ja nou! Ik had in 'e kop met Jeen over en August: „Met wie over? Jeen? Jeen van der Berg? Hoe sit dit?" Liuwe: „Wel né, Auguust. Jeen fan 't pontsje. Bij 't stads-siekenhuus. Mar die waar der nog niet. Anders waar dat niet so raar weest. Met Jeen over, 't kerke- padsje langes Willem: „Nou, dou konst oek lieke flug de Beursbrug over en de Skraans uut. Ik sü hast sêgge, nog gauwer." Liuwe: „Dat hewwe oek deen. Ik Ion het al een kouwe snüver, mar die Gro ninger sei: Dit is nog niks, het ergste komt nog." Manus: „Daar had ie oek wel geliek an. Hij must er de hele dag nog in om sweve." Liuwe: „Nou bij die start waar het een gesellige boel. Een soot meensen te kie ken, en als mar rieders, die t kwamen en futgongen. Allemaal lichjes op 'e baan, nou, een pracht gesicht. Mooier as de fienus. Nim dat fan mij an." Willem: „Hèt die Groninger het haald?" Liuwe: „Wis en piepkes. Kwart foor acht hene waar hij in 'e Groene Weide, flak achter de kommussarus." Dorus: „Das oek een knaap. En foor de fierde keer al, loof ik." Rein: „Ik weet niet hoe 't jim gaat, mar ik foei mien futen niet meer. En 'e koffie- lip hangt mie oek." Manus: „Salie we even in Wolbers sien kroegje kieke?" August: „Wie sien kroegje? Mutte wij an 'e drank?" Willem: „Ik hew Br ills je deur. Naar 't weeshuus, mannen! Naar ónze soosieteit! Mars!

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 15