i sgels 'sers, It de men 'slui- men komt lient \e te de eren het keld naai zich din- wel na- n er veel ■van sing zhil- noet wij ?rie, king litie eke. 3ms i in op och van and kan ten ijkt en. iar, der het ge- ent De foto van de vorige keer toonde een groepje mensen op een straat hoek; dat het op de Nieuweburen bij de Vijzelstraat was, heeft menigeen stellig wel ontdekt. En wat was hier nu mis? Wel, in de eerste plaats staan daar drie dames en een heer op het smalle trottoir stil, zodat andere voetgangers worden gedwongen op de rijweg te gaan lopen. Dat is gevaarlijk, want elk ogen blik kan er verkeer om de hoek komen. Dezelfde fout maken de dame en het jongetje vlak onder het verkeersbord. Zij allen zouden de volgende verkeers regel beter moeten kennen: „Het is voet gangers verboden te blijven staan op en nabij kruisingen en splitsingen van wegen en op bruggen, indien daardoor het verkeer wordt belemmerd of in ge vaar gebracht". Maar we zijn er nog niet. Een tweede fout werd gemaakt door de fietser, die zijn karretje onbeheerd op de rijbaan liet staan, met de trapper op de trottoir band. Zo n fiets kan gemakkelijk vallen, wat niet alleen onplezierig is voor de eigenaar, omdat er schade van komt, maar ook kan door -zo n vallende fiets ernstig gevaar voor de andere wegge bruikers ontstaan. Denkt u maar eens aan de mogelijkheid, dat een fietser plotseling moet uitwijken en onder een auto belandt. Het is verboden een fiets te plaatsen of te laten staan op de rij baan en op rijwielpaden. Ook met zon aan de fiets gemonteerde stander mag dit niet. Voor bromfietsers geldt het zelfde verbod. De derde fout wordt gemaakt door de En hier is dan andermaal een foto, die een ongewone en we mogen wel zeggen: ongewenste verkeerssituatie in beeld brengt. Wie ons vóór 10 juni schriftelijk het beste weet te vertellen wat er aan de toepassing der verkeersregels schort, die maakt gading naar de prijs van tien gulden, die ook deze keer voor de beste oplossing beschikbaar wordt gesteld. Stuurt uw brieven aan de redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap", Voorstreek 103, Leeuwarden, met in de linkerbovenhoek de vermelding: „Verkeersprijsvraag". drie fietsers op de voorgrond van de foto. Zij hebben hun karretjes tot stil stand gebracht bij een kruising of split sing van wegen binnen een afstand van tien meter van wat zeer officieel „het snijpunt van de rijbaankanten of de verlengden daarvan" heet. Men gebruikt deze omschrijving, omdat de trottoirs op de hoeken zijn afgerond en dus moei lijk het punt, waar de afstand van tien meter begint, kan worden bepaald, wan neer daarvoor geen speciale regel zou zijn vastgesteld. Men moet de lijnen van de trottoirbanden in rechte lijn door trekken en op het snijpunt dat dus meestal op de rijweg zal zijn begint men te meten. Het beste is in de prak tijk altijd, om maar een beetje ruime maat te nemen, dan hoeft u zich in dit meetkundige probleem niet te verdiepen. Deze regel geldt niet alleen voor fiet sers, maar ook voor andere voertuigen. De binnengekomen oplossingen waren geen van alle „vlekkeloos", maar ver schillende konden toch wel de toets van een scherpe critiek doorstaan. De prijs van een tientje gaat deze keer naar: U. Molenaar, Paulus Potterstraat 1, Leeu warden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 3