Gracht werd gedempt Huizen werden vernieuwd maar het Heerenu/altje hield sfer Bewoners verwissel den STADSGESCHIEDENIS VAN HOREN - ZEGGEN 10 [\e grote wijziging ondervond het Heerenwaltje in 1884, toen het pit toreske grachtje werd gedempt, daarna onderging deze oud Leeuwarder straat nauwelijks meer enige verandering in karakter. Hier en daar werden enkele huizen gemoderniseerd ol door nieuwe vervangen, er verdween een tuin en er wisselden enkele bewoners, maar het Heerenwaltje bleet de charmante combi natie van rustige voornaamheid en be drijvige drukte behouden. Om het Hee renwaltje van nu ten volle te waarderen moet men even die prachtige tekening van Martin vergeten, waarop het grach tje, gezien van het Raadhuisplein, nog voorkomt. Links ziet men het Oranje Bierhuis, dat zich practisch onveranderd tot in onze tijd zou handhaven en een rij huizen, waarvan er vele vernieuwd op de lijst van Nederlandse monumenten. Ons voegend in het kader van deze arti kelenreeks, bepalen wij ons tot de situa tie van zo'n halve eeuw geleden, toen op de Nieuwestad nog niet het neon gloeide, toen de vaten bier nog niet op zware trucks met opleggers werden vervoerd en de kinderen nog in deze centrum straat konden spelen. Ja, spelen kón je op het Heerenwaltje! Er was altijd wel wat te beleven in en om het Oranje Bierhuis, waarover alleen al een boek te schrijven zou zijn, de nabij gelegen hoofdwacht zorgde voor „vertier", in de bierkelders kon je fantastisch verstop pertje spelen (in de lege vaten was je onvindbaar) en er werd niet zelden een streek uitgehaald door de leerlingen van het „ezelinstituut", zoals het internaat Poutsma in de Weerd, met een achteruit- Gaat men de geschiedenis na van het huis aan de overzijde van het Maria Annastraatje, dan blijkt dat ook de be woners van het Heerenwaltje erg ver knocht zijn aan hun straat. We negeren even de Franse juffrouw, die hier een minder eerbaar beroep uitoefende en ook Anne Hacquebord, die van 1900 tot 1910 in dit pand een winkel „in vette waren en aardappelen" dreef en vinden dan Aaltje Posthumus, die getrouwd geweest is met de behanger Van der Mast, met wie zij aan de overkant van het Heeren waltje woonde. Als haar man overleden is, begint zij een winkeltje, waarin van alles te koop is, vooral kruidenierswaren en snoep. Dirk Bouwer, die groenteven- ter van beroep is, woont hier ook een paar jaar; hij heeft eerst op nummer gewoond, verhuisd dan naar nummer zijn, rechts onderaan de woonhuizen, die er nog staan, maar dan door bruggetjes met het „waltsje" verbonden en vooraan rechts het bestelkantoordat uit het wa ter oprijst. Het is een mensenleeftijd ge leden. Eigenlijk nog niet eens, want in Oenkerk woont nog, zo werd ons verze kerd, de heer Everaarts, die als jongen bij het bestelkantoor werkte en uit het poortje onder in de zijgevel, waarvan nu nog het gemetselde boogje is te zien, de pakjes in de in het grachtje liggende scheepjes laadde. De naam Heerenwaltje zou een verbaste ring zijn van de Leeuwarder aanduiding „het eerden waltsje", aangezien aanvan kelijk de tussen Eewal en Nieuwestad gelegen gracht geen gemetselde wal- muur, maar een aarden wal had. Dat van gang op het Heerenwaltje, werd ge noemd. Eigenlijk hoorde ook het stadhuis een beetje bij de straat. Was er niets met de schutterij te beleven, dan was er wel een trouwerij, die het bekijken waard was en anders kon je op de blauwe stoe pen ook nog prachtig bikkelen! In het pand van P. S. Bakker vinden we de bekende firma Joosten, een der eerste confectiezaken in de stad. In het sous- terrain zitten de meisjes te naaien. Het naastgelegen pand, waarin vroeger het Nutsgebouw gevestigd was (met Wijtze Tuinstra als toegewijd concierge) is al bij de zaak getrokken, waardoor er aan deze zijde van het Heerenwaltje al enkele nummers ontbreken. Op no. 8 zijn de pak- kamers, waar de reizigers uitpakken, die adverteren, dat zij in hotel De Phoenix zijn aangekomen met hun prachtcollec- „eerden" Heeren gemaakt werd, zou zijn oorsprong vinden in het feit, dat de heren boterkopers hun kantoren hier gevestigd hadden. Via de Tontjebrug bereikten zij het Waaggebouw. Hoe het zij, het Hee renwaltje was in elk geval een straat, waarin invloedrijke heren woonden, ge tuige de grote patriciërshuizen, waarvan er nog enkele bewaard zijn gebleven. Verschillende panden van nu komen voor ties. Het pand ernaast herbergt de familie Jeelof. Vader Jeelof „de boardtsjestriker" begint een wasserij, waarin zijn kinderen een werkzaam aandeel hebben. Later woon hier Louis Susanna, een man, die velen zich nog herinneren. Suzanna is een schriel, mager mannetje en dat strookt eigenlijk niet met zijn beroep, want hij is kok in hotel De Phoenixlater is hij pachter van de M.T.S.-cantine. twaalf en woont tenslotte nog een poosje op nummer zestien! Onder dit hoekhuis bevindt zich een bierkelder, die in ge bruik is bij Komter, die aan de overkant zijn bedrijf heeft. Op nummer veertien woont tot 1920 de aardappelhandelaar Haantje Poelstra, na hem zullen tal van families het pand be wonen. O.a. woont er „de lamme consul", een oplichter, die zich in binnen- en bui tenland voor alles en nog wat uitgeeft. Hij loopt op krukken, maar wanneer het zaak is uit handen van de politie te blij ven, ziet hij kans over een metershoge muur te klimmen. Weer een huis verder woont Gerrit Jon ker, die horlogemaker en begrafenisbode is. Zijn vrouw, Antje van Keulen, speelt toneel bij het gezelschap Gerlach, zijn zoon leert het fotovak bij Dwinger op de Grachtswal. Het naastgelegen huis heeft dezelfde deftigheid als de bewoners; in dit uit het eind van de achttiende eeuw daterende huis woont de commissionair in granen Petrus Wilhelmy, die ook lid van de gemeenteraad is. Het huis heeft een omlijste ingang met een kroonlijst; helaas zijn de festoenen gedeeltelijk weg gehaald. Op de pilasters prijken een paar ramskoppen. De Wilhelmy's (de zoon is ook commissionair) wonen hier bijna dertig jaar tot 1924. Het laatste huis vóór het Oranje Bierhuis (eigendom van de bierhandelaar Bouwe Kuipers en omstreeks de eeuwwisseling geëxploiteerd door diens neef Blok)

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 10