3 tot gevolg, dat de Stichting Leeuwarder Gemeenschap minder bekendheid genoot dan zij verdiende en ongetwijfeld nodig had. Symptomatisch hiervoor is het feit, dat men de naam vaak verwart met die van de Leeuwarder Werkgemeenschap, de werkplaats voor minder validen, waarmee zij uiteraard niets te maken heeft. Een gevolg van deze te geringe bekendheid en een gebrek aan popula riteit is ook en vooral, dat de bij velen toch welbekende vijf-cents-actie nog steeds geen algemene weerklank heeft gevonden, terwijl toch redelijk geacht zou mogen worden, dat alle organisa toren van bijeenkomsten deze stuiver op de toegangsbewijzen zouden leggen ten bate van de Stichting. Een poging de werkzaamheid van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap doel treffender te maken zal dus in hoofdzaak gericht moeten zijn op twee punten. Het eerste is het tot stand brengen van een direkter contact met het in Leeuwarden bestaande organisatieleven, dat de Stich ting kan steunen en tegelijk door de Stichting gesteund kan worden. Hierin wordt voorzien door de bepaling in de nieuwe statuten, dat verenigingen lid kunnen worden van de Stichting. Zij kunnen met elkaar maximaal de helft van het totale aantal leden van het algemeen bestuur aanwijzen, via te vor men secties, waarin organisaties op ge lijksoortig terrein worden samengebracht. Wat de bevordering van de eigen acti viteit van de Stichting Leeuwarder Ge meenschap betreft kan worden medege deeld, dat in de nieuwe statuten de be noeming van een bezoldigde direkteur is vastgelegd. Dit zijn twee hoofdpunten uit de nieuwe statuten, gedetailleerder en vollediger laten wij thans de inhoud daarvan volgen. Bij de Stichting Leeuwarder Gemeen schap kunnen zich aansluiten alle in Leeuwarden gevestigde verenigingen, stichtingen en andere groeperingen, de Leeuwarder plaatselijke afdelingen van landelijke organisaties, welke zich op het gebied van de Stichting bewegen. Deze verenigingen worden gegroepeerd in secties, waarin iedere vereniging één zetel heeft. De secties kiezen hun eigen bestuur en ze wijzen elk ten hoogste twee leden aan voor het algemeen be stuur, met de helft van het totale aantal leden daarvan als limiet. Het algemene bestuur heeft als tweede groep ten hoogste zeven vertegenwoordigers van de gemeente Leeuwarden, aan te wijzen door het college van burgemeester en wethouders. De derde groep ten hoogste acht leden wordt door de vertegenwoordigers van de gemeente Leeuwarden (de tweede groep dus) ge kozen uit vertegenwoordigers van de grote geestelijke en maatschappelijke stromingen. Dit algemeen bestuur belast een dagelijks bestuur (ten hoogste zeven leden) met de afdoening van de dage lijkse zaken. Algemeen bestuur en dage lijks bestuur worden bijgestaan door een direkteur in dienst van de Stichting. Deze functionaris wordt, op voordacht van het algemeen bestuur, benoemd door het college van burgemeester en wet houders. Verdere bijstand kunnen alge meen bestuur en dagelijks bestuur zich door commissies laten verlenen. De geldmiddelen van de Stichting zullen ook in de toekomst onder meer verkre gen moeten worden uit de opbrengst van een stuiver toeslag op de toegangs bewijzen. Verder is een contributierege ling vastgesteld voor de aangesloten verenigingen, waarvoor een minimum van tien gulden per jaar is vastgesteld, behoudens bijzondere gevallen waarbij het algemeen bestuur kan besluiten be neden dit bedrag te gaan. Begunstigers kunnen met minstens 2,50 per jaar het werk van de Stichting steunen. Ziehier het nieuwe gewaad voor de Stichting Leeuwarder Gemeenschap, dat haar nu nog als een wijde mantel om de leden hangt. Het is dus op groei berekend en we twijielen er niet aan, dat dit groeiproces zich zal voltrekken, wanneer de reorganisatie geheel haar beslag zal hebben gekregen. Dit is waar schijnlijk nog een kwestie van enige maanden en daarna begint de uitbouw over het verenigingsleven. Verenigings mensen zijn van nature gemeenschaps mensen, zij zijn wel de eersten die be seffen, dat een stad meer moet zijn dan een verzameling gebouwen, huizen en straten. Zij weten, dat zon steenwoestijn geestelijk bewoonbaar wordt door de samenbinding der mensen, door de ge meenschapsvorming. En daarom geloven wij, dat de Stichting Leeuwarder Ge meenschap tot bloei kan komen een voudig omdat zij tot bloei móét komen. De St. Jacobstraat in de lichtjes en de regen

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 3