Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND FEBRUARI 1956 Op de eerste dag van de maand opende burgemeester Van der Meulen de Bejaardensociëteit in het voormalige Stadsweeshuis. Deze instelling tot stand gekomen op initia tief van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap mocht zich aldra in een druk bezoek verheugen. Op 2 februari bereikten twee tankboten, afkomstig van Pernis, door het dikke ijs der Friese binnenwateren Leeuwarden. De vrouwenrijderij om de gouden schaats, die op 4 februari op de Leeuwarder ijsbaan werd gehouden, bracht de over winning aan Martha Wierenga. Mr. R. P. Cleveringa, president van het gerechtshof te Leeuwarden, had op 7 februari een kwart eeuw zitting in dit rechtscollege. Op 8 februari overleed honderd jaar oud de weduwe T. Ferwerda-De Ruiter. Zij was op één na de oudste ingezetene van de gemeente; de oudste is de weduwe A. Hulzebos-Addens. De gemeenteraad besloot op 8 februari geld te lenen aan de Stichting Leeuwarder Industriegebouwen voor de bouw van twee industriehallen. Verder werd goedgekeurd een voor stel tot demping van de Keizersgracht. Op de avond van 11 februari ontstond brand in het stofhok van de C.A.F. aan de Snekertrekweg. Het vuur was snel ge blust en de schade aan gebouw en voorraden bleef beperkt. Voor de stads-autobusdienst was maandag 13 februari een belangrijke dag, want toen werd lijn 3 in ere hersteld. De eerste bus doorbrak een versperring van krantenpapier in de overweg van Achter de Hoven, aangebracht door de buurtvereniging. Op dezelfde dertiende februari zegevierde Martha Wierenga in de rijderij om de gouden bal van de Nieuwe Leeuwarder IJsclub, die achter de Prinsentuin werd gehouden. Dinsdag 14 februari; ELFSTEDENTOCHT. De finish van deze grote rijderij verliep anders dan men verwacht en gehoopt had. A. Verhoeve, J. v. d. Hoorn, A. de Koning, J. Nauta en M. Wijnhout gingen gelijk over de streep. Wijl dit „afge sproken werk" was, werd geen winnaar uitgeroepen. Ds. J. C. Hagen was op 15 februari een kwart eeuw gere formeerd predikant te Leeuwarden. In de nacht van 16 op 17 februari bereikte de strenge winter een hoogtepunt. In Leeuwarden wees de thermometer 21 graden vorst aan en daarmee was de Friese hoofdstad de koudste plaats van Nederland. Het dagblad „Ons Noorden" wist te vertellen, dat tijdens een tentoonstelling van abstracte schilderijen van de Hagenaar W. Hussem in het Princessehof twee weken lang een door een onbekende opgehangen stuk papier met wat olieverfstreken heeft gehangen. Het heette „Moeder en kind" en zou in vijf minuten door een niet-schilder zijn gemaakt. Op 18 februari werd achter de Prinsentuin door de Nieuwe Leeuwarder IJsclub een rijderij voor paren gehouden. T. Nauta en A. Nauta -Sijtema waren de sterksten. Het was de laatste wedstrijd die hier gehouden kon worden, want twee dagen later begon men met het afstromen van het water in de Friese boezem, waardoor het ijs onbetrouwbaar werd. De bittere kou deed de nood hoog stijgen in het woon wagenkamp en de woonschepenhaven. Kleren werden inge zameld door het evangelisatiecomité „De Ark" en de vlieg basis bood hulp voor het eerst op 20 februari door warme maaltijden te verstrekken. Een tragisch ongeval kostte op 21 februari het leven aan de 33-jarige mevrouw H. Rodenhuis-Wierda en haar tienjarige zoontje Bertus. Zij lagen ziek te bed en zijn door gas, dat uit een lek ontsnapte en in de woning terecht kwam, vergiftigd. Dr. O. Postma te Leeuwarden kreeg op 22 februari het ere burgerschap van de gemeente Wonseradeel aangeboden. Hij werd te Kornwerd in deze gemeente geboren. De traditionele ledenrijderij van de koninklijke vereniging „De IJsclub" op 23 februari werd met vuurwerk besloten. Het zilveren viooltje van de actie voor het Frysk Orkest was op 24 februari voor de heer Wouter Zwart, de man van de „orkest-bolle". Op 25 februari werd op de ijsbaan aan de Bleekerstraat een wedstrijd voor paard en arreslee gehouden. Maandag 27 februari bracht het einde van de strenge winter. Er trad een fikse dooi in. De heer R. Vos uit de Jan van Scorelstraat, 43 jaar oud, werd op 27 februari op de Groningerstraatweg bij het over steken met zijn bromfiets door een auto aangereden. Hij over leed dezelfde dag nog in het Diakonessenhuis. Op 28 februari werd het ijs van de Noordersingel open gebroken. Het kinderdagverblijf in het voormalige Nieuwe Stadswees huis werd op 29 februari geopend door de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen. De raad besloot op de laatste dag van de maand een ge meentelijke kleuterschool aan de Larixstraat te bouwen. Verder werd besloten de Prins Hendrikbrug te vernieuwen, waarbij deze twintig meter breed zal worden. De woning vereniging „Leeuwarden" kreeg geld voor de bouw van 364 woningen aan Noord- en Zuidvliet. De heer P. Visser nam op 29 februari afscheid van de Noord- Friese Middenstandsbank, die hij 35 jaar als directeur heeft gediend.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 9