ub acmlagg Reorganisatie van de „Stichting Leeuwarder Gemeenschap M TIM JIM Na een tienjarig bestaan heeft de Stichting Leeuwarder Gemeenschap (opgericht op 6 januari 1947) het belangrijke besluit genomen tot een reorganisatie, die het mogelijk moet maken meer dan tot dusver de doelstellingen ervan in de praktijk te brengen. Die doelstellingen zijn dus dezelfde gebleven: de bevordering van de sociale en culturele belan gen van de ingezetenen van de gemeente Leeuwarden. In de nieuwe omschrijving is daar bovendien nadrukkelijk bijgevoegd het versterken van de burgerzin. De reorganisatie die nu op stapel staat is ongetwijfeld een gevolg van ontevre denheid over de gang van zaken, zoals die tot dusver is geweest. Toch mag deze ontevredenheid niet leiden tot een ge brek aan waardering voor wat tot stand is gebracht. De Stichting heeft zich bezig gehouden met menige aangelegenheid, die in het vlak lag van haar doelstellin gen. En zij heeft zich daarbij niet be perkt tot theoretische en idealistische bespiegelingen, zij heeft actief meege werkt aan de totstandkoming van ver schillende voor de stad en de daar wonende mensengemeenschap heilzame zaken. Wij mogen herinneren aan het feit, dat de Stichting indertijd door haar finan ciële medewerking de aankoop van het pand Voorstreek 106 mogelijk heeft ge maakt en daardoor de grondslag legde voor het werk van „De Stins". Het initia tief werd genomen voor het werk van de „Vacantieontspanning" en van recen tere datum is de oprichting van de Be jaardensociëteit. Incidentele activiteiten betroffen onder meer de steun bij de organisatie van de knutselaarstentoon stellingen, die onder de naam „Het Stok paardje" in de Beurs zijn gehouden en kort geleden maakte de Stichting het mogelijk, dat een groot aantal bejaarden in de Harmonie een opvoering van het kindersprookje voor de schoolkinderen van het openbaar onderwijs kon bij wonen. Ten slotte mag vermeld worden, dat een initiatief van de Stichting in 1952 leidde tot de uitgave van dit maandblad. Bij het goede dat tot stand is gekomen mag niet worden verheeld, dat de Stich ting Leeuwarder Gemeenschap in velerlei opzicht is achtergebleven bij het vervul len van taken, die zij zich had kunnen stellen. Daarvoor zijn verschillende oor zaken aan te wijzen, die een nauwe on derlinge samenhang vertonen. Als eerste mag een tekort aan organisatorische Het verkeer stokt voor de open brug capaciteit worden genoemd; de werk zaamheid van de Stichting lag minder in het ontwikkelen van eigen activiteit dan in het bevorderen en, mogelijk maken van die van anderen. Daar is uiteraard niets tegen de Stichting zal ongetwijfeld in deze richting moeten blijven werken maar wanneer er, al thans in eerste aanleg, geen anderen zijn om ideeën te concretiseren, dan loopt men gauw vast. Het algemene be stuur, benoemd door burgemeester en wethouders, bestond uit mensen, wier maatschappelijke verdiensten onmisken baar zijn, maar die voor het overgrote deel niet of heel moeilijk in allerlei orga nisatorische details konden treden om nuttige zaken van de grond te trekken. Daar kwam bij, dat het stichtingsbestuur niet uit de aard van haar samenstelling rechtstreeks contact had met het plaat selijke verenigingsleven, dat allerlei ini tiatieven te voorschijn kan brengen en de verdere ontwikkeling daarvan ter hand kan nemen, wanneer gezorgd wordt voor een doeltreffende coördina tie van de aanwezige krachten. Het goeddeels ontbreken van eigen ac- tiviteit-naar-buiten had ongetwijfeld ook

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 2