Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND JANUARI 1956 7 Op nieuwjaarsdag overleed de heer G. J. Polman, arts te Leeuwarden. De overledene was ook secretaris van de Neder lands Hervormde Schoolvereniging. De heer H. Schaareman uit Utrecht, de nieuwe directeur van „De Stins", trad bij het begin van het jaar in functie. Het zilveren viooltje van de actie voor het Frysk Orkest werd op 7 januari uitgereikt aan de Noordnederlandse Auto- matencentrale te Leeuwarden, die met het beschikbaar stellen van een metaaltyper deze goede zaak steunde. Niet minder dan 74 jeugdige schakers bogen zich op 7 ja nuari over de borden en stukken om, in de cantine van de Electro Blikfabriek, deel te nemen aan een jeugd-schaak- tournooi. De 74-jarige heer J. Stok was op 8 januari zestig jaar in dienst bij de N.V. Verffabriek voorheen Joh. Zandleven. Op 10 januari kregen de Leeuwarder straten en daken een flinke vracht sneeuw te torsen. In het kunstcentrum „Prinsetün" werd op 10 januari het feit herdacht dat een kwart eeuw geleden hier de Nederlandse vereniging tot Stichting van Volkshogescholen werd opgericht. Door het'breken van de onderleggers in de bedstee viel het bejaarde echtpaar Nestra van het Noordvliet in de nacht van 12 op 13 januari in de ruimte beneden deze slaapplaats. De vrouw - tachtig jaar oud - stierf door verstikking onder het beddegoed, de man overleed op 25 januari in het zie kenhuis. Ir. Ch. C. van der Vlis was op 16 januari 25 jaar directeur van de dienst van Openbare Werken. De jubilaris zag af van een viering van dit toch wel gedenkwaardige en dus vermel denswaarde feit. Midden januari werden voorlopige plannen tot samenvoe ging bekend van de coöperatieve zuivelfabrieken te Leeuwar den en te Jelsum. Beide bedrijven zorgen voor het grootste deel van de hier verkochte drinkmelk. In het Nieuw en Oud St. Anthoon werden op 17 januari tulbanden uitgereikt aan de bewoners, in verband met het feit, dat de Heilige Anthonius 1600 jaar geleden - op 17 januari 356 - stierf. In de bijzondere strafgevangenis ontstond op 18 januari een rumoerige stemming onder de gevangenen. De hulp van de politie werd ingeroepen om, zo nodig, de orde gewapen derhand te herstellen. De gemoederen kalmeerden daarna echter al gauw. De raad van Leeuwarden besloot op 18 januari medewer king te verlenen aan de Vereniging tot stichting en instand houding van scholen met de Bijbel te Huizum voor de slichting van een ulo-school aan de Nieuwlandsweg. Door een wijziging van de bebouwingsvoorschriften in de voormalige Weerklank krijgt de Gereformeerde Kerk art. 31 K.O. de gelegenheid naast het bestaande centrum een kerk te bouwen. De woning- bouwstichting „Patrimonium" krijgt voorschotten voor de bouw van 54 étagewoningen en 36 autoboxen ten oosten van de Pieter Stuyvesantweg. De voorzitter van de commissie Voetbal en t b c.-bestrijding, de heer A. Bosma, overhandigde ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van deze commissie, een cheque van 3500 gulden aan de voorzitter van de Vereniging tot bestrijding der tuber culose, dr. E. H. Hijmersma. Dit bedrag werd vorig jaar bijeen gebracht met de wedstrijden, de verloting en andere vormen van steun. De heer Bosma werd ere-voorzitter. Op 21 januari kwam het zilveren viooltje weer eens in Leeuwarden terecht en wel bij de heer Benno Philip, die met een amateur-avond 103,25 voor het Frysk Orkest bijeenbracht. De heer M. Burg, die 35 jaar secretaris is geweest van de afdeling Leeuwarden van de E.H.B.O., namop 23 januari afscheid van deze organisatie. Een flinke laag sneeuw begon op de middag van 26 januari op de stad neer te dalen. De heer T. Vos was op 26 januari een halve eeuw in dienst bij de N.V. Draisma van Valkenburg. Hij is thans bedrijfschef. De in de St. Jacobstraat gevestigde slager B. K. Bakker heeft, uit vreugde over zijn herstel van de gevolgen van een ernstig auto-ongeluk, de bewoners van Luilekkerland en aan grenzende huisjes aan de Nieuweburen gratis op vlees ge- tracteerd. Elk kreeg een bon, die recht gaf op vier ons vlees. „Us Mem", de bronzen koe op het Zuiderplein, werd op 28 januari bij het Fries Rundvee Stamboek ingeschreven onder nummer 235.000. Op maandag 30 januari was de treinenloop, speciaal op de Veluwe, ernstig gestagneerd door ijzelafzetting op de boven leiding. Vele reizigers van en naar Leeuwarden werden daar door ernstig gedupeerd. Op 31 januari werd de „luchtbrug" van de vliegbasis Leeu warden naar Ameland en Schiermonnikoog in gebruik gesteld. De eilanden waren door laag water en ijsgang voor schepen onbereikbaar geworden. De heer A. Corée nam op 31 januari afscheid van het Rijks archief in het Kanselarijgebouw, waar hij het in 43 jaar had gebracht tot chef van de leeszaal. Zuster Tascisio, hoofd van de rooms-katholieke school voor lager onderwijs en ulo voor meisjes in de Grote Kerkstraat, was op 31 januari veertig jaar aan het onderwijs verbonden, waarvan 35 jaar in Leeuwarden. Lenie Aarts uit Leeuwarden, die op 31 januari - tegelijk met prinses Beatrix - achttien jaar werd, mocht op deze dag Friesland vertegenwoordigen bij een televisieprogramma, waar aan uit alle provincies een jongen of meisje, die op dezelfde dag geboren werd als de prinses, deelnam.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 7