Onder het klokje Soms pullend en blazend, maar in het algemeen ontroerend dankbaar voor het warme zomerweer, kwamen dag aan dag de klokbroeders bijeen. Werd de zon te warm, dan werd een koelere plek opge zocht. En ze praten verder Rein: „Kom, de hoge bus is weer tut. 1Wat waar't een nuut gesicht niet?" Willem: „Ik hadde die dingen wel iaak op een plaatsje sien. 't Is echt Engels, hé?" Bouke: „Daar waar 't ook Britse seisoen ioor. Bouke hèt er niet so ieul fan be speurd, mar de kranten stonnen der foi ian." Rein: „Och, bespeurd, bespeurd ik hew die bus sien, en een paar ian die doedelmannen, en die skippen bij de hoge brug achter de Skraans." Dorus: „En een mooi stukje meziek op een avund in 'e Preensetuun. Wij kuier den over de Singel en doe hoorden we ze. Ik sei teugen de trouw: Must es hore, se blaze best an 'e overkant." Manus: „Saturrusaves is der oek wei gauw es wat te doen in 'e tuun. Fieden week oek. Allemaal ian die drukke jas- meziek. Horen en zien lergaat je". Liuwe: „Maar dat hèt met de Engelsen niks te maken. Dat is looi 'k ian Friese Lusthof of so". Rein: „Oh, ian die Gaatske Snikma Klam- pinga of suk so wat uut 'e ouwe Liw- wadder. Der komt gien end an die let halen. Mar der binne soms mooie Heten bij". Willem: „Och, nee, sun Engelse week is der ioor om sogeseid de banden met een iriendelijke naasje wat nauwer an te halen. Mar der ontkomt óns soort meen- sen te ieul, omdat we allienich mar Liw- wadders prate kenne, en wat Nederiaans leze". Bouke: „Daar hest geliek an, Sterke. Mar wete jimme wat iedereen wel ken. En wat Bouke met sien ouwe huud oek nog wel es doet? Bed-min-tön!" Auguust: „Wat seistou Bouke? Bed wat ioor guud? Willem: „Ah, Bouke bedoelt die tennis- beweging op straat. Twee klappers en son licht dinkje. Dat skriel je ian bad minton". August: „Mar Bouke sei heel wat an ders". Bouke: „Ja, mar 't is oek Engels. En mien oomsêggers sêgge altied bed-min-tön. Bad is bed seker." Liuwe: "Dat looi ik niet. Doe 't ik kolo niaal in Indië waar, waren wij oek wel es op stap met Engelse matrozen. En dan seiden se fan 'e jenever oi ian 'e meis- kes as 't goed waar „t err ie wel"en as 't iorkeerd oi poermin waar „bed". Willem: ,,'t Geelt oek niks, mar der binne een soat meensen die 't doene. Bij ons in 'e straat oek. Tot 'e nacht uut soms." Doris: „Behalve doe 't het so hardstikke warm waar. Jonge, jonge, wat mutte we switte ian 't seumer." Manus: „Niet klage, Dikke. Late we dankber weze, dat we eindlijksen weer es een echte seumer hewwe. We binne oek niks meer wend." Rein: „Dou hest geliek. Allénich de boel terdroogt wel. As jou de gardeniers klagen hore. Mar ja, de iekaansjemeen- sen August: „En daar hore wij dan oek weer niet bij". Willem: „Nou ik wel. Ons meiske sü met de huushouwing naar Limburg met ie- kaansje, en dan krüpe moeke en ik in hurren huus in Utrecht. En dan sal Wil lem em weer es even rake." Bouke: „En Bouke gaat twee weken uut- fanhuus naar Rotterdam. Bouke hèt er wel sin an. Om 'e kienders en om 'e stad." Doris: „Dat is mooi meensen. Och, ons kienders weune allemaal in 'e stad. En ieerders is der oek een bitsje iemielje. Liuwe: „Ik hew nog een haltbroer in Steenwiek. Daar ken 'k so wel henegaan. Mar die tent is so deun as de pest. Ak daar een week bin ial ik ian 'e graat, want ik krij ieul te min eten. En so ieul hoei ik anders niet." Rein: „Dat adres must an Auguust geve. Das krekt een maat ioor em." August: „Das gemeen. Laat mij nou sü- nich weze neliens jimme, maar deun bin 'k niet. As één ian jimme bij mij eet, gaat ie niet ropperich naar huus'.. Willem: „Ah, né, so raar bedoelt Rein het oek niet. Mar dit bliett er ian over. Der binne te min ouwe meensen, en misskien oek wel anderen, die es echt hielendal met iekaansje gaan kenne. En das jam mer." Manus: „Nou, der trekt anders heel wat iut. Dat is Saturrus en Sundus al te mer ken, mar as de skoalen irij geve te meen sen. Nim nou alleen het bouiak mar." Bouke: „Bouke hoopt in ieder geial dat se allemaal mooi weer treffe. Niet ai te hiet, want jonge Doris: „Weest wast hest. As het te hiet wurdt, dan hewwe jou kaans op swaar weet. En na de tied is 't weer iaak ian slag. Dat hew ik er op teugen." Rein: „Dan mut Doris dat mar es an de Bilt skrieve. Ik bin der op teugen. Muskien helpt het." Willem: „Ja, mar alle gekhiet op een stopnaald, het is soms benauwd. Om eerlik te wezen, ik hew een paar dagen sonder bustrok lopen. Het mag mie niet heuge, dat mie dat eerder gebeurd is." Bouke: „Bouke hèt sien kort onder broekje an hat. Dat doet Bouke niet gauw, mar Bouke kon dat lange ding niet meer iele." August: „Je slape oek so min as 't so warm is. As de warmte één keer in 'e hüzen sit, dan is 't bij mij op solder om to smoren. Je hore alle klokken so wat." Liuwe: Met warme dagen is 't in die ouwe hüzen helemaal niks gedaan. De nije hüzen die't se bouwe, binne wat rümer en wat luitiger." Willem: „En der sit iaak een does is. Je kenne foor de nacht je switterige lichem nog es afspoele." Rein: Nou jim 't over nije hüzen hew we. De stad sal son düzend hüzen bouwe die kant fan 'e Groningerstraatweg uut". Manus: „Düzend hüzen. Staan 't es uut." Willem: „As ik het nou goed begrepen hew, dan wurre dat niet gewone hüzen. Hele stukken wurre op een iebriek klaar maakt, en die kenne se dan op 't werk der somar insette. Op die menier kenne jou ilug en een partij tegeliek bouwe. Siesteembouw hiet dat. Liuwe: „De gewone annimmers waren der mar min over te spreken. Sij kenne dat mekaar oek wel, en nou haalt de ge meente der ireemden in. Op die menier nimt de stad de eigen Liwwadders het broad uut 'e mon." Rein: „Nou loof ik niet dat wat een an- nimmer iandaag de dag droog broad eet. Mar ik hew dochs oek in 'e krante lezen, dat de burrigemeester seit hèt, dat er ioor 't bouwen fan gewone hüzen genoeg werk overbleei." Bouke: „En daar komt nog dit bij, dat er oek genoeg Liwwadder annimmers binne, die't in andere plakken bouwe. Een goeie annimmer swerit het hele land deur." Willem: „Mar ja, met een onderannim- mer is dat weer wat anders. Dit blieft er tan over, dat je sukke saken niet te klein sien mutte. En hüzen mutte der komme. En wie se dan bouwt, is Iers twee. August: „Ouwe taaie, jippie, jippie, jee!" Rein: „Daar is ónze riemer en dichter weer hor! Mar ouwe taaien binne we seker. Fieden week bin ik de kerremus oek nog een avund op weest. Hé, daar hew ik jimme nog niet ieul over hoord." Doris: „De senten binne op". Willem: „Der is oek niet ieul meer an. Ik iraag mie ai, oi sukke meensen nog wel droog brood lerdiene kenne." Lieuwe: „De ileur sal der wel wat uut weze. Ja, alles ierandert. Froeger is ian daag niet." Willem: „Wat hewwe anders wel een lol had op 'e kerremus. Ha, man, ik waar es met de meid an 't kerremushouwen en wij bedaarden in een skiettent. Nou kon ik aerdich met die dingen over weg, al sêg ik het self." Manus: „Ja, ik hew'dij wel es skieten sien. Dat gong prumjé. Willem: „Nou, die avond oek. Ik won eerst een groate koek. Doe een teddy- bearke. Ik sei teugen 't meiske: Nim dou die mar, das 't begin. Doe won ik een kop en skuttel. Weer wat ioor de huus houwing, sei ik. Sü meneer mar niet op- houwe, sei de baas ian 't spul." Rein: „Die kneep em as de siekte fan- seis Willem: „Ik sei né, we gane deur. Rrrang, weer raak. Een püde met suurtsjes. Ik an 't uutdelen. Noges, Willem, riepen de meensen. Ik skoat weer. Mis. Hoera, riep die dikke kerel ian die tent. Hoera. En hij hadde een groate segaar in 'e mon. Ik sei, wat hoera. Ik richt, ik tel, ik skiet nog es, en pang, daar iliegt die dikkop de segaar uut 'e mon!" Rein: Dan begriep ik niet, dat se die alleen mar Stérke Willem noeme. Dou konst oek best Willem Tel hiette

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 9