Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND DECEMBER 1956 5 De heer Y. E. Hazekamp was op 1 december veertig jaar ambtenaar van de burgerlijke stand. Van de vele Sinterklaasfeesten in het begin van de decem bermaand mag de uitvoering van het kindersprookje „De kleermaker en de kabouters'' voor bejaarden in de Harmonie worden gememoreerd. Dat was op 4 december. Met de twintigduizendste tankauto van dit jaar, die op 4 december in de Coöperatieve Condensfabriek Friesland arriveerde, kwam de 200 miljoenste kilo melk in 1956 dit bedrijf binnen. Op 74-jarige leeftijd overleed op 4 december de heer A. Algra, oud-administrateur van het gemeentelijk woning bedrijf. De 23-jarige J. W. Rotman werd op 7 december, bij onvoor zichtig oversteken van de Groningerstraatweg, door een auto aangereden. Hij overleed in het Diakonessenhuis. De pas gevormde buurtraad van het IJsbaankwartier hield op 10 december een eerste bijeenkomst. Op 12 en 13 december werd in Leeuwarden een congres gehouden van de Algemene Nederlandse Bond van Onder nemers in het Rijwielkleinbedrijf. Ir. J. de Graaff, directeur van de Keuringsdienst van Waren in Friesland, nam op 13 december afscheid van deze dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het Frysk Orkest heeft, samen met het Cantatekoor Sneek en de Oratoriumvereniging Bolsward, de driehonderdste ge boortedag van Mozart herdacht met een concert in de Grote Kerk op 13 december. P.v.d.A. en N.V.V. in Friesland namen op 15 december afscheid van de heer J. Brouwer sinds enige jaren Gedepu teerde Brouwer die na tien jaar het gewestelijk secretariaat van de P.v.d.A. neerlegde. Jan Walings Dykstra waerd njoggentich jier op 17 desimber. De eerste paal voor een nieuwe graansilo aan het Tijnje- kanaal bij Koopmans Meelfabrieken werd op 17 december geslagen door nu wijlen de heer U. Koopmans, president commissaris van de vennootschap. 4-- De kerstpotten van het Leger des Heils verschenen op 18 december in het stadsbeeld. Provinciale Staten benoemden op 18 december tot directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ir. J. K. Lijfering, tot dusver technisch adjunct-directeur bij dit bedrijf. In de vergadering van 19 december werd besloten geld beschikbaar te stellen voor de stichting van een rooms- katholieke kleuterschool aan de Sweelinckstraat. Aan de Vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs werd grond overgedragen voor de (inmiddels begonnen) bouw van een kleuterschool aan de Esdoornstraat. Hetzelfde gebeurde met grond voor de Rooms-katholieke Schoolvereniging tussen de Averkamp- en Sweelinckstraat voor de bouw van een zes- klassige lagere school. Voor de bouw van een clubgebouw op de speeltuin aan de Gaspeldoornstraat kreeg de buurt- en speeltuinvereniging Insulinde een lening van twintigduizend gulden. Op de avond van 19 december kwamen drieduizend Leeu warders bijeen in de bovenzaal van de Beurs om daar, met begeleiding van het muziekkorps van het Leger des Heils en onder leiding van de heer Piet Post, de volkskerstzang te beoefenen. Medewerking verleende verder een groot koor. De heer J. Buiskool, assistent-dienstgeleider bij de Belas tingen, nam na veertig dienstjaren afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 21 december. De heer K. v. Bommel te Den Haag werd benoemd tot direc teur van de Leeuwarder Muziekschool. Hij trad op 1 januari in functie. In de garage van de Brandweerkazerne kregen "op 20 decem ber 26 „klaar-overtjes" witte jassen met capes, als geschenk van een Leeuwarder familie. Zij maakten, met het Politie Muziekcorps voorop, een rondje door de stad. Bij een ernstige botsing tussen een personen- en een vracht auto op de Groningerstraatweg in de nacht van 21 op 22 december raakten drie mensen ernstig gewond. Het waren het echtpaar Spiekhout en mevrouw K. Dijkstra uit Rinsumageest, die in de personenwagen zaten. De heer Spiekhout is raadslid. Op tweede kerstdag heeft de Fryske Kultuerried in het Kunstcentrum Prinsetün de Hongaren uit Kortehemmen en Beetsterzwaag een middag aangeboden. Op 29 december werd het verkeer ernstig belemmerd door sneeuw en onderkoelde regen, die op de straten bevroor.

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 5