Onze torenjacht ZOEK DE ZENDER! (Bij de voorplaat) Aanwinsten Openbare Leeszaal 13 Nederlandse romans: M. Apperloo: De Gulden Draeek E. L. Beach: Sluipvaart in de Pacific A. Carnus: De val E. Claes: Dit is de sproke van Broederke Valentijn V. Doedintsev: Niet bij brood alleen O. Eckerson: Lord Essex; koningin Elisa beth's grote liefde V J. Fabricius: Luie stoel; roman van indolentie, tropenhitte Voordat wij u wederom uitnodi gen om op de torenjacht te gaan met het hierbij afgedrukte plaatje in de hand eerst even de oplossing van de vorige wed strijd. De meeste inzenders had den het bij het rechte eind: de foto werd gemaakt van de Wes- terpijp en toonde de Oldehove, gedeeltelijk verscholen achter het Burmaniahuis. Aldus berichtte ons onder ande ren de heer J. van der Wal, Wijnhornsterstraat 17, die deze keer de postwissel van tien gul den ontvangt. En nu dus weer het beste beentje voorgezet om uit te vinden waar deze foto werd gemaakt en welke toren erop te zien is. Uw oplos sing (per briefkaart) verwachten wij voor 8 februari graag aan het adres: Redactie Leeuwarder Ge meenschap, Voorstreek 10)1, Leeuwarden. Wellicht sleept u, door mee te doen, de prijs van tien gulden deze keer in de wacht! en de onmacht om de problemen van dit leven het hoofd te bieden J. van Gent: Spionnen in het web; detective roman Havank: De zwarte Pontifex; detective-roman Ch. E. Israël: Een ziel is ballast A. Kielland: Soms is het leven gevaarlijk A. Krieger: Berg niet in de bruidskist je sluier; de le vensroman van Petöfi, de Hongaarse dichter en vrijheidsheld V M. de LangePraamsma: Wij reizen met el kander A. Neijssel: Tussen gisteren en vandaag; twee novellen P. van Ostayen: De bende van de stronk; een romantisch verhaal van roof en liefde J. Plaidy: De Spaanse bruidegom (Phi lips II) V A. Rutgers v. d. Loeff Basenau: Je bent te goed, Giacomo D. Sayers: Onrust in Oxford; detec tive-roman H. Suyin: Regen zal ik drinken. Toen ging de hemel open; een bundel kerstverhalen A. v. d. Veen: Spelen in het donker A. Visser: De erfenis R. West: De fontein stroomt over. Friese romans: B. Fokkema: Bisiden de wei; novellen Mei de pinne helle; de tsien béste Sketsen ut de priisfraech 1955 fan it Rely Jorritsma-founs V G. Mulder: Agar en de twa portretten; libbens- skets fan Metten Koornstra; pakesizzer fan de dichter Salverda S. v. d. Schaaf: De wündere simmer fan Jur- rit Jongema A. A. v. d. Werf: Yn 'e berm lans: Populair-wetenschappelijke werken: L. Balstad: Tussen sneeuw en steen kool; goeverneursvrouw op Spitsber gen J. M. van Bemmelen e.a.: Le vend recht S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel: Huisbezoek J. L. Brom: Oerwoud zonder genade (Afri ka) R. de Coccola e.a.: Ayorama (Eskimo's) G. Courtois: De kunst om chef te zijn M. Croiset: De mede plichtigen (toneelspel) P. F. Druc- ker: Management in de praktijk W. Dussel: De wereld is nog altijd rond (Wereldreis per scooter) R. Frank: Opera (2 delen) H. Geiger: De gle tsjerpiloot J. Gresshoff: Uitnodiging tot ergernis J. B. Hardy e.a.: Wonen F. v. d. Heuvel Rijnders: Volleybal J.B.Th. Hugenholtz: Toekomst en plan ning van het wegverkeer Okke Jager: Jeugd en evangelie Knaurs Lexikon abstrakte Malerei W. Lehmbruck: Wilhelm Lehmbruck (Europese beeld houwkunst J. G. Leithauser: Land aohter de horizon (grote ontdekkingen) F. W. Michels: Sterrenkunde H. Mostar: Beroemde gevallen van ge rechtelijke dwaling B. Planjer: Wa terpolo G. S. Seagrave: Ziekenhuis in de bergen (Een Amerikaanse chi rurg in Birma) Tarieding en oerlilz: het sociaal-wetenschappelijk onder zoek door de Fryske Akademy in de Friese wouden J. 'Thorwald: Geteis terd koningschap (onbekende tragedies aan Europese vorstenhoven) E. Vic tor van Friesland: een karakteristiek S. W. Visser: Optische verschijnselen aan de hemel A. Vloemans: Het men selijk leven (zedenleer) J. W. F. We- rumeus Buning: Langs 's Heren wegen (eigen werk) H. P. Wilkins: Raadse len van ruimte en tijd O. Wolff: Gandhi en Christus. Op de laatste dag van de Jeugdmanifestatie in de Beurs organiseerde de Veron, in samenwerking met een radiohandelaar die voor de prijzen zorgde, een „vosse- jacht" in de benedenzaal van de Beurs. Op een verborgen plaats (nu kan wel worden onthuld dat dit het kantoor was) stond een zendertje opgesteld, dat aan houdend een tweetonig signaal produceerde. Dit geluid kon in de zaal (en waar schijnlijk ook wel in de onmiddellijke omgeving van de Beurs) worden opgevan gen met draagbare radiotoestelletjes, voorzien van een boogvormige antenne. Zo'n antenne heeft, wat men noemt, richteffect; staat het vlak van de antenne cirkel n.öt een rechte hoek op de richting der radiogolven dan heeft het ontvangen signaal een minimale sterkte, negentig graden verder (zender in het verlengde van het antenne vlak) is het maximum. In de praktijk werkt men met het, duide lijk hoorbare (of eigenlijk onhoorbare) minimum om de richting te bepalen waarin men de zender moet zoeken. Peilingen van verschillende punten uit le verden lijnen door de zaal op, die elkaar theoretisch op de plaats van de zender moesten snijden. In de praktijk bleek dit niet zo glad te verlopen, want zon zaal zorgt voor allerlei afbuigingen en terugkaatsingen der radio-golven. Maar daar werd het zoekspelletje, dat vooral door de jeugd druk werd beoefend, alleen maar interessanter door en sommigen wisten de radiografische „vos" vrij nauwkeurig op te sporen. Dat ook meisjes aan deze technische speurtocht deel namen leert de foto, die we deze keer op de voorpagina hebben geplaatst. Mogen de leden van de Veron met zenders werken, zoals ze ook tussen hun twee stands in de tentoonstellingszaal deden? Maakten zij zich, met andere woorden, niet schuldig aan het gebruiken van clandestiene zenders? Zo is het niet, want ook amateurs mogen met radiozenders experimenteren, wanneer zij aan officieel vastgestelde eisen van radiotechnische bekwaamheid voldoen en wanneer hun apparatuur beantwoordt aan de officiële eisen. Ook Leeuwarden telt verschil lende erkende zend-amateurs en zij brengen vaak werelddelen omspannende verbindingen tot stand. En wat de „vossejachten" betreft: wat in de Beurs in het klein gebeurde, dat doet men in verenigingsverband vaak in het groot, bijvoor beeld door het laten peilen en opzoeken van een zender, die ergens in een boer derij is verborgen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 13