De „Blokiuï buurt md v nr$e Slechts weinig herinnert aan (goede) oude tijd liWfll-c hou ren Hoe van van nine de die Lee lanc rooi Sch doo wee als van stoe Jan woc de de dik] er i mar van wac klai wat veil woc Thij Sijt: op vet< de derl en de mat van De ven Met verhaal van de „Blokhuisbuurt", de buurt, die ligt tussen Blokhuis plein, Zwitserswaltje, Waeze en Nieuweweg, zou het verhaal kunnen zijn van een van de tientallen echte Leeuwarder familie s, die eens de zakformaathuisjes in het hart van deze oude buurt bevolkten. Die woonden in de vrij brede, bijna bezemsteelrechte Blokhuissteeg, in de bejaarde Munteburen aan het eind van deze steeg, achter de hoge rug van het Zwitserswaltje rond de bleekveldjes in de Eerste of Tweede Ver- maningsteeg of achter de woningen van de Nieuweweg in de gloppe De Krimp met zijn duistere plaatsje. Het zou een verhaal kunnen zijn van schone gemeenschapszin, van een heid en verbroedering, van pret en plezier, van arbeid en armoe, van drank en van vrouwen, van slaande ruzie's, van bittere ellende en schrijnend leed. Zo onrustig soms de sfeer in de Blok huissteeg met zijn aanverwante slopjes en plaatsjes werd gemaakt door brui send feestgedruis of door de vloek van een heibeltje, zo rustig en naar buiten toe waardig werd er geleefd in de grote huizen van de straten, die deze volks buurt omsloten. Huisden er sjouwerlieden en „koopman- tsjes" in garen en band in dat net van stegen, in de belendende straten stonden forse gebouwen van mensen, die op de maatschappelijke ladder veel hogere tre den hadden bereikt. Op het Zwitserswaltje, naast dat merk waardige, roestbruine pand, waarvan ge zegd wordt, dat het de oudste pakhuis gevel van Leeuwarden heeft, had juffrouw Breitsma haar naaischool voor minder- mogenden, waar nog vroeger de Konin- ginne Naaischool was. Om de hoek op de Waeze woonde en woont nu nog de heer Schweer, die boekhouder bij de graanhandelaar Veen- stra was. Een hanestap verder, op de plaats, waar eens de stins van Ona Jouwsma moet zijn geweest, stond Mun- tenburg, een deftig herenhuis, dat eerst door een familie Van Harinxma thoe Slooten en later door de Engelse consul werd bewoond. In de eerste wereldoorlog kon men in dit historische gebouw, waar in vroeger jaren De Munt was en het Friese geld werd geslagen, vele talen beluisteren. Toen diende het grote Muntenburg tot tehuis voor geïnterneerden, van wie de Belgen het sterkst in aantal waren. Op de hoek van de Nieuweweg, waar nu het gebouw van de Amsterdamse Bank staat, was de Openbare Leeszaal, die waarschijnlijk niet uitsluitend ten gerieve van de bewoners van de Blok huissteeg in dit pand-naast-de-deur was ondergebracht. En aan de andere kant van het blok, aan het van mar en Zan Dat stijv dire

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 10