Opruiming De maand juni in beeld 4 Op maandag 15 juli begonnen tegelijk de kermis en de sei zoenopruiming - men kon dus op allerlei manieren zijn geld kwijtraken. Het merkwaardi ge van een opruiming is even wel, dat men daar nu juist geld uitgeeft om geld te spa ren, een economisch wat moei lijk verteerbaar beginsel, dat evenwel door tal van huis vrouwen met hartstocht wordt beleden. Nu kan men een iraaie, waterdichte redenering opbouwen door te zeggen, dat men in de opruiming koopt wat men anders voor meer geld had aangeschaft. Dan is dus de zuinigheid in het ge ding. Maar het wordt anders wan neer het koopje om der wille van het koopje wordt begeerd. Dan schalt men niet aan wat nodig is, maar wat extra-goed koop is en de bruikbaarheid van het gekochte laat zich slechts met behulp van een zeer elastische hantering van het nuttigheidsbeginsel aan tonen. Men kan in een derge lijk geval zeggen: „Zo'n bloesje is nooit weg". Nu, daar is niets tegen in te bren gen, maar het is op zichzelf een geringe verdienste van een bloesje, dat het „nooit weg" is. Vervolgens wordt nog een rekenkundige salto- mortale uitgevoerd om de schone schijn van een verant woord gebruik der financiën aan te tonen. Dat bloesje kostte eerst tienvijftig en nu zestwintig; dat is dus vierder- tig verdiend. Jaja, verdiend, maar de aldus vergaarde rijk dom vindt men niet in de por- temonnaie terug. Misschien staat een man over dreven sceptisch tegenover het verschijnsel der opruimin gen, misschien is dit wel een der vele gelegenheden waarop de man een slecht kenner blijkt te zijn van de vrouwen ziel. Maar toen wij op de och tend van 15 juli langs een modemagazijn kwamen en daar een dichte menigte vrou wen voor de nog gesloten winkeldeuren samengedromd zagen staan, toen dachten we niet aan een nobel streven bij al deze vrouwen om het gezin voor een prik aan een nuttige uitbreiding van de garderobe te helpen. We dachten veeleer aan soldaten, in slagorde op gesteld voor het grote ge vecht. Maar ook deze verge lijking ging, zo bedachten we een ogenblik later, niet op, want soldaten van hetzelfde leger vormen één front, terwijl deze vrouwen allemaal indivi dueel ten strijde zouden trek ken tegen de winkel met de begeerde koopjes en te gen elkaar. En we vroegen ons verder al of een groot deel der eventuele trioml straks niet zou zitten in het voor de neus wegkapen van iets wat een ander ook graag zou willen hebben. En toen vonden we die oprui- merij met een paar fantasti sche koopjes als lokazen eigenlijk maar een heel nare instelling. Want welk nobel motief kan er schuilen achter zo'n plannetje om mensen om koopjes te laten vechten als mussen om stukjes brood? Het zou, naar onze mening, beter en menselijker zijn, wanneer de verkoop-politiek bij derge lijke gelegenheden was ge richt op het verhinderen van uitingen van strijdbare koop lust, die niemand sieren. Er. dan zou het bovendien mis schien mogelijk zijn de zeer aantrekkelijke koopjes niet per se in handen te spelen van de „haantje-de-voorsten", die lang niet altijd materieel de grootste behoefte aan derge lijke meevallertjes hebben. 1. Moveo (Meer ontspanning voor ern stige oorlogsgewonden) hield op 17 juni een boottocht met de „Princehof" over de Friese meren. 2. Ook ballet stond op het programma bij de leerlingenavond van de Leeuwar der Muziekschool, die op 15 juni in Zalen Schaaf werd gehouden. 3. Op 4 juni begon de wekelijkse dins dagse levensmiddelenmarkt op het Cam- buurplein. 4. De speeltuin van „De Toekomst" werd uitgebreid met een glijbaan. 5. Op Wereldveteranendag (22 juni) legden oorlogsveteranen een krans bij het monument in de Prinsentuin. 6. De motor-elfstedentocht van de Frie se Motorclub op Tweede Pinksterdag (10 juni) startte op het Zaailand. 7. Het muziekcorps „Soli Deo Gloria" maakte op 6 juni in de nieuwe uniformen een mars door de stad. 8. Daar gaat de schoorsteen van de zui velfabriek Emmakade. Het gebeurde op 15 juni. 9. Aan de start bij de jubileum-wedstrij den in het zwembad Huizum op 15 juni. 10. Circus van Bever was in het begin van de maand in de stad. „Kiek, een tijger!" 11. Bij het begin van de British Season paradeerden twee Schotse doedelzakspe lers voor het Provinciehuis. RECTIFICATIE In het bijschrift van de fotopagina in het juninummer werd vermeld, dat het Paas- tournooi dammen was georganiseerd door de Damclub Leeuwarden. Het was echter de damclub Gezellig Samenzijn, zo deelt ons de wedstrijdleider H. van Gelderen mede. Het was warm en druk bij de Grote Wielen

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 4