Onder het klokje Weer is een nieuw jaar begonnen. Het zoveelste in het leven van de bejaar de mannen, die u nu reeds vier volle jaren hun ervaringen, herinneringen en wijsheden indirect vertellen. Onder dat klokje op de Nieuwestad, tegen over de Peperstraat. Willem: „We hewwe der oeic weer een nij plein bijkregen". August: Een nij plein? Waar dat" Rein: Goed de krante lezen, Auguust. Dat must nou in 't nije jaar es' wat beter doen gaan". Dorus: „Je kenne eigenlijk niet sêgge, dat het een nij plein is. Het plein waar der al August: „Nou breekt mie de klomp. Een nij plein, dat er al waar Sal ik jim es wat sêgge, der is foor mij in Liwwadden mar één plein, en dat is't Saailand. En so is 'tl" Manus: „Nou niet kwaad wurre, Auguust. En dou hest oek wel een bit- sje geliek. Mar ja, der is oek nog een Reigersplein, en een Hofplein, en een Willem: „Uropaplein". August: „Uropaplein? Waar is dat? Of is dat soms dat nije plein, waar jim so over seurden?" Liuwe: „Mar hestou daar nou echt nog niks over hoord of lezen, Auguust?" Auguust: „Nou, het gaat mie al een bitsje skiemeren; ik hew der bij de slager over praten hoord. Maar ik hew het niet allemaal begrepen". Rein: „Dou weest wel fan die groate nije geraazje op 'e Massummerdiek docht ik, niet Auguust?" Auguust: „Ja, die plaatsjes hew ik wel sien. „Dat mut een oegrieslijk groat ding weze. Mar wat hét dat nou met Uropa te maken?" Willem: „Doe die geraazje opend is, hét ons burrigemeester seid, dat het Harlingerplein een andere naam krije su, en wel Uropaplein". August: Mar dat hét dochs niks met automerken te maken wel? Of is die garaazjeman een bütenlander?" Rein: „Né, mar dou weest wel, dat wij hier onder de klok het wel es Bouke: „Ah, die mannen van een goed leven. Nog al wat menselijk is, want ik hew jim fan 't jaar nog niet sien. Hoe is 't jonges?" Allen: „Insgelieks, Bouke. Insgelieks, Waar hestou sitten?" Bouke: Bouke hét niet sitten, haha- ha. Bouke is nog nooit achter de groa te deuren weest. Nee, mar met oud en nij is Bouke naar de kienders weesd" Liuwe: „Toe mar. Helemaal naar Rot terdam". Bouke: „Mis poes. Niks Rotter dam Manus: „Mar dien seun weunt dochs in Rotterdam?" Bouke: „Ja seker. Mar Bouke sien troude dochter, die 't jaren op inwoa- ning seten hét in Swolle, hét nou sellef een nij huus kregen. En nou must en sü fader komme". Dorus: „Dat ken 'k mie begriepe. So, nar Swolle. Is dat nog wat een plak?" Bouke: ,,'t Fiel mie niet mét. 't Is gien Rotterdam, en oek gien Liwwad den. Mar wat hew ik in 'e krante le zen? Gien Harlingerplein meer?" Liuwe: „Né, das nou Uropaplein. De saken gane fooruut!" Manus: „Ja, en wij suden Auguust krekt even ferduutse as werom dat plein nou so hiet". Bouke: „Das fanwege mear eenhied in Uropa. Wij mutte feul gekker weze met 'e Fraansen, en de Fradnsen met 'e Duutsersen eh Willem: „De Uropese eenheid. Of om het met een mooi duur woord te sêg- gen, Uropa in-é-graasje". Rein: „Bij wie is Uropa dan in 'e graasje? Das altied nog beter as dat we uut 'e graasje binne". August: „Ik bin seker wel hartstikke stom, want ik begriep er nou niks meer fan. As jou bij één in 'e graasje binne, dan houdt dat in, dat die man jou graag lije mag. Mar jim hadden het eerst niet over in 'e graasje, mar over een groate geraazje, en in die ge raazje waar de burrigemeester Manus: „En die hadde het over de E 55' Willem: „Temeensen over de E-we- gen". August: „Over E-wegen? Mar nou. ik gaan fut. Jim stane mij hier met mekaar de gek an te steken". Rein: „Ah, wel né Auguust. Luuster nou es goed August: „Ik sal nog even luustere. Mar ik fertrouw jim niet ferder as 'k jim sien". Dorus: „Mar wij binne anders wel fer- trouwd horTussen fier pliesjes temeensen, hahaha". Willem: „Luuster nou es Auguust. Punt één. Groate wegen waar 't een soat bütenlanders langes komme, die 't heel Uropa deurswalke, noeme se E-wegen. Nou waar het stuk Groanin- gen over Liwwadden naar de Afsluut- diek nog steeds gien E-weg. Dat sat de mannen hier dwars Rein: „Ja, en de menister kon beter wete, want dat is een ouwe Liwwad- der August: „Oh, Petijn seker". Dorus: „Né, né, Willem bedoelt Hof- stra". Willem: „Né, oek niet. Algera hiet ie. Mar dat geeft nou niks. Mar hij hét een soat brieven kregen uut deze kon- trijen, en nou sal hier oek son E-weg komme. Liuwe; „De E fan Uropa. Begriepst wel Auguust?" August: „Nou een bitsje wel. Dan is de Massummerdiek seker oek son weg?" Willem: „Krekt Jehanneske. Mooi. Die nije geraazje staat dus an die E- weg strakjes. Nou komt punt twee. Op het stadhuus komt een groate brief Rein: „Met feul heil en segen, en waarom wurdt het gas nou al weer duurder?" Willem: „Wacht even Flewielene. In die brief ston: Ken de stad niet een groat plein of een drukke straat naar Uropa noeme, fanwege diejim- me wete wel". Dorus: „De stad mut bij Uropa in 'e graasje komme". Willem: „Nou ja, daar komt het op del. De burrigemeester sei in 'e ge- geraazje, dat met die Uropa-in 'e-graasje-beweging, dat mooie plein, daar flak bij, waar een soat bütenlan ders langes riede op de groate E-weg, nou eh ja, waar bin'k nou?" Liuwe: „Onder 't klokje!" Manus: „Het komt hier op del, wu Willem sêgge, dat het Harlingerplein nou Uropaplein hiete sal!" Rein: „Alle keren as wij en anderen der langes komme, salie wij an Uropa denke". Bouke: „Bouke fient het wel wat sneu foor de Harlingers. Die kenne wel miene, dat we wat op hunnen teugen hewwe". Manus: „We rake bij die Harrelingers uut 'e graasje, om der bij Uropa in te kommen". Willem: So binne der dingen in 't le ven mannen. In Indonesië binne we oek niet meer in 'e graasje. Al die stumpers mutte hier straks een plakje fiene". Rein: „En we sitte hier al op mekaar. Dat wurdt weer een heel spul. Mar ja Dorus: „Der binne oek gemeenten waar 't se sakke met 'e meensen. Daar binne wel weer open plakken". Liuwe: „Waar blieve nou al die meen sen suden je sêgge?" Willem: „Och, in Holland must mar denke". Bouke: „Bouke docht dat er op 'e Suudpoal oek nog wel ruumte waar Willem: „SIcei uut met dien Suudpoal. As ik het woord hoor, krij ik de bloe men al op 'e buuk!" Dorus: „Nou, die kleine winterkes fan óns magge om mij oek wel opkrosse. 't Is echt weer, om saves negen uur met moeke de frouw op bed te kru- p en". Bouke: „Né, ien alleen wurdt niet warrem". Willem: „Hewwe jimme die mop wel es hoord, hoe dat hiet, as de frouw al op bed leit, en jou gane der naast lég gen. Nee, alles in 't fetsoenlijke hor". Manus: „Né, hoe suden je dat nou noeme mutte". Willem: „Zich bij de meerderheid neerlêgge!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 15