BEJAARDEN HADDEI PLEZIERIGE MIDDAG ^jeceméer MAAND VAN FEESTEN MAAND VAN HUISELIJKHEID 7 De laatste Sinterklaasmiddag der openbare lagere scholen in de Harmonie was ook dit jaar weer voor de bejaarden bestemd, dank zij het initiatief der commissie, die deze sprookjesvoorstellingen organiseert en dank zij de fi nanciële steun, die de Stichting Leeuwarder Gemeenschap heeft verleend met de betaling van de zaalhuur en enige bijkomende kosten. De uitvoeren den traden belangeloos op. Alweer bleek, dat het klassieke sprookje de lange periode van kinder tijd tot leeftijd der bejaarden onver zwakt kan doorstaan, want ook dit publiek heeft intens meegeleefd met de avonturen van de Gelaarsde Kat en de kinderliedjes werden met veel ani mo meegezongen. Het is een goed ding, dat op deze ma nier eens iets speciaals voor de bejaar den wordt gedaan, want Leeuwarden geeft op dit punt geen groots voor beeld. Wel hebben we hier de bejaar densociëteiten, maar dit werk wordt slechts door een kleine kring gesteund, terwijl de belangstelling zeer groot is. Een beroep op het werkende deel der bevolking en speciaal op het bedrijfs leven heeft veel minder weerklank gevonden dan nodig en mogelijk zou zijn geweest. Dubbel onaangenaam is dit, omdat een stad van het formaat van Leeuwarden de bejaarden „van nature" veel minder te bieden heeft dan een kleinere ge meenschap. In een dorp weten de oudere mensen elkaar wel zonder de tussenkomst van anderen te vinden, in de stad lopen zij grote kans in de massa te vereenzamen. (Waarom geen uitstapjes?). Wanneer men in Leeuwarden op dit punt een achterstand constateert, dan December is de maand van de feesten en de maand van de huiselijkheid te gelijk. Het merkwaardige is echter, dat men de uiterlijkheden hiervan op straat vindt, want december is bovendien de maand van het stedelijke vertier. In het vroege donker van de middag en in de avond bloeit in de winterse kilte de warmte van de gezelligheid in de straten, bestraald door het licht der winkels, die zich in hun volle glorie aan het kooplustige publiek presen teren. Men kan hierover een econo mische verhandeling opbouwen (en dan constateren, dat de bestedingsbe perking nog niet diep doorgewerkt schijnt te hebben), men kan het ook bekijken uit het oogpunt van sfeer en geldt dit speciaal voor de uitstapjes, de „autotochten voor ouden van da gen", die vrijwel in elke plaats en elk plaatsje worden georganiseerd. Het bezwaar voor een stad als Leeuwarden is duidelijk: zou men zo'n autotocht voor de hele stad ineens houden, dan werd men organisatorisch en vooral verkeerstechnisch voor onoplosbare problemen gesteld. Maar wat niet mas saal in één keer kan, dat moet toch wijkgewijs mogelijk zijn, zodat in Leeu- stemming, die zo bepalend zijn voor het stedelijke leven. Dan hoeft men geen zwaarwichtig verhaal op te zet ten, dan is het genoeg de gedachten te bepalen bij de lichte vlek onder de donkere hemel, die Leeuwarden heet, en een gevoel van beslotenheid en bij elkaar behoren geeft. En dit geldt voor waar niet exclusief voor de Friese hoofdstad; overal over de hele we reld zijn die lichte vlekken en vlekjes onder het zwarte uitspansel. Met elkaar symboliseren ze, zo men wil, de heel gewone, klein-menselijke neiging tot het goede, die toch overal blijft lichten in het diepe donker. Laten we het daar op houden in deze dagen, die men nuchter redene warden minimaal vier van deze uit stapjes zouden moeten worden gehou den: voor centrum, zuid (Huizum), west en oost. De Stichting Leeuwarder Gemeenschap zou zich hiervoor kun nen gaan interesseren, wanneer blijkt, dat er voldoende animo bestaat om dit werk mee aan te pakken. Zijn er initiatiefnemers? Laten zij zich eens schriftelijk of mondeling wenden tot de directeur van de Stichting, de heer W. H. Kuipers, Stadhuis. rend haast zou willen overslaan in deze wereld, waar weinig plaats schijnt te zijn voor uitingen van intieme fees telijkheid, in huis en daarbuiten. Waar om pakjes gegeven op een Sinterklaas avond, die vervuld was van rumoer over Indonesië, dat even het veel gro tere wereldrumoer overstemde? Waar om een kerstboom gekocht en versierd met broze bollen en zilveren slingers in een wereld, die alleen maar schijnt te leven bij de gratie van een optelsom van waterstofbommen en raket-projec tielen? Waarom elkaar „gelukkig nieuwjaar" toegewenst, wanneer het geluk van het nieuwe jaar zich schijnt te onttrekken aan de wens der men sen, die allemaal pretenderen het goede te willen schoon op zeer verschil lende manieren? Ja, dat is allemaal mooi rechtlijnig en scherp zakelijk geredeneerd. Maar als we zo doorgaan, dan geven we ons over aan de meest funeste begripsverwar- (voor vervolg zie pagina 9)

Leeuwarder Gemeenschap | 1957 | | pagina 7