Under het klokje Vlak bij de klok staat een oliebollen- kraam. En verder op de kerstbomen. Mist en lichte vorst, vroege schemer en de nadere oudejaarsdag drukken hun stempel op de gesprekken der klokmannen, die voor 1957 weer „uit gepraat" zijn. Bouke„Bouke ken niet sêgge, dat dit Bouke-weer is. So damp en so smerig. Niks weerd." Dorus: „Wat sal je der feul fan sêgge. As 't peerde-ies friest, is 't oek niet goed." Willem: „Se hewwe hier en daar al even reden. En dat gun ik de meensen fan harte ,maar we hoeve seker niet naar de winter uut te sien." Rein: Mar as ie komt, dan komt ie. Wij kenne der hier onder de klok wel wat op omjeuzele, maar dat geeft alle maal niks." Manus: „Das feitwaar. Mar daarom magge wij der wel even over prate. „Ah, de olebollenkraam gaat oek weer open." Willem: „Ja, ik rook al wat, en ik sag die jonge frouwen kommen, dat ik docht al Auguset: „Der wurre ferskeidene kocht. En dochs binne se niet foor niks." Liuwe: „Froeger hadden je die De Groat fan 't Friezinnetje. Die skreeuw- de dan: Heerlijke warme oliebollen, seven foor een dubbeltje, achttien foor een kwartje." Rein: „Ja, staan 't es uut. Achttien foor een kwartje. Mar ja, 't is met alles so gongen." Willem: „De kerstboomkes oek. En dochs rake se weer fut. Wat wurdt er weer wat fan de Nijstad sleept." Liuwe: „De meensen kope nog maar raak. In 'e gemeenteraad steune en krimmenére se mar raak, maar de winkels püle uut." August: „Och, man. Wat er niet kocht wurdt. En wij soart meensen kenne der mar nar kieke." Dorus: „Wat salie wy ouwe kerels nou nog bekope? 't Is toch mooi, dat het de jonge meensen beter beure mag as ons froeger." Rein: „Nou ja, maar een ekstra ditsje of datsje sü mij oek wel anstaan hor. Ik laat het om 'e senten, maar anders wü ik stommegraag die tunnel bij Velzen en so es kieke." Willem: „Ja, sukke dingen lieke mij oek so mooi toe. Je leze der dan over in 'e kranten, en je bekieke die plaat sjes, en en dan is 't uut." August: „Mar das toch altied so weest met ons soart meensen? En dat sal oek wel so blieve." Bouke: „Bouke docht, dat dat oek wel feranderde. Miskien gaat de bejaar- densoosjeteit folgend jaar wel deur die tunnel." Manus: „Wat weet je der fan. Ik sal 't es teugen Wolbers sêgge. Die seit altied: Mannen, jimme mutte self metprate. Het is jim spultsje met." Dorus: „Datwaar niet gek. Hé, mut jim es kieke, wat staat daar één lekker te eten. Hij hèt al een hele püde leeg, en nou is ie met sien tweede bezig." August: ,,'t Is sonde foor 't geld Willem: „Mar 't smaakt em lekker. De fingers der wat lekker bij afslikke, toe maar Het fait erin, as de Liw- wadder wallen in 't water." Bouke: „Das 't nijste oek seker. Heden, heden, hoe bedenkst het Sterke? Bouke sü nooit op 't idé komme." Rein: Willem sal 't oek wel fan een ander hoord hewwe. Wij binne met mekaar niet so gochem meer." Willem: „Ik sal der niet om heneliege. Ik ston laassen met een kerel bij een heringtentsje, en doe waar der een sjuffeur, en die liet twee soute so achtermekaar in 't keelsgat gliede. En doe sei ik: Het fait erin as een boere- maas in een bombisienen onderbroek. Mar doe sei die kerel: Je kenne oek sêgge, as de wallen hier in Liwwadden in 't water." Liuwe: ,,'t Is niet onaardig. Mar ons maat houdt er met op. Nou komt ie hier hene." Oliebolleneter: „Seg mannen, wete jimme de Plattemaanstraat oek. Te- meensen, ik loof dat ie so hiet." Willem: PlattemaanstraatNou, nou Rein: „Plattemaanstraat. Né, né Bouke: „Platte, plattemaan straat. Bouke sü sêgge Dorus: „Hewwe jou die naam goed in 'e kop?" O.B.-eter: „Né, dat sei ik toch. Ik ken mis weze. Mar plat is 't wel." Liuwe: „Plat. Een straat met plat." Dorus: „Der sit mij wat in 'e kop. Ik hew een neefke in 'e buurt fan 't ouwe Kalverdiekje weunen, en die sien kien- ders binne op een skoal in 'e Willem: „Set deur, Dikke. In 'e Plat, in 'e plat toe mar Dorus: ,,'t Is een bloem of een boom of so. In die dorenstraten." August: „Plattedoren?" Dorus: „Né, dat is 't niet." O.B.-eter: „Ik sal sien da 'k een pliesje fien. Met jim skiet ik oek niet feul op." Rein: „Hé, hé, jou hoeve niet so sneu te doen. Jou mutte son naam beter in je oliebollehoofd houwe." O.B.-eter (ietwat dreigend)„Wie hèt hier een oaliebollenhoofd?" Manus: „Hewwe jou twee püden leeg- eten, of hij?" O.B.-eter: „Al sü ik düzend püden leegete Willem: „Skei uut man, dan liep de oalie dij de broek uut." Rein: „Of dou hast een oegrieslijk dikke oaliebuuk." Dorus: „Plat-aan, plataan Rein: „Wat nou Dorus? Hoe wuustou die dikke oaliebollebuuk weer plat krije?" Dorus: „Die buuk ken mij niks skele. Die straat. Die straat fan die oalie- bollekerel. Plataanstraat." O.B.-eter: „Dat is em. Plataanstraat. Jou binne mien man. Kom met, we kope oaliebollen." Dorus: „Ik allénich?" O.B.-eter: „Ja, die maten fan jou hewwe mij te feul praatjes." Dorus: „Dan gaan ik niet met." O.B.-eter: „Sellef wete. Ik gaan der hene. Plataanstraat." Liuwe: „Mar je wete nou wel hoe die straat hiet, mar weet je em wel te fienen?" O.B.-eter: „Ja, hij hadde het over het Kolverdiekje niet? As ik daar ien keer bin, fraag ik wel es weer. Ik hew de mon bij mie." (Af). Willem: „As jou mar met 'e lege mon prate." Rein: „Sien nou son kerel es. Daar struunt ie de Nijstad weer op." August: „Jimme hewwe het em anders goed duudlijk uutleit." Manus: „Je hewwe hufters en groate hufters." Liuwe: „Het wurdt suver al weer skiemerich." Bouke: „Ja, de lanteres komme al froeg op middus. We sitte weer in 'e donkere dagen foor Kersmus." Willem: „Nog een klein rukje en weer is der een jaar om." Manus: „Süden we dat fleden jaar oek niet seid hewwe. As we alles es opskreven, wat we hier ferhap- stukke Rein: „Een soort dagboek of so. Mar Manus hèt geliek. En het liekt fleden week, dat we 't oek over de kerst bomen, en de oaliebollen, en oud en nij had hewwe." Liuwe: „Wy hewwe het weer haald mannen, 't Hadde oek anders weze kennen." Bouke: „Bouke hèt om dij wel in sien rats sitten. Dou hest het fer weghaald Liuwe." Willem: „Ja, so is dat met die dingen. De éne hèt een fleurich jaar had, en de ander poer min." August: „Mar wy stane hier nog, en das een mooi ding." Dorus: Wij as een stukje oud-Liw- wadden." Rein: „Ik hew oud-Liwwadden op 'e fillum sien, in 'e ferbouwde biuskoop op 'e Wuddummerdiek." Willem: „De Sinnema Pelezer." Rein: „Skel mar raak. Mar jonge, wat waar dat aardig. Maar je lache je doad om 'e kleren, die 't de meensen doe anhadden." Liuwe: „Ja, mar dou en ik oek. Dat waar doe moade." Dorus: „Daar komt werachtig die oalie- bollefreter weer an. Met een kerst- boomke op 't skouder." O.B.-man: Seg 'e mannen, eh, hoores Allen (luid): „Plataanstraat, Plataan straat O.B.-man (lachend): „Stil mar, dat weet ik wel. Kom met. Ik betaal. Een salich uuteinde met een oaliebol onder 't klokje!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 15