Geen tak van sport of er is w/el een Brada bij ATLETIEK ZWEMMEN VOETBAL KORFBAL HANDBAL VOLLEYBAL 4 FAMILIE SPORT FAMILIE SPORTFAMILIE SPORTFAMILIE SPORTFAMILIE SPORTFAMILIE SPORTFAMILIE SPORTFAMILIE SPORT Twaalf seizoenen na zijn debuut drukte de jeugd hem aan de kant en sinds het vorige jaar speelt Johan Brada in Frisia's tweede elftal op de linksbuitenplaats. Als meiske van zes Toen Johan met zijn makkers die Dren ten versloeg, was Tiny, de oudste zuster, nog maar een meiske van twaalf. Maar een half dozijn jaren zwom ze toen al bij de Leeuwarder Dames Zwemclub, die haar adspirantje voor het eerst aan wed strijden liet meedoen toen het net dertien was. Het moet een hele gebeurtenis zijn ge weest voor de Brada's, die tot dat moment hun geluk alleen nog maar op het korlbal- en het voetbalveld hadden gezocht; een Brada in de zwemsport was iets aeheel nieuws! Maar de stunt verliep boven verwachting goed en de eerste prijsjes, die Tiny met dat zwemmen verwierf, vormden ook de eerste successen van een lange, lange reeks. Want van alle Brada's is zij op tal van fronten het meest succesvol geweest en haar triomfen staken boven die van de meeste broers, zusters, ooms en tan tes uit. Ze werd als zwemster jeugdkam pioene van Friesland op de vijftig meter borstcrawl en rugslag, ze kwam als handbalster onder de lat in het noor delijke elftal te staan, ze speelde een leidende rol in de sterke damesvolleybal- ploeg van C.J.O. In tegenstelling met papa, met de tante's en de ooms, hebben Johan, Jan, Tiny, Yttje en Ype allen het korfballen als een springplank gebruikt. De jongens wipten allen over naar de voetbalsport, de meis jes doken later het zwembad in en bovendien gaf Tiny haar hart nog aan de atletiek, aan de volleybal- en hand balsport. Op het voetbalveld en in het zwembad - daar schreven de Brada's dus de meeste hoofdstukken voor hun dikke boek van de sport. De eerste bijdrage kwam van de hand van Johan. In april 1944 speelde hij voor Frisia als linksbuiten mee in de promo tiewedstrijd tegen Emmen. Het werd een groot succes. De pioniers van het voet ballen in Friesland gaven de Drentse kampioenen een pak slaag van 51, Een deel van de familie Brada. Het zijn, v.l.n.r.: Yttje, Ype, Tiny en Johan Het zal nu niet zon vaart meer lopen, maar tot voor kort kon je geen tak van sport noemen of er was wel een Brada bij. Wie zijn maandagkrantje opensloeg vond die naam gegarandeerd in de sport- rubriek, hetzij in het voetbalverslag van.de oude L.A.C. Frisia, hetzij in het verhaaltje van L.D.Z.'s zwemwedstrijd, in de korfbal- of handbalrubriek, in het atletiekverslag, of onder het kopje volleybal. Bijna alles hebben ze bij de hand gehad, de drie jongens en twee meisjes uit het sportgezin van de vleeshandelaar Ype Brada, die zelf uit een familie stamt, waar het al niet anders was: ver voor Leeuwarden zijn Overdekte kreeg, toen Friesland nog niet handbalde en niet eens wist, wat volleybal was, renden er al Brada's over het voetbalveld of mikten ballen in de korf. Bijna een mensenleeftijd zijn de Brada's al bij de Leeuwarders als sportlieden be kend en de opa's onder ons zullen zich de start van de familie Brada op het sportveld nog wel herinneren. Dat moet in de jaren na de eerste wereldoorlog zijn geweest, toen de Leeu warder Korfbalclub Friso nog in de luiers lag. Mien Brada nu mevrouw Disselkoen-Brada te Amsterdam was de eerste, die zich aangetrokken voelde tot de jonggeborene. Later schaarde ook Ype Brada zich bij de bewonderaars om de wieg en tenslotte vonden de anderen de weg naar het korfbalveld: allen sloten zich bij de Leeuwarder Korfbal Club Friso aan. Eerst Marie, die nu mevrouw Grim-Brada heet, toen Jan en daarna David, de jongste broer. Een generatie later had Ype, de oudste zoon, zélf vijf kinderen: twee meisjes en drie jongens en.met z'n allen werden ze lid van de korfbalklub! Frisia promoveerde naar de eerste klas en Johan kreeg een vaste plaats in de ploeg. Met een onderbreking van enkele jaren in Indonesië speelde hij steevast op de linksbuitenplaats dezelfde plaats, die oom Jan Brada vroeger ook al vele jaren had bezet.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 4