Onder het klokje De „beste wensen" zijn verstorven en alles heelt weer een normaal aanzien gekregen. De oliebollen- kraam is verdwenen, maar dank zij het zachte weer voor de tijd van het jaar 'gedurende het eerste deel van januari 1957 waren onze vrienden menig uur aanwezig. Rein: „Der lerandert as 't er op ankomt mar een bitsje-, een ses wurdt een seu- ven, en ferder blielt alles geliek." Willem: „As jou het so besiene, ja, dan sit er wat in son riddenaesje. An 'e an dere kant is 't oek weer sü, dat jou een hiel jaar alwerkt hewwe, en een hiel nij jaar ioor je hewwe." hiuwe: „We hewwe één dag minder te lerdoen dit jaar." August: „Rn de argewaesje en 'e kop- sorg blielt geliek." Dorus: „Laast nou de kop al hange, Auguust? Dan hangt ie die lolgende ouwjaarsavund op 'e skünen!" Manus: Gien gelammenteer, jonges. De dagen lenge al weer een bitsje, de son seit nou en dan es goeiendag, en 't peerde-ies is oek nog mooi een blokje om." Liuwe: „Mar dat ken hard genoeg ler- andere." August: „Niks gien belang bij. Feuls te onloordelich!" Willem: „Mar we hewwe 't niet loor 't sêggen. En och, een Elfstedentocht waar niet so gek." Dorus: „Nou, dat mag om mij wel es een jaar overgaan. En as 't so gaan mut as lieden jaar Rein: „Weet jim, wie 'k oek sien hew? Bouke. Hij waar een paar dagen uutlan- huus bij sien suster." Willem: Och heden, Bouke uut Rotter dam. Hest nog met em praten, Rein?" Rein: „Dat mag gien naam hewwe. Mar hij was tan plan nog even bij de klok te kommen. En muskien blielt ie wel in Liwwadden." Manus: „Wat seistou? Wil Bouke hier blieve? Waarom dat ju? Hét ie sien nocht fan Rotterdam?" Rein: „Hoe en wat weet ik niet krekt. Hij eamelde der al wat om lan druk an 'e kop en so, mar teerder weet ik oek niet. Mar hij sal der wel over beginne as ie straks komt." Dorus: „Dan süden we der een prater bij krije." Willem: „En een mooie prater oek. Ik hoor em al: Doe docht Bouke, en Bouke sei, en Bouke gong Liuwe: „Ja, dat is oek sü. Hij seit nooit „ik", mar altied „Bouke." August: „Mut jim daar nou so over lêgge te lekskooien?" Willem: „Te lekskooien? Wat hèt dat er nou met te maken. Bouke hèt son men- nier lan praten, en dat lalt ons op. Meer niet." Dorus: „En we salie em de gek der niet met ansteke, want Bouke is een beste kerel. Daar is ie seker al." Manus: „Waare?" Dorus: „Daar in 'e Peperstraat. Met die griezige jas an. Ot is 't em niet? Liuwe: „Wel né, Bouke hèt teul dikker kop. O, ik sien 't al,'dat is Jouke Neus." Willem: „Dou hest geliek, Liuwe. Jouke Neus. Die sal hier wel niet komme. Né, siest wel, de Wuddummerdiek op." Liuwe: „Ik hew nog met die Neus in dienst leit. Och, och, wat waar dat een grote gek. En süpe meensen, süpe Willem: „Ja, en hij mocht oek graag naar een mooie trouw sien. Daar hewwe wij jaren leden swaar ruzie over had. Daarom sal die Neus nooit onder de klok komme, solang ik hier staan. Dorus: Hadden jim beiden nocht an 't selde popke?" Willem: „Ja man. En ik hew se kregen. Nou, dat ston Jouke min an. Op een avund had ik hur tuusbrocht en doe ston ie mie op te wachten." Dorus: ,,'t Mes in 'e han?" Willem: „Né, dat waar der niet bij. 't Waar op 't Fliet, en aardedonker. En inienen staat er één llak loor mie en seit: Wuust dat kien wel met rust late niet, minne hon." Rein: „Waar ie wel nuchter?" Willem: „Hij rook niet naar dropwater, so waar 't al. Nou, sei ik, wat wuustou, smerige Neus. Dou must gauw speulen gaan, anders slaan 'k die 't Fliet in." August: „Nou, Willem, en teerder, teer der Bouke: „Ah, mannen lan een bruin leven. Bouke seit: goeiemorgen samen. Hahaha." Allen: „Morgen, Bouke. Hoe is 't jong." Bouke: „Alles kits, en de bok iet. Bouke sü hier al eerder hene, mar jonge, dat lalt so teugen." Willem: „Wanneer gaast weer naar Rot terdam, Bouke?" Bouke: So't et nou staat, blielt Bouke in Liwwadden." Rein: „Ja, dat meende ik al begrepen te hewwen. Hoe komt dat nou so inénen?" Bouke: „Ho, ho es, niet inénen. 't Is Bouke guster niet so mar anwaaid. Bouke docht er al lange tiden over. En nou sal 't weze. Bouke blielt!" Liuwe: „Dou hest toch gien spul had met de kienders, Bouke?" Bouke: „Och, wat sal Bouke daar lan sêgge. Spul en spul is twee." Willem: „Twee spul en een kaats. Hahaha." Bouke: Nou gien gekhiet, Sterke, want daar staat mie de kop niet naar. Né, spul hewwe niet had. Daar is Bouke leuls te terstandig foor. Mar ja, Bouke wurdt ouwer, en de huushouding daar drukker." Liuwe: „Ja, 't ouwe liedsje. Dat kenne wij niet meer lernere." Bouke: „Né, en daar komt bij, dat jonge Bouke son piek-up kocht hèt. Froeger seiden je grammeloan." Rein: „Och heden ja, en dat smerige ding de hele dag an Bouke: „Nou, Bouke ken niet sêgge de hele dag. Mar savus wel. De éne plaat na de andere." Willem: „En allemaal sjas lansell." August: „Wat seistou Willem? Allemaal wat?" Willem: „Sjasmeziek. Fan je Pappapapap- Tettettettet-rararara-Hoedioheeee Bouke: „Ja, en dan die kienders mar mètblère en op 'e stoel sitte te riedelen en rare possegels trekke." August: „Heden, heden, wat een gekke- huus." Bouke: „Ja, en doe lieden week had ie een nije plaat kocht. Die lan 'e bus lan eh Bussum naar Naarden." Dorus: „Och, das anders wel een leuk stukje." Bouke: „Ja, loor één ol twee keer. Mar as jou de hele avund in die rot bus sitte mutte, dan looi je 't wel. Dat Bouke sei om tien uur: Nou is 't son saakje, die bus der uut ol Bouke der uut." Willem: „Een ultiomatum." Bouke: „Die bus der uut oi Bouke der uut. Mien soan sei: Nou niet so over- drieve, vader. We mutte allemaal wat geve en nimme. Mar ik sei: Jimme hewwe hoord hoe Bouke der over denkt. Ik kruup nou op bed, en set nou dat smerige ding af, en dan prate we morren wel terder. Weltrusten." Manus: „Ja, och dien seun sit er oek raar tussen. Sogeseid tussen de beide Boukes in." Bouke: „So is 't, Brilleman. En hij is altied een poerbeste seun loor mie weest, en sij hèt oek altied loor mie sorgd, as waar ik hur bloedeigen ouwe heer." Willem: „Dat binne minne dingen, man nen. Rot dingen." August: „Mar hoe gong het nou de an dere daags, Bouke?" Bouke: „Och, wel goed ju. Bouke hèt seid: Ik gaan eerst een skoitsje naar Liwwadden, en as ik daar een geskikt kosthuus iiene ken, dan blief ik daar hangen. Nou, tranen lanself, en mooie woorden bij de roes, mar Bouke hèt sien ouwe kop der loor houden. Nou, en sodoende." Rein: „Blieist nou bij dien suster?" Bouke: „Nou, dat is einlijk het plan niet. Daar bin oek nog grote kienders in 'e huus, en se hewwe mar één kamer. En Bouke wü self een kamer hewwe, want dan kenne de ouwe maten nog es even anwippe." August: „Das niet so maklijk, docht ik, en treemd fraagt oek gauw meer as eigen." Bouke: „Ik hew al hall en half akker- deerd met een ouwe maat, die ik lan- morren bij de Beurs trol en waar Bouke Iroeger met in dienst leit hèt. Hij weunt allienich." Willem: „Wanneer kan 'k komme, Bou ke? Set mij mar boven op 'e lijst lan dien gasten. Bij wie gaast in?" Bouke: „Ik weet niet ol jim em kenne, mar se noeme em altied Jouke Neus

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 9