9 Onder het klokje Haast met de regelmaat van „hun" klok komen Willem c.s. samen, om hun soms diepzinnige beschouwingen te wijden aan de dingen van de dag. En ook nu weer lijkt het de moeite waard, een deel van deze gesprekken voor het nageslacht op te tekenen en te bewaren. Liuwe: „Het mut je begroate om son peerdsje." Rein: „Wees nou mar blied, dat het gien meenselevens kost hèt. Der binne meer peerden." Willem: „Nou, ik kan dat wel metioele ian son beesje. As jou alle dagen met son peerd optrekke, en 't leit dan dood en ioor oud fuil op straat, dan gaat je dat niet in je kouwe kleren sitten." Bouke: „Bouke hèt dat orgel sien, mar jonge, jonge, wat sag dat er oek uut. En wat is 't mooi guud, die draai-orgels." Manus: „Ja, dat binne oek dure kasten. Mar der waar gauw wat geld op 't kleed." Willem: „Ik hew temeensen mien gul- dentsje mar gauw brocht. As je een paar dagen wachte, begroat het je weer, en dan gaat het over." August: „Ik iien, dat anderen dat mar opknappe mutte. Suks kenne se ian óns soort meensen niet irage." Dorus: „En helemaal niet, nou alles so iloependeduur wurdt. Se kenne lekker kletse in die Tweede Kamer, mar Jan Besgroen is swaar de dupol" Bouke: „Bouke hèt temeensen seid: Se klede altied de ierkeerden uut. Seg es, as 't niet waar is." August: „Dou hest groat geliek, Bouke. Late se die kappitalisten mar es pakke." Willem: „Kiek es, mannen, wij kenne iansels de hele sietewaasje niet oversien. Der is feul meer te koop in 'e pollentiek, as wij deur hewwe." Rein: „En wat wuust daar nou met sêgge? Dou trekst nou wel een heel eigenwies gesicht, mar daar ken ik mien melkboer ian 't seumer niet met betale." Manus: „Even kalm an, Rein. Wij kenne Willem langer as iandaag, en wij hewwe altied seid, dat ie in dut soort ian sakén niet snotterich is." Rein: „Nou, laat em dan met het water ioor de dokter komme." Willem: „As ik er weer wat ian sêg, dan doen ik dat niet om Rein, mar om jimme. Sien es an. Drees en sien maten sêgge, dat wij ileden jaar met mekaar te leul uutgeven hewwe." Dorus: „Die ouwe Drees ken wel meer sêgge, mar dit is praat ian niks. Gaan nou bij jim sellei na Willem: „Dorus jonge, dizze dingen mutte wij niet te klein sien. As de rege ring dat so seit, dan slaat dat op 't hele iolk. Op riek en arm, op 'e huushouwin- gen en 'e fabrieken, op eh nou ja Bouke: „En nou mutte we een skoitsje wat minder uutgeve, en dan staat het weegskaaltsje weer goed. Bouke fient alleen, dat de gewichten wat te ieul naar één kant drukke. Hahaha." Willem: „Dat is ieitwaar, mar teerder hest het mooi duudlijk seid. En nou binne se in Den Haag bezig weest met hassenkrabben en bekiechten, hoe de gewichten staan mutte." August: „En dan skelle se mekaar goed de huud lol, en as 't klaar is gaan se met mekaar eten, en dan komt er meer op tafel, as bij ons tuus. Wij binne de sle- miel." Willem: „Ik denk altied mar so, die hoge mannen hewwe der ioor leerd en die wete 't beter as wij, en we hewwe 't allemaal aardich beter as iroeger, en eh en al so meer." Liuwe: „Mar wat seit dien trou der fan, Sterke? Want die mut huushouwe." Willem: „Mien frouw is ai even an 't stennen en an 't krimmenéren weest, mar och, dan draaie we een oud sjarlestontsje en dan is 't weer over." August: „Nou, mar so is 't overal niet. En daanse hewwe wij nooit deen. Dat sodoende." Bouke: ,,'t Is ioor een hoop meensen een swaar endsje. En daar mut wel wat an deen wudde. Anders 'skrieit Bouke een brief an 'e Koninginne. Dat hew ik wel es iaker deen." Manus: „Dat liegst toch. En hèt se die oek weromskreven?" Bouke: „Bouke liegt het niet, en Bouke hèt bericht weromhad oek. Mar dat is wat geheims, daar ken Bouke einliks niet over prate." Rein: „Wast niet kwiet wuust, houst mar ioor die. Mar ik hew het op een piepiol." Willem: „En dan hewwe jou de boeren nog. Die tiene oek dat se achteran kom me, dat daar mut Mansholt oek weer wat miljoentsjes heensküve." Liuwe: „Hij ken se beter onder 't klokje strooie. Die boeren mut je nooit mede lieden met hewwe." Dorus: Boeren krimmenére altied. En so- lang se nog met groate auto's nar de merk gane Willem: „Ja, mar alle boeren hewwe gien auto's." Rein: „Né, wij oek niet." Bouke: „Bouke hèt al een paar keer pre- beerd één ie winnen, en dan mar bij de radio sitte te luusteren oi die mastklim mer es sêgge só: En iandaag gaat de auto naar Liwwadden, naar Bouke August: „Nar Van Boukum. Mar louwe loene met 'e klep dicht, mannen. Sukke dingen salie wij soort meensen nooit metmake." Willem: „Ik hew oek ierskeidene slag- sinnen opstuurd. En riemkes. En se waren soms mooier, as ian sun kerel, die een pries won. Temeensen, ik ion se mooier." Dorus: „Het sal je even goed gebeure. Een auto, oi een tilleiisie, oi een ploiier. Heden, heden, heden Willem: „Aiiijn, 't is ioor een goed doel. En die man skooit mooi wat geld bij me kaar. Doen 't em mar es na." Bouke: „Dat lient Bouke oek. En wat die Bodemgraver niet uutiient, 't is een me- rakel. Waar gniest nou weer om, Rein." Rein: Dastie goeie man so uutskelst. Hij hiet Bodegraven." Bouke: „Wat sei Bouke dan?" Willem: Ah, dat geeit nou niks. 't Is een skatgraver, en hij praat eikeneen het geld uut 'e bu.se." August: „Mar mij niet. Dat hèt nog nooit één kennen. Mien irouw waar ileden week so ieer, dat se wat geve wü, mar ik hew seid: Uut die radio! We geve niet." Manus: „Dou bist evengoed een deune donder. Waar hestou wel wat ioor over, Auguust?" Rein: „Foor Auguust, en nog es Auguust, en nog es Auguust August: „Ja, siene jimme mij mar foor een neperd an, ik doen mien eigen sin. Wij mutte op óns seli en óns drupke inkommen passé, een ander doet het niet." Willem: „Nou, ik hew ian mien bitsje altied nog wat misse kennen foor een ander." Bouke: „As Bouke geeit, wat Bouke heeft, is Bouke waard, dat Bouke leeft!" Dorus: Harrekidee Bouke. Dat is praat. Ja, ian harrekidee sproken, 't is weer eiessoekerstied. 't Eerste is al weer ion- nen." Liuwe: ,,'t Is laak son saakje: de irouw skoanmake en de kerel eiessoeke. Willem: „Mar op óns leeitied is dat niet meer so. Temeensen het binne uutson- derings. Mar wat mocht ik het graag doen iroeger." August: „Hest nog niet es wat beleefd met eiessoeken, Willem?" Manus: „Hé, Willem, Auguust iraagt die wat. Waar siestou so naar, ouwe snoe- perd? Nar die jonge irouwen?" Willem: „Om eerlijk te wezen, ja. Ik sien se nar de bienen. Sien daar es één: één rooie kous, en één groene." Rein: „Wetachtig. En die daar twee blauwe. Oi is 't oek groen? Wat sü dat inhouw e?" Bouke: „Bouke weet het wel. Rok en rol. Anders niks. Rok en rol." Algemeen gemurmel. Rok en rol. Nou, nou. Rok en rol. Liuwe: „As sukken hur ierstand krije, wurre se ian skrik weer gek. Kiek, daar gaat weer son blauwkous." August: „Wat houdt dat einlijk in. Rok en lol. Is dat ian de foetballerij oi so? Oi ian 'e iillum?" Willem: „Fan 'e iillum looi ik. En ian gekke daanserij. Het jongiolk wurdt er hartstikke stapelgek ian. En dan hosse se, en skreeuwe Ian: Rok en rol, rok en rol Bouke (invallend): „Rok en rol, rok en rol, rok en rol Passerende heren: „Zo wordt óns goeie geld besteed. Ouwe baasjes boven hun theewater 's morgens om eli uur. Ik dok, zij lol. Dok en lol!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 9