15 Onder liet klokje I en zo nu en dan verschijnend maart- I zonnetje maakte het mogelijk dat de, door de winter wreed ver stoorde, regelmaat in het samenklonte ren onder het klokje weer hersteld werd. Dorus: Uut 'e wien en in 't sontsje, dan gaat het weer." Rein: „Gelukkig al. We hewwe het slim ste weer achter óns ouwe rug. Mar we kenne wel over dit winterke naprate." Willem: „Hest het in 'e gaten? Dit is wat weest, mannen. En reken mar, dat er een hoop koude leden is. En as je die ler- halen over het bütenland leze." Manus: „Dat hew ik oek docht. Die le- wina's en die overstromingen. Dat kenne wij hier niet, mar het liekt mie gien lolletje." Liuwe: „Nou en daar in Itaalje de wol ven loor de ramen. Je kenne beter andere uutlanhüzers hewwe. Ik sien hier al wolven op 'e Wuddummerdiek lopen." August: „Skei uut lent met dien gekke ierhalen. Een meens krijt er wat fan." Willem: „Ja mar so is de harde ree - eh - reeal - nou afijn, hoe hiet dat nou? Het ston laassen in een krante en ik docht, ja, dat is 't. De harde réjaleteit. Just!" August: „Hoe kenst het so onthouwe, Sterke? De woorden binne mij gauw te duur. En je hewwe loof ik nou oek feul meer ireemde woorden as froeger." Rein: „En dat komt, docht ik, fan de radio. De meeste meensen hewwe radio; een toestel of disterebuusje. En nou, dan kenne jou heel wat hore." Willem: „Daar konst best es geliek an hewwe, Flewielene. Deur de radio. Die kerel van 't nijs, en die meziekstukken en die gekjagers en die grappemakers. Ja, nou mar, daar komt het fan!" Dorus: „En oek wel fan 'e kranten docht ik. Het stinkt fan 'e Ireemde woorden." Manus: „Ja, en fan 'e letters deur me kaar. Froeger hadden jou S.S.S. en V.V.V. Mar nou leit alles deur mekaar: N.L.S.V. op die blauwe vleesauto's, en M.T.S., die skool bij 't Fosseparkje, en eh Liuwe: „A.B.C. is der oek. Das een bond looi ik." Willem: „Bij óns meiske in Utrecht is een foetbalklub, die hiet fan Dos. Je lache je dood, man." August: „ln die weerpraatsjes hewwe se 't altied over mielibaren. Wat 's dat foor spul?" Rein: „Weet ik feul. Se hewwe het oek wel es over tèrmiet of tèrmiek." Willem: „Ja, das spesiaal foor sweefflie- gers. Niks foor óns." Dorus: ,,'t Is langer een mite wereld. Jou hewwe de sagolanden en Liuwe: „Né, né, né, Dikke. Niet sago landen, mar as ik het goed hew, is 't wat fan Nova- of Navolannen." Willem: „Froeger hadden je an 't spoor boekje en 't sulletsje genoeg, mar teu- genwoordich mut eikeneen een entsje- klopédie hewwe." Manus: „Hé Willem jonge, wat hest nou foor praat?" Willem: „Né Briltsje, het is goed. Bij een ouwe boer fan mie hadden se een heel grouw boek en daar ston fan alles in. Nou en as we dan niet wisten hoe en wat, dam gongen. we naar de boer en dan sei die altiten: Eventsies in 'e entsje- klopédie kieke." August: „En staat alles daar in?" Willem: „Dou kenst het so gek niet be denke of het ston der in. Op letter. En met plaatsjes der bij." Rein: „Nou, Auguust, het mag dij nou beure. Koop die mar gauw son boek, dan kenst oek es foor de radio." August: „Niet so haliwies', Rein. Mar ik wil 't wel wete, dat 'k dom geboren bin en der niks bij leerd hew." Liuwe: So gaat het óns allemaal laak. Se frage mij oek wel es wat en dan mut ik faak sêgge: „Dat mag Joast fan der Fondel wete." Dorus: „Sêg Willem, dou weest nog wel es wat. Wat is, wat is, wacht ik hew het op een luusjeièsdoaske skreven, wat is een saketerief?" Willem: „Een wat? O ja, een sake ja, wis een saketrief. Ja, dat is fan 'e donkere winkels op 'e Nijstad en so. Wat is 't een boel, niet?" Dorus: „Daar wudt de stad niet feul fleu riger Ian. Wat houdt suks nou in? Sake terief skrieve dekranten. Hewwe die winkelmeensen aksje met de gemeente raad?" Liuwe: „Ik hew mien swager fan 'e krante der wei es over hoord. En die seit altied: 't Is een sentekwesje. Die winkellui wille minder betale as 't gas- febriek hur aihale wil. Se wille sogeseid een hampart trief. Jou en ik hewwe een triel en de saken krije dan hur trief." Willem: „En das 't saketrief. Alfijn, Liuwe hét het loof ik goed ferduutst, dat ik ken mie wel stil houwe." Manus: „De man foor de radio sü sêgge: Der is een klonlliks gaande tussen de middenstand en 'e stad." Rein: „Mar dit binne gien klusjes foor de Feiligheidsraad. Dat mutte se hier met mekaar uutknokke." August: „Mar een dooie boel is 't wel. Nou binne feertien dagen gauw om, mar anders süden je miene dat het nog oor log is." Willem: „Der is in 'e raad oek nog al swaar over praten. En over de hüze- beweging, en over de tunnel bij de Skrans en al so meer. De mannen hadden der een hele dag foor nomen." Rein: „Nou hadde ik in 'e krante een groot stuk lezen over een nije Prins Hendrikbrugge. Mar daar is loof ik in 'e gemeenteraad niks fan seid." Liuwe: „Das oek wat, mannen. Ik hew loof ik nooit anders kennen as dizze brugge. En die nije wudt oek een stuk breder." Dorus: „Ston der niet in 'e krante, dat de Prins Hendrikstraat oek breder wudde must? Ja, fut en dalijks niet, mar later Willem: „Ja, die ene kant mut er weg en een stuk achteruut. Mar dan doet mien hoofd niet seer meer." Manus: „Welke kant mut fut? Die kant waar hij woont, die kapper, hoe hiet ie oek al weer?" Liuwe: „Die kant is 't loof ik niet. 't Is de kant ian Doedijns en dat liswinkeltsje looi ik, niet Willem?" Willem: „Ja, die kant is 't." Rein: „Nou is 't nog niet so feer, mar je salie daar mar weune of een saak hewwe. Dan bin je swaar het bokje." August: „Wie dan leeft, wie dan sorgt. Mar dan krij ik niet meer fan Drees." Liuwe: „Folgend jaar oek niet meer looi ik." August: „Wat seist nou?" Willem: „Ah, skrik mar niet Auguust. Mar Liuwe bedoelt dat er dan wel die andere wet weze sal. De mannen in 'e Kamer bin der al met doende weest. Dat ken foor óns soorte fan meensen een hele ferbetering wudde." Manus: „Dat hew ik oek docht. Mien neef wii Drees hore doe-tie hier weest hét, mar ik sei: Die hèt sien tied had, we gaan nou fan een ander beuren." Willem: „Oh, die Manus is oek son smoute prater bij tieden. Het komt alle maal uut 'e groate pot en de meensen betale 't met mekaar. Eendracht maakt macht." Het citeren van dit spreekwoord werd door instemmend gemompel gevolgd. En toen gebeurde het. Naderende man: „Ah, mannen fan een goed leven." Rein: „Hé, Jurjen. Waar hest dien karre?" Jurjen: „Die karre ken barste. Jurjen ren teniet t!" August: „Ja, nou sien 'k het. Ons melk boer." Willem: „Nou, mar Jurjen hèt oek fer- skeidene mingeltsjes bij mij tuus brocht." Manus: „En bij mij soms niet wuust sêgge?" Jurjen: „Ik hew de hele stad wel deur- flogen. Ik hew wel honnen had en een peerd, en nou de laaste tied een bak fiets. Ja, sell trappe hur, geen motur. Das niks loor Jurjen. Mar nou is 't uut! Jurjen hèt sien pusje deen!" Willem: „Mar dat geswalk deur de stad is der oek niet meer bij. Eikeneen hèt nou sien eigen wiek." Jurjen: „Snering!" August: Wat seistou?" Jurjen: „Sunnering! Leze jimme gien kranten?" Willem: „Jimme is gemeen folk. Ik hew het wel lezen. En oek wel murken. Sate- rus had ik een klein melkboerke met een bril op en de Maandus een grote lent sonder bril. Mar die sei: De servies blieft geliek! En doe sei mien frou: Binne jou melkboer of binne jou téproever?"

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 15