3 Wij vervolgen onze serie artikelen over de gedragsregels op de weg, speciaal voor de fietsers. Ook deze keer werkte hieraan mee de in specteur van de Verkeerspolitie in de gemeente Leeuwarden, de heer H. J. Snoekc daarbij komt nog, dat de juffrouw rechts wel eventjes de punaises, die het weg dek in de lengte in tweeën delen, heeft overschreden. Zij staat dus op de linker weghelft en dat mag beslist niet. Dit is echter niet de hoofdzaak, evenmin als het feit, dat de automobilist wel een ietsje meer naar links had kunnen gaan staan, om rechts - en dus bij de trottoir rand - zoveel mogelijk ruimte te laten voor de fietsers. En daarmee komen we bij de kern van de zaak: het langzame verkeer (fietsers, wagens, ruiters en ge leiders van rij- en trekdieren en vee) moet zich zodanig opstellen, dat het mo torrijtuigen niet meer hindert dan in de gegeven omstandigheden onvermijdelijk is. Dat wil dus zeggen, dat het langzame verkeer zich steeds uiterst rechts moet opstellen en motorrijtuigen daarnaast. Het hangt van de breedte van de rijbaan af hoeveel fietsers naast elkaar mogen staan,- op de Wirdumerdijk, waar de foto werd gemaakt, zijn dit er hoogstens twee I eze foto - maar dan met wat meer omgeving - was het onderwerp van onze eerste verkeersprijsvraag en het is ons, eerlijk gezegd, tegenge vallen, dat er zo weinig oplos singen binnenkwamen, terwijl de antwoorden bovendien lang niet alle juist of volledig waren. Wat te zeggen van de inzender, die de juffrouw links op de foto als de enige schuldige aan overtredingen brandmerkt? Goed, haar gedrag is op dit punt niet feilloos, maar ze staat daarin werkelijk niet alleen en dat mag haar tot troost zijn. Eén brief vermeldde, dat allen, die op hun stilstaande fietsen blijven zitten, zich verkeerd gedragen. Dit is echter niet juist; u moet stoppen vóór de stopstreep bij de verkeerslichten en hoe dit gebeurt is uw eigen zaak, wan neer u maar op de been of op de fiets blijft. Stoppen vóór de stopstreep.... kijk, dat is nu een voorschrift waaraan niet allen op de foto zich houden. Drie voorwielen zijn een eindje te ver doorgeschoven en voor een auto overblijft, zonder dat deze op de linker weghelft komt. Op grond hiervan zijn vier wielrijders (drie dames en een heer) in overtreding. Zij beletten de achter hen staande auto vlot weg te rijden en hinderen deze dus. Opgemerkt mag tenslotte nog worden, dat de weggebruikers zich in volgorde van aankomst moeten opstellen en dus geen „kruip-door, sluip-door"-spelletje mogen spelen. Op onze foto is uiteraard niet na te gaan of de hierop afgebeelde personen zich aan deze regel hebben gehouden. Het beste antwoord, alhoewel niet geheel volledig, was dat van de heer S. Postma, Vincent van Goghstraat 3, Leeuwarden. Hij ontvangt een post wissel van tien gulden. en dan zo dicht mogelijk tegen het trot toir aan zodat ernaast voldoende ruimte Dit is do tweode foto in onze nieuwe prijsvraag-serie. Wij vragen onze lezers de hierop in beeld gebrachte overtreding te signaleren en daarvan een uitgebreide en duidelijke omschrijving te geven (waarbij taal- en stijlfouten uiteraard buiten beschouwing blijven, want dit is geen opstel wedstrijd). Aan politiepersoneel en anderen, die krachtens hun functie de verkeersregels „op hun duimpje" kennen, verzoeken wij geen oplossin gen in te zenden, omdat we graag het „pure amateurisme" willen hand haven. De nieuwe foto is, zoals u ziet, ook bij een verkeerslicht opgenomen, maar het was uiteraard niet de bedoeling in een herhaling te vervallen. Over het opstellen bij de stopstreep enzovoort hoeft u ons geen critische opmerkingen te maken; deze keer gaat het om één overtreding, die vrij gemakkelijk te vinden moet zijn. Oplossingen vóór 10 maart aan de Redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap", Voorstreek 103, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 3