AH.S wi n t ook in Leeuwarden terrein! 31- 31- 31- 31- 31- 3S- 31- 31- 31- 3r 31- 31- 31- 31- 31- 31- 33- 31^ i 13 %je \fdksl Er zijn zeer vele vormen van nuttige en plezierige vrije-tijdsbesteding. Sport en spel, handenarbeid en vele min of meer bijzondere hobby's „strij den" met muziekbeoefening, amateurto neel en noemt u maar verder op, in vaste, vaak zeer goed gefundeerde gele deren om de zinvolle vulling van de vrije tijd van de Leeuwarder bevolking van jong tot oud. Tussen al deze vor men van „ontspanning door inspanning" komt nu de beoefening van de volksdans ook naar voren. Wat verstaat men onder volksdansen? Of liever, wat verstaat u eronder? Denkt u hierbij glimlachend aan de peuters die onze kleuterscholen bevolken en die met overgave kringdansjes doen? En die nog altijd, evenals u en ik in onze jeugd hoe onze leeftijden uiteen mogen lopen de „twee emmertjes water halen"? Inderdaad, men zou het volksdansen kunnen noemen: wortelen ze niet in een ver verleden van ons volk en worden zij niet als een echte groepsdans beleefd? Echter, volksdansen is méér! Gaan uw gedachten nu misschien naar de jeugdbeweging, die al weer heel wat oudere jongens en meisjes? U ziet ze gaan, ze wandelen de vrije natuur tege moet; met begeleiding van guitaar, flui ten en banjo's zingen zij: Wij laten de stad voor wat ze is, Het is er wel mooi maar niet zo iris, Niet zo iris als daar, waar de Bonte vlinders stoeien rond de perelaar! En dan, daar buiten, inderdaad, daar volksdansen zij, rond meiboom of kamp- vlag en zij beleven er hun vreugde aan. Toch is ook dit ons nog te beperkt. U laat uw gedachten verder gaan en zij toveren u nu een beeld voor ogen van een folkloristische dansgroep, zoals er in ons land verscheidene zijn. Een kleurig, fleurig geheel, zoals zij daar staan aan getreden, gekleed in de oude, historische costuums van hun eigen streek, en zij dansen de bij deze costuums behorende folkloristische volksdansen. U begrijpt wel, ook dat is het niet. Als hier beweerd wordt dat de volksdans terrein wint, ook in Leeuwarden, en als deze volksdans zich opwerpt als „vrije tijdsbesteding", dan moet deze dans niet beperkt blijven bij de kleuter, de jeugd beweging, de eigen folklore, dan moet het begrip „volksdansen" meer.omvatten. En dat doet het dan ook zeer zeker! Men blijft niet staan voor de grenzen van het kinderlijk bevattingsvermogen, nog voor die van de eigen, vaderlandse folklore. Hierboven en hierbuiten wordt veel en met overgave gedanst. Geput kan worden uit een grote schat van dansen uit alle landen. Zo wordt het volksdansen van internationale beteke nis. Bij het beoefenen van al die dansen uit vreemde landen, gaat men iets door voelen van de landsaard, het karakter van het betreffende volk, en men beleeft al dansende hun muziek. De volksdans, of zo ge wilt, de groeps dans, is een gemeenschapsdans. Pas door de samenwerking van de groep kan de dans zich vormen, kunnen de verschil lende figuren worden uitgevoerd. De lichamelijke en geestelijke inspanning die de volksdans van ons vraagt, geeft een volkomen ontspanning, een loslaten van de dagelijkse sleur en bezigheden. De verscheidenheid van dansen is groot, de voorraad practisc.h onbeperkt. Immers, de Nederlandse Volksdansvereniging, het overkoepelend orgaan, geeft bijvoor beeld geregeld tussen kerst en nieuwjaar cursussen waar instructeurs en instruc- trices uit vele landen de dansen van hun land komen instuderen, waarna zij over ons gehele land verder doorgegeven worden. In onze stad is het de Leeuwarder Volks dansvereniging, die zich tot doel heelt gesteld de beoefening van de volksdans onder de Leeuwarder bevolking te be vorderen. Deze vereniging beschikt over bekwame instructeurs. Zij staat open voor alle groepen van de bevolking, on geacht godsdienstige en politieke over tuiging. Er worden cursussen georgani seerd voor verschillende leeitijdsgroe- pen (van tienjarigen ai, tot straks zelfs een huisvrouwengroep"zodat naast de huisvrouwen-gymnastiek", de „huis-

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 13