Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND APRIL 1956 Deken Th. R. Holtman van Leeuwarden werd begin april benoemd tot geheim kamerheer van de paus, welke benoeming hem de titel „monseigneur" verschafte. In de Beurs werd op 4 april de burgerdagbij eenkomst ge houden voor 23-jarige Leeuwarders, die dus kiesgerechtigd zijn geworden en hier iets konden vernemen over de betekenis van dit recht en over de gemeentepolitiek. Dit laatste door middel van een forum, bestaande uit zes vertegenwoordigers der politieke groeperingen. Het 25-jarig bestaan van de padvindersgroep „Burmania" werd op 4 april in gebouw Irene gevierd. Op 6 april trad het bestuur van de voetbalvereniging Leeuwarden en bloc af, nadat bij een verkiezing de bestuurs- candidaat voor het voorzitterschap een nederlaag had geleden. Op 25 april eindigde het conflict met de verkiezing van de heer J. de Vries als voorzitter. Verschillende leden van het oude bestuur keerden toen terug. Op 9 april werd een nieuwe vleugel met gymnastiekzaal, gemeenschapszaal en handenarbeid-lokaal geopend van de hervormde kweekschool „Nieuw Mariënburg" aan Achter de Hoven. De afdeling Leeuwarden van de Christelijke Metaalbewer- kersbond vierde op 10 april het veertigjarig bestaan. Ter gelegenheid van de beëdiging van 37 reserve-officieren hield de in de Prins Frederikkazerne gelegerde 935e afdeling Lichte Luchtdoelartillerie een mars door Leeuwarden met een parade op het Wilhelminaplein op 11 april. De gemeenteraad besloot op 11 april tot het laten bouwen van een commandopost voor de B.B. onder de tweede ge meentelijke lagere school aan de Plataanstraat. Daarmee was het plan van de baan om deze post in het Oosterpark onder te brengen. De heer H. Vermeer herdacht op 13 april de dag waarop hij een halve eeuw geleden als huisschilder in dienst trad bij de firma S Idzerda en Zoon. Een grootse ontvangst bereidden het gemeentebestuur en de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer op vrijdag 13 april de schakers, die deelnamen aan het internationale candidaten- tournooi, waarvan de tiende en elfde ronde in de Beurs te Leeuwarden werden gehouden. In het Fries Museum werd op 13 april een tentoonstelling van werken van Van Gogh geopend. Het slot van de actie voor het Frysk Orkest in Leeuwarden was op 14 april. Er werd gecollecteerd, het tamboercorps van de Nationale Reserve maakte een rondgang door de stad en op de Wilhelminabaan werd een ballonwedstrijd gehouden. De commissaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan, vertrok op 15 april per vliegtuig naar Havanna op Cuba voor het bijwonen van een Unesco-conferentie over emigratievraagstukken. Op 16 april hield de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap in de Harmonie een avond, waar vertegenwoordigsters van vijf partijen hun opvattingen over politieke vraagstukken uiteenzetten. De bevelhebber van de Vierde Militaire Afdeling, territo riaal bevelhebber Noord, kolonel van de Generale Staf P. G. C. A. van der Speck O'Breen, nam op 18 april afscheid van het garnizoen Leeuwarden. Vrij grote schade werd op 18 april aangericht bij een bin nenbrand in de zeilmakerij van de firma Wagenaar in de Wijbrand de Geeststraat. De heer H. Valkema, bestuurslid van de K.N.V.B., werd op 18 april 65 jaar. De actie voor het Ffysk Orkest werd op 20 april gesloten. Zij bracht 120.132,67 op. De herdenking van het tw'eede lustrum van het orkest begon de dag daarvoor met een Beet- hovenconcert in de Harmonie. Op het graf van Kor Ket werden bloemen gelegd. De heer D. J. Koopmans nam op 20 april afscheid als directeur van Koopmans Meelfabrieken. -* Op 21 april „strandde" het Waddenvliegtuig op Schiermon nikoog wegens een defect aan de motor. Een patiënt, die op gehaald zou worden, moest met de boot naar de vastewal worden vervoerd. Bij koninklijk besluit werd mr. P. S. de Gruyter, griffier en raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te Leeuwarden, benoemd tot raadsheer in dit hof. De viering van het vijftigjarig bestaan van de Leeuwarder Industrie- en Huishoudschool begon op 24 april met een receptie in Amicitia. In de benedenzaal van de Beurs werd op 25 april de bak kerijtentoonstelling „Fribava III" geopend. De expositie werd georganiseerd door de Friese oud-cursistenvereniging van de Bakkersvakschool. Op 28 april nam de heer J. Westra afscheid van de Coöpe ratieve Handelsdrukkerij, na ongeveer zestig jaar in het typo grafisch bedrijf werkzaam te zijn geweest. Nu was de tijd van het pensioen aangebroken. De koninginnedagviering, met onder andere de aubade in de Prinsentuin en de volks- en kinderspelen op het Zaailand, werd tegengewerkt door het kille en regenachtige weer. Mevrouw Kingma-Pot uit de Govert Flinckstraat, 86 jaar oud, vertrok op 30 april per vliegtuig naar de Verenigde Staten voor een bezoek aan haar kinderen. U

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 9