EEN BLOEMLEZING UIT REISBESCHRIJVINGEN Buitenlanders schreven over Leeuwarden Niet op de Oldehove 10 ''ST- Nachtwacht (uit „Voyage Pittoresque" 1839) ,,'s Morgens geeft men hen melk, ver dund, met lauw water, en een stuk brood; 's middags een groentesoep; 's avonds roggebrood en koffie. Soms geeft men hen een beetje vlees, vaker spek; maar het zijn de eeuwige ge droogde groenten, die, met gerst, de basis zijn van deze primitieve keuken. Het is, zoals men ziet, een vrij trieste zaak, temer omdat het brood verre van goed is. Het is stijf, zwart, voch tig en herinnert aan wat wij aten tij dens het beleg van Parijs". In 1885 verscheen in Londen het boek „Sketching Rambles in Holland" van George H. Boughton A.R.A., fraai ge ïllustreerd en uitvoerig een bezoek aan Leeuwarden beschrijvend. Het ver haal gaat onder meer over de vraag of het gezelschap de Oldehove zal be klimmen, een kwestie waarbij de Ne derlandse tolk Jacob als bemiddelaar moet optreden: „Omdat wij meenden dat het van be lang zou zijn de binnenkant van de to ren te zien, verzekerde hij (Jacob) zich van de hulp van een kleine, leven- Misschien behoort u tot de trou we lezers van reisverhalen, van beschrijvingen van vreem de landen en hun bewoners. De liefhebbers daarvan vindt men over de hele wereld en zo lang er gereisd is, zo lang hebben reizigers hun indrukken en be levenissen te boek gesteld. Er is uiteraard ook menigmaal over Friesland en Leeuwarden ge schreven, maar deze reisbe schrijvingen krijgt men hier doorgaans niet onder ogen. Ver schillende zijn echter in de Ge meentebibliotheek bewaard ge bleven en het is wel interessant eens te weten hoe buitenlanders in dergelijke werken over de Friese hoofdstad hebben ge schreven. Daar is om met de oudste te be ginnen de Voyage pittoresque dans la Frise" (Schilderachtige reis door Friesland) van P. J. Gauthier, uitge geven in 1839. De auteur mag een Fransman zijn geweest, een onbeken de was hij niet in deze streken, want hij was gehuwd met Charlotte Jeanne barones van Limbourg-Stirum, in Leeuwarden geboren. Zijn beschrij ving van Leeuwarden is nogal zake lijk van toon en laat weinig blijken van persoonlijke reiservaringen, maar zij getuigt wel van waardering voor de Friese hoofdstad: „Deze stad is on weersprekelijk de mooiste, de rijkste en de sterkste van de hele provin cie We laten P. J. Gauthier's beschrijving van Leeuwarden verder maar rusten en nemen een andere Franse reisbe schrijving ter hand. Zij dateert uit 1876 en werd verzorgd door Henry Havard, die een groot deel van Nederland doorkruiste en van deze reis verslag uitbracht in „La Hollande Pittores que". In schrille tegenstelling tot de beloofde schilderachtigheid beschrijft de auteur, bij de behandeling van zijn bezoek aan Leeuwarden, vrijwel niets anders dan de gevangenissen, waar toe ook de Kanselarij behoorde. Deze laatste werd gebruikt voor „lichte ge vallen" en had in belangrijke mate het karakter van een werkhuis. De toen nieuwe gevangenis droeg over het al gemeen de bewondering van de auteur weg, maar over het eten was hij slecht te spreken: 1885) Buurpraatje in Leeuwarden (uit „Sketching Rambles in Holland"

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 10