Mercurius naar het Harlingerplein? INGEZONDEN 6 Het Harlingerplein, dat wat de „aankleding betreft zich nog bevindt in het prille stadium, is eigenlijk een verkeersplein. Een zevental wegen loopt uit op een circuit met als kern een ellipsvormig veld. Straks zullen om dat verkeersplein hoge flatgebouwen verrijzen. Hoogte der huizen en grootte van het plein zijn dan in volkomen harmonie. Verkeerstechnisch mag dit plein bijzonder geslaagd worden genoemd. Ongelukken zijn tot dusverre niet of hoogst zelden voorgekomen. Als na enkele jaren de veemarkt gereed zal zijn en in gebruik genomen, dan zal men de belangrijke functie van dit verkeersplein eerst met recht ervaren en weten waarderen. Valt er alzo niets dan lof te melden en is men volkomen over tuigd van de bijzondere hoedanigheden van het Harlinger plein, men zal niettemin moeten erkennen, dat het met de bebouwing rondom nog onvoltooid is zolang het grote midden veld nog geen andere bestemming heeft dan te dienen voor verkeersgeleider. Het is bekend, dat het gemeentebestuur aandacht schenkt aan de verfraaiing van het middenveld en een voorlopige oplossing heeft gevonden in de aanleg van symetrisch geformeerde bloemperken, in afwachting van initiatieven vanuit de bur gerij. Een paar jaar geleden is een suggestie gedaan door een architectenbureau, dat meende in de bouw van een zogenaamd motel de juiste bestemming te hebben gevonden. Ik ben van mening, dat het veld daar allerminst geschikt voor is. Afgezien van de vraag of het verkeerstechnisch verantwoord zou zijn een dergelijk gebouw op het middenveld te vestigen, het plein zou geen plein meer zijn, maar gedegra deerd tot een onaestetisch wangedrocht. Naar mijn mening ligt de beste oplossing van het probleem middenveld in het plaatsen van een monument van allure, in het centrum er van. De vraag die daarbij rijst is, wat voor monument dit zal moeten zijn. Men creëert geen monument zonder een motief. Zou de historie van Leeuwarden zo rijk zijn om een geldig motief te vinden? Ik geloof het niet. Een passend onderwerp is moeilijk te vinden, tenzij men het wenst te zoeken in de handel en wandel van de stad. Doch deze zijn al gesymboliseerd in het Mercurius-monument aan de Wir- dumerdijk. Over de kunstzinnige waarde van het Mercurius-monument zijn de meningen verdeeld. Het zij zo; vast staat, dat het met het stadsbeeld is verweven en daaruit niet meer weg te denken valt. Als geschenk van de V.V.V. om te dienen tot versiering van de stad en als attractie voor de vreemdeling werd het monument in de stad opgetrokken, nu dertig jaar geleden. Een andere plek dan waar het werd geplaatst, namelijk op het oude wagenplein van de voormalige Koemarkt, was des tijds blijkbaar niet te vinden. De enge begrenzing van de stad der twintiger jaren gaf geen andere keuze. Ieder die er oog voor heeft zal moeten erkennen, dat het hele geval tussen Zaailand en Ruiterskwartier een rommelige indruk maakt. Plein, autobusstation, parkeerterrein, bomen en monument vormen allerminst een harmonieus geheel. Het monument komt als geheel niet volledig tot zijn recht. De beeldengroep is zelfs voor de aandachtige beschouwer nauwelijks te onder scheiden. Dit beeld van allure verdient een beter lot. Ik ben van mening, dat thans de gunstige gelegenheid aan wezig is het monument een waardiger plaats te geven. Deze plaats de geachte lezer heeft het al begrepen is het Harlingerplein. Dat de verplaatsing het parkeerprobleem in de binnenstad nader tot een oplossing brengen kan, doet in dit verband minder ter zake. In elk geval zie ik in het verplaatsen van het monument naar het Harlingerplein om meer dan één reden de meest voor de hand liggende oplossing. Met het oog op de juiste onderlinge verhouding: bebouwing, omvang van het plein en grootte middenveld zal het monu ment waarschijnlijk op een verhoogd voetstuk moeten worden opgesteld, doch dit is een technische aangelegenheid, evenals het vinden van de juiste beplanting van de naaste omgeving; de plantsoendienst is alleszins capabel er een aanvaardbaar qeheel van te maken. Is het zo ver dan geloof ik, dat het beeld als symboliek in waarde zal zijn gestegen als eenmaal de Veemarkt op de omgeving haar stempel zal hebben gedrukt. Misschien is het hier omschreven denkbeeld niet nieuw en had het reeds de aandacht der autoriteiten. Desniettemin lijkt het mij wenselijk dat ook de lezers van dit orgaan aandacht schenken aan deze gemeenschappelijke zaak, omdat de finan ciële consequenties de burgerij eveneens zullen interesseren, consequenties die trouwens bij een eventueel andere creatie met betrekking tot het Harlingerplein aanmerkelijk zwaarder zouden wegen T. TERPSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 6