13 Onder het klokje e mannen onder het klokje hebben de alspraak gemaakt niet meer over het weer te praten. Liuwe: „Je lache je doad met dat bol- tsje." August: „Waar met, Liuwe?" Liuwe: „Met die gouden slier fan dat meens uut Amerika. Dat waar ommers nep." Willem: Nou nep, der waren fermoe- dens, mar ik loof niet dat se der hele maal uutkomen binne. Dor us: „Der waar oek al een kerel, die wü 't kope, mar ja, dan mutte se kleur bekenne. De komsaris en de andere pommeranten." Manus: „De komsaris? Sit de pliesje der oek met in?" Rein: „Né, de groate komsaris. Fan 'e koninginne, weest wel. Hij staat wel gauw es op een plaatsje in 'e krante. Son donkere kerel." Willem: „As 't waar is, dan hewwe de groate boeren hurren oek lillijk bij de poat nimme laten. Mar 't wil mij hast nog niet an." Liuwe: ,,'t Blieft mij wat te stil. Die ge- heimsinnichheden staan ik niet. Der sit laak een luchje an." August: „Och, dat is met óns oek al so. En met de grachten." Dorus: „Dou bist een mooie spreker. Wij binne hier dochs seker niet een stelletje ouwe stinkbearzen?" Manus: „Een grapke je, een klein grap- ke. Dat hoort er bij." Willem: „Och, met die grachten gaat het op en al. En 't wachten is op een hele nije rioelbeweging." Rein: „Ja, waar is 't wachten niet op. Willem sien nije fémerk is der oek nog niet." Willem: „Né, mar ik loof wel, dat er afvesaasje in komt. 't Gefaltsje fan 'e blikken boerderij is al afbroken." August: „De blikken boerderij? Was dat nou?" Liuwe: „Ah, dat is daar achter in 't land bij de Helioweg of so. Een huus met een blikken loads der achter." Dorus: „En is die saak nou afbroken omdat die nije straat naar de fémerk daar langes mut?" Willem: „Just Jehanneske. Waar een stad em uutbreidt falie der brokken, sei laassen es één en 't is waarachtig waar oek. De ene keer een huus, en de andere keer een mooi stuk bouw, en al so meer." Rein: ,,'t Is mar ferhipte sneu as 't je treft." Manus: „Mar wat sal je der feul fan sêgge. Nim nou alleen de nije hüzen mar. Se bouwe nooit genoeg. En dan krije jou straten Liuwe: „En skolen, en ehspeultünen en Willem: ;,En wat nije winkels." August: „Wat gaat er wat om niet?" Liuwe: „Ik docht dast sêgge suust: Wat sal mie dat een geld kosse. Want dat binne dure grappen, mannen!" Dorus: „Daar staan 'k je borg foor. Das met een paar honderddüzend gulden niet besien." Willem: „Mar Liwwadden mut mètdoen kenne. Daar gaat het om. Liwwadden is gien negerij meer. Liwwadden mut foor- uut. En mut dat geld kosse, niks an te doen. Dan mut dat geld er komme. En nou jim en dan ik weer." Rein: „Dat geld komt er oek wel. Hewwe jimme wel es hoort fan een stad die't fulliet gong?" Manus: „Een stad fulliet? Né, noust het seist. Né, daar hoor je nooit fan." Willem: „Né, die slag is foor Rein. Je leze in 'e krante wat kaptalen as plak ken as Amsterdam of eh Den Haag uutgeve, mar fulliet, né, né August: „Mar hoe komt nou son ge meente an geld. Se make 't niet öp 't stadhuus wel?" Willem: „Belasting docht ik. Hoe ken 't anders." Liuwe: „En 't tonnegeld. Jou hewwe de tontsjes oek niet foor niks." Dorus: „En dan betale jou foor licht en fuur. Foor 't gas mutte we oek weer meer betale." August: „Ja, dat hew ik murken. Ik hew krekt munten haald foor de frouw." Manus: „Ja, mar ik hew in 'e krante lezen, dat het anders niet uutkon, en dat se daar oek het onderhoud en nije din gen foor over sofeul jaar uut betale. Mar ja, anderhalve sent bij de munt op." Willem: „En dochs hale se óns wat dat aanbelangt het fel niet over de oren. Ik hew wel gauw es met meensen uut Holland of so praten, mar die betale daar feul en feul meer." Liuwe: „Hoe komt het praat nou op sukke dingen, Sterke? Ik praat oek een soat met de meensen, mar over 't gas en so nooit één keer!" Willem: „Weet ik feul. Jou lope deur de stad. Bij de gasketels langes, en die nije kantoren. Jou steke 't gas an en se trage: Hewwe jim hier oek aardgas? Je gaan bij avund deur de stad en je prate over de ierlichting. Jou ja, wat sa'k sêgge. Dat gaat so mar. En dan hoor je oek wel es wat." August: „Hewwe wij hier nou aardgas of niet?" Dorus: „Ja, seker. Al een heel skoft. Ja, wij doene wel aardig mèt. Allenich, een bitsje te min ferdivedaasje. We musten wat meer feesterij hewwe." Willem: „Dat ston laassen oek in 'e krante. Het is te stil in 'e stad. En daar sit wat in. Daar sit wat in." Manus: „Ja, de krant wü, dat we de bü- tenmeensen wat meer naar de stad trekke. Mar dan mut er wat gebeure." Rein: „Nou is dat makkelijk skrieven lan sels. Mar wat mut je doen. En je kenne oek niet alle jaren het selde fertone. En wie mutte het doen? De stad. Of de sakemeensen? Of de mesiekkorpsen?" Willem: „Ik docht met mekaar. Dat doe ne se in 'e Preensentün oek. Allenich hadden die stumpers het weer niet met." Rein: „Niet over 't weer prate, Sterke?" Willem: „Dou foelst mie wel. Mar as se uut alle orreganesaasjes een ieestkom- misje benoeme, nou, dan spiekere die wel wat in mekaar. En dan komt het geld er oek wel. Dochten jimme oek niet?" August: „Ik weet wat moois." Liuwe: „Ah, Auguust geeft honderd gul den!" August: „Ak se hat, nou ja, och eh Né, ik wü sêgge: Der kenne best een paar fan óns in son kommisje." Dorus: „Een paar? Né, dan de hele bubs." Willem: „En we süden der wat fan make oek. Of niet soms?" Manus: „Nou wat dochst." Rein: „Nou laas hore dan. Wat binne de attraksjes?" Willem: „Jim kenne die skaatsen wel met die wieltsjes deronder? Rollende skaatsen of so hiete se. Nou, as je nou Jeen van der Berg en sukken midden in 'e seumer es rolskaatse late op 'e Nij- stad, dertig keer op en del of so... Dat sü wel bekieks krije." Liuwe: „Dat hest niet gek bedocht, Ster ke. En dan mut de pries een sulverne rolskaats weze, die't elk jaar lerreden wurdt." Rein: „Ik weet niet, of dat wel wat wurdt. Mar goed, das één ding." Dorus: „Ik hew wel es docht, süden je hier in 'e grachten gien gondeliaart of suks houwe kenne. Dal trekt nusjes meensen." Liuwe: „In lichte boatsjes of op flotten of pramen sü dat wel gaan, docht ik. En dan wat illemenaasje an 'e kanten. Een sprookje geliek." Rein: „En nou weet ik oek nog wat moois. Een grote luudspreker op 'e trap pen fan 't Gerechtshof en daar ouwe ke rels, ouwe Liwwadders fan boven de seventich foor. Die mutte dan een wed- stried in 't swetsen houwe." Dorus: „En foor wie sien sterk ferhaal de meensen op 't Saailand het langst klappe, die krijt de eerste pries." August: „Bistou al seventich Willem?" Willem: „Nog niet Auguust. Dou hest nog kans." Manus: Dan mut ie mar goed oefene. Hier hest nog nooit een pries winne kennen." August: „Ik hew es een droom ierteld, weet jim nog wel?" Rein: „Ja, fan die toetbal, die an 'e goalpaal sitten bleef. En doe sü der één inklimme, en doe waar 't gien bal meer, mar óns klokje." Willem: „Dat hest goed onthouden, Fle- wielene. Droomst nog wel es, Auguust?" August: „Fleden week nog. Ik droomde da k op het Saailand bij die iesdaanserij waar. Eén fan die meiden daanste en draaide mar om mij hene. Inenen komt se bij mie, haalt mie an en seit Vrouwenstem: „Hé, Auguust, dou wuust wel eten hewwe straks niet? Mar ik ken niks klaarmake astou met de munten in 'e büse dien tied weer ferpraastl"

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 13