13 Onder liet klokje De vrede was weer getekend. De „eerlijke'' Rein was weer in ge nade aangenomen. Op een milde mei-dag legde hij een verklaring al. Rein: Dat waar mie raar ontkomen, mannen. Ik sü der eerst een grapke over make,-mar doe ineenen waar ik afgeun- stig op Willem sien sterke ferhalen en doe, nou ja, doe bin 'k deurslagen. Dat hadde so niet muiten." Manus: „Né, dat waar een minne beurt Flewielene. Mar allaiijn, sand erover!" Willem: „Ja, dit's gebeurd, mar ik waar duvels op die, Rein. Mar doe t mien wieike het hoorde, sei se: Durlstou loor al dien ierhalen twee fingers in 'e hoogte te steken?" Een ontspannend gelach maakte een eind aan het incident. Dorus: Wete jimme wie straks oek sterke ferhalen fertelle ken? Moeke Kingma!" August: Wie is moeke Kingma? Moeke Verf hew 'k wel es fan hoord, mar moeke Kingma Liuwe: „Al suust er nog nooit fan hoord hewwe, dan bist oek nog een minne krantelezer. Hestou dat stukje niet lezen Ian die Irouw, die't met 'e fliegmesine naar hur kienders in Ummerika sal?" August: „Ik bin een minne krantelezer; dat wete jimme oek wel. Mien swaqer hèt mie wel ferteld fan een oud wiefke, die't sofeul jaar met peterolie lopen hadde. Hij had het plaatsje uut 'e krante knipt, want hij hadde jaren in 'e Blee- kerstraat woond, dat sodoende." Willem: „Ja, dat waar Rinske, mar die hoeft niet met peterolie naar Eisenhower toe. Né, moeke Kingma, die ken nog es wat f er hale!" August: „Gaat se in een fliegmesine? Niks foor mij; ik loof dat 'k loor gien honderddüzend gulden in sun smerig ding kroop." Liuwe: „Ja, 't is wel een wiefke met haar op 'e tannen. Se siet nog es wat fan 'e wereld. Se komt teerder as wij." Willem: „Mien lerste is Itaalje weesl. Met koeies. Se komme nou nog wel es in Griekenland en in Arregetienje. Dat binne oek hele lopen!" Rein: „Se sêgge dat de wereld kleiner wurdt. As jou mar wat inkommen hewwe, gaan je met fekaansje naar 't bütenland. Oostenriek en Purries lêgge bij de foor- deur." Dorus: „Mar niet bij mienen. Mar goed, wij hewwe óns tied had. Wij hewwe werkt foor een bitsje en binne oek faken tefreden weest met een bitsie. Hewwe jimme dat laassen deur de radio hoord?" Manus: „Der is so faak es wat foor de radio. Waar wuust hene, Dikke?" Dorus: „Nou, die uutsending fan die fent, die't dan een praatsje houdt met ouwe meensen uut een bepaald plak. Nou, en doe waar ie in Luwadden Liuwe: „Ja, en doe waar der oek een man uut het Stadsfersorgingshuus foor, en een paar meensen uut een gast- huus Dorus: „Just, dat bedoel ik. Nou, en as je dat ouwe wiefke hoorden, dan waar dat ons leven. Hard werreke, fan 's mor gens Iroeg tot savens laat, een habbe- krats lerdiene, en sei se doe: We waren wel gelukkig. Dat hoort nüver en dochs Willem: „Alles waar heel anders. Ik hew oek wel es met het mes dwars in 'e bek foor een boer stonnen, en ik hew oek wel es met staakt, mar ja, soms dan waren je wel aardig tefreden met 'e sie- tewaasje." Rein: „Ja, 't kon wakker ongeliek. Mar ik loof wel, dat de meensen het nou beter hewwe as froeger." Willem: „Der is meer welf aart. En as se óns daar nou straks oek een pusje fan geve, en daar liekt het wel op, dan ken 't om mij wel so blieve." Liuwe: „En as dan de pommeranten gien oorlog skoppe, dat mag er oek wel bij." Manus: „De mannen prate smout met me kaar, dat skeelt sofeul. Die twee Russen rei ze mar een end fut, en se swetse, en se ete en drinke, en se geve hier een tuutsje en daar een aaike August: „Ajakkes, wat flauwe gekken!" Dorus: „Ja Auguust, ik hew liever dat se tüte as dat se skiete. Mar wat gaat daar foor nüvere auto?" Willem: „Waar? O, die gele daar. 't Sal wel weer reklame weze. Of het is die auto, die't op suup riede ken." August: „Wat seistou? Op suup riede? Wat houdt dat in?" Liuwe: „Dat hast weer in 'e krante leze kennen, ouwe erfgenaam. Een kerel hèt wat uulionnen, dat foor bussine in 't plak ken, en daar sit een soat suup in. Het liekt wel wat op Wardenier." Rein: „Aansen is 't sof eer, dan riede se naar de geraas je en dan sêgge se: Jaag mie wat suup in 'e tenk!" Manus: „Ja, of die bussinepompen rake der uut en de mellekboeren krije dat handeltsje der bij." Willem: „Nou ken 't oek wel weer man nen, we make het hoe langer hoe gek ker. Mar nou heel wat anders. Wat sêgge jimme fan de nije urenaren?" Rein: „Fan de nije wat?" Willem: „De nije urenaren. Eh water plaatsen Ach eh Dorus: ,,'t Is duudlijk genoeg, Sterke. Je hewwe hokjes en hokjesDas een hele uutkomst foor een soat meensen. Nim nou een bakker, of een straatmaker ofAfijn, noem mar op. Nee, 't is noflijk!" Willem: ,,'t Liekt mij oek een hele uut komst in die bütenwieken. Och, en as se se dan wat kammeflére August: „Der in kampere? So gek hoeft het niet, wel?" Dorus: „Nee, Willem seit: kammeflére. Hij bedoelt: wat in 'e bosjes delsette of so. Wat het oog niet ruukt August: „Nou ja, dat doene se al jaren. Onder nije bruggen, en hier in 'e ouwe Waag." Rein: „Die sien ik nog wel es ferdwie- nen. Daar wudt wel gauw es wat fan seid. 't Is oek so-so lansels." Liuwe: Foor óns is 't wel noflijk hier. Ik loof, dat 'k mar even ansteek." Dorus: ,,'t Is met Liuwe een spuftsje: As je der over prate Willem: „Mar nou nog es wat. 't Komt mooi uut, dat Liuwe even fut is. Hij is morren jarig. En dan wurdt ie seventig!" Manus: SoSeventig. Jonge. Liuwe al seventig." August: „Mar dat seistou met een be doeling seker, Willem?" Willem: „Dat hest gauw deur deze reis, Auguust. Ja, hier muite wij wat fan make, mannen. Wat besonders." Manus: „Hij is anders de eerste niet, die't seventig wurdt Willem: „Wat wuustou daar met sêgge, Briltsje?" Manus: „As dat we gien ferskil make mutte. Of gien één of allemaal. Ik hew Dorus: „Stil, Manus jonge. Wij hewwe dat doe niet weten, toenstou seventig wudden bist. Mar och heden, daar komt Liuwe al weer an." Willem: „Nou, dan mutte we der kwanskwies mar wat over afprate. Even op óns openst." Liuwe: „Wete jimme wie't ik daar krekt trof? Siemen - Siemen Baltsje." Dorus: „O, die ouwe peerdekoopman?" Liuwe: „Just. En hoe oud dochten jimme dat Siemen onder de han is?" August: „Seventig!" Liuwe: „Seventig? Hoe komstou so bij seventig? Afijn, dat geeft oek niks. Nee, Siemen Baltsje is drie en tachtig!" Dorus: „Drie en tachtig. Dat skeelt der tien jaar bijeh Liuwe: „Nou, bij wie? Wat praastou der ireemd in om." Dorus: Bij óns Hein sien skoanmoeke wii ik sêgge." Willem (mompelend): „Jim lope in e' gaten, mannen. Salle we lappe loor Liuwe: „Wat bebrabbelstou daar, Wil lem? Waar mutte de lappen foor?" Willem: „Ah, niks jut Hestoek een pruumke foor mie, Liuwe? Of hest een goeie segaar in 'e buse?" Liuwe: „Een pruumke kenst krije, mar foor segaren must bij een ander weze." Willem: „Och heden, ik docht: Liuwe loopt met een doos dikke segaren in 'e büse. (Mompelend): Foele jim het, man nen? Lappe foor August (grommend): „Wat kost óns dat de man?" Liuwe: Wat begrommell Auguust daar? Of trille dien lippen?" August: „Ah, niks ju. (Fluisterend): Twee kwartsjes de man?" Manus: „Daar mut het oek hard met op- houwe. Toen ik Liuwe: „Sal ik jim es wat sêgge? Jimme kenne met mekaar het heen-en-weer krije. Een ouwe kammeraad overal buten houwe. Ja, stil mar, ik loei het wel. Morren wur ik seventig, en ik wü jim alle vijf frage en dan een segaar de man, mar nou Plof mar met mekaar!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 13