Er komt een Tuinopzichter van Maria Louise met grote wetenschappelijke belangstelling Johannes Hermann Knoopstraat In de buurt van de Pieter Stuyvesantweg komt een der nieuwe straten Johann Hermann Knoopstraat te heten. Het is een naam, die bij. menig een de vraag kan oproepen wie de drager daarvan is geweest en bij het beantwoorden hiervan komt men te staan tegenover een figuur uit het vroegere Leeuwarden, die alleszins het bespreken waard is. Het merk waardige is daarbij, dat we over de man eigenlijk maar weinig weten; zo is zelfs zijn sterfdatum niet bekend, althans niet opgediept uit de bronnen, waarin deze mogelijkerwijs vermeld is. Een portret ontbreekt al evenzeer, zodat we onze lezers 's mans voorkomen niet voor ogen kunnen stellen. Bekend is eigenlijk alleen zijn wetenschappelijk werk, dat naar omvang en verscheidenheid respectabel genoemd kan worden. In de eerste plaats was hij plantkundige en op grond hiervan is een straat met zijn naam op haar plaats in de buurt waar de vruchtennamen overheersen. elders geacht zijn", „Fructologia of be- schryving der vrugtboomen en vrugten", „Dendrologia of beschryving der planta- gie-gewassen" en ten slotte „Beschryving van de moes- en keuken-tuin, waar agter nog gevoegt zyn verscheidene Naam lijsten van gewassen, wortels, kruiden, vrugten enz." Maar ook buiten de botanie was Knoop een actief man op het wetenschappelijke gebied, waar de scheiding tussen de verschillende takken nog lang zo groot niet was als nu. Eén mens kon in de achttiende eeuw nog wel zo ongeveer het hele terrein der wetenschappen over zien en zo slaagde de hortulanus van Maria Louise er in met kennis van zaken te schrijven over: Johann Herman Knoop was een Duitser. Hij werd omstreeks 1700 geboren te Hessen-Kassei, waar zijn vader hofhortu- lanus (plantkundige dus) was. Hij werd naar Leeuwarden gehaald door Maria Louise, die hem het beheer over de vor stelijke tuinen in en bij de Friese hoofd stad opdroeg. Hoe het hem precies ge gaan is, blijft een mysterie; enerzijds mag uit het feit dat hij deze functie acht tien jaar bleef bekleden worden afgeleid, dat hij voor zijn taak was opgewassen, anderzijds is de omstandigheid dat hij na die achttien jaar op grond van zijn levensgedrag werd ontslagen minder gunstig voor zijn prestige. Hoe dit zij, de veelzijdige wetenschap pelijke belangstelling van Knoop en de vruchten daarvan geven deze immigrant in Leeuwarden tóch wel recht op een ereplaatsje in de rij der aanzienlijken van vroeger. Er zijn tal van boeken en boekjes van zijn hand verschenen en u kunt ze nog altijd vinden in ons stads archief boven in het stadhuis. Uiteraard heeft een groot deel van deze werken betrekking op de plantkunde en de prac- tische toepassingen daarvan. Zo zijn er „De beknopte huishoudelijke hovenier", „Hoveniers-konst", „Historisch-natuur kundige onderwysingen over het rijk der groejende lichamen of planten" (De be werking van een Duits werk van Chr. G. Ludwig, een hoogleraar te Leipzig), „Pomologia dat is beschryvinge en afbeeldingen van de beste soorten van Geografie en historie in „Tegenwoordige appels en peeren, welke in Neder- en staat van Friesland" en „Beschryving Hoog-Duitsland, Frankrijk, Engelland en van den geheelen aardkloot" (waarbij mm» «u i» - v Johann Hermann Knoop, de „hofhortulanus" van Maria Louise heeft zich ook met kaarttekenen beziggehouden. Deze plattegrond van Leeuwarden is van zijn hand

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 4