(jnewu Fai ACS GROTER EN VERNIEUWD 3e *£eeumrber /jemeensdjafi 5 Er zullen maar weinig Leeuwar ders zijn, die de oude Cinema-Palace de bioscoop aan de Wirdumerdijk niet hebben gekend. De film is het meest verbreide ontspanningsmiddel en dit theater dateert al uit de jaren van de eerste wereldoorlog, toen het een der eerste betonconstructies in het land was. Het één met het ander maakt, dat een ontzaglijk aantal mensen tussen de muren van deze bioscoop is geweest en daarom is het niet overdreven dit ge bouw tot de bekendste in de stad te rekenen. De oude Cinema is thans verdwenen, een nieuw theater is ervoor in de plaats gekomen. Misschien is er plaats voor een beetje afscheids-weemoed; laten we niet vergeten, dat op het scherm van de oude bioscoop in de „stomme" periode nog figuren als Ru dolph Valentino en Asta Nielsen het publiek in vervoering hebben gebracht; legendarische filmhelden, van wie het beeld zoals met foto's vaak ge beurt is verbleekt tot een vage schim. In dit theater hebben velen voor het eerst in het begin der dertiger ja ren het wonder van de geluidsfilm kun nen zien en horen. Maar erg veel plaats is er niet voor historische sentimenten in een bios cooptheater. Het bedrijf stelt zich er op in de mens van heden filmkunst en filmvermaak van heden te brengen, het moet zijn tijd bijhouden en dit geldt niet alleen voor de programma's. Door zijn binding aan eigen tijd en het ont breken van traditionalisme kan de ontwerper van een bioscooptheater (of van de verbouwing daarvan) aan het werk gaan, zonder dat hem de handen worden gebonden door eisen, die het creatieve vermogen kunnen remmen. Architect G. A. Heidoorn heeft deze ideële vrijheid van handelen aange grepen om de nieuwe zaal van Cinema- Palac aan te kleden met moderne plas tic-stoffen, die in een meer traditionele sfeer misschien minder goed op hun plaats waren geweest. Hier doen ze het uitstekend; de bioscoop heeft een ware gedaanteverandering ondergaan, die wel voor een belangrijk deel verbloemt, dat men nog steeds in de oude zaal zit, al is deze aan de voorkant (de achter kant van het gebouw) met een flink stuk verlengd, zodat het aantal rijen zitplaatsen is vermeerderd van 17 tot 24. Er is kleur en fleur in deze zaal gekomen, zonder dat een te grote uit bundigheid het aspect van het geheel heeft geschaad. Een bijzonder facet van de werking van heldere kleuren is hier modern theater geworden; de geest van Rudolph Valentino en Asta Nielsen is weggevaagd, de aangebeden helden van het witte doek van nu en van de toe komst hebben in Leeuwarden een nieuwe, passende behuizing gekre gen fN Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 6ejaarg.no. 11 december 1957 Redaktis-commissi* Mevr. A. J. Bearda Bakkar-Stulveling H. Kingmans Pater G. T. Oostvogel O.P. A. Vandamme J. T. Vellenga Hoofdredakteur W. H. Kuipers, Tel. 8203 Adres Administratie Voorstreek 101-103, Telefoon 22046 en 22047 Redactie Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden VJ wel de ruimtelijke illusie, die sterk tot de bezoekers spreekt. Aansluitend aan de zaal is ook de bekleding van het meubilair in een sprekende kleur (blauw) uitgevoerd. Bij de uiterlijke architectonische ver nieuwing komt de verbetering van de zaal-inrichting. Wat het theatergedeelte betreft geldt dit voor het projectie scherm overscherm over de hele breed te van de voorkant, dat (voor Cine mascope) in volle omvang wordt ge bruikt en gedeeltelijk kan worden af gekaderd wanneer men werkt met nor maalfilm op breed projectiescherm (Wide-screen) en nog verder, wanneer het traditionele beeldformaat wordt gebruikt. Voordoek en kader zijn hier bij tot één geheel verenigd. Nieuw is ook de verwarmingsinstal latie, die tegelijk voor de luchtverver sing (zeven tot achtmaal per uur) zorgt. De warme en in de zomer koele lucht wordt onder de stoelen in de zaal gebracht en de luchtafvoer zit bovenin het gelede plafond. Zo sluit het interieur nu aan bij de vernieuwing van de ingang, die al enige jaren geleden werd uitgevoerd. Cinema-Palace is in alle opzichten een Cinema-Palace aan de Wirdumerdijk in haar nieuwe gedaante

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 5