Jeugduniversiteit" gestart •3e «/eeutvar^er /femeen.scjj<t|i Fris initiatief van de „Sectie Jeugd 13 zoon. De derde in de reeks was Theo- dorus van Gorkum, die hier omstreeks 1775 scherprechter was. De mogelijk heden voor deze heren om huwelijks partners te vinden was overigens wel tot buiten de enge kring van de fami lie van collega's uitgebreid; in 1724 trouwde Dirk Philippus met Henke Rienks van Ytens. Hij was reeds eer der gehuwd geweest; zijn zoon en op volger Christiaan trad in 1724 in het huwelijk met Petronella Geerts van Leeuwarden. Maar toch is ook hier de verbinding wel terug te vinden; Catha- rina Dirks van Gorkum trouwde in 1730 met Joannes Hendriks Fughten, scherprechter in het Duitse Schut- rop. Ons verhaal over de scherprechter en zijn werk behelst enkele weinig opwek kende bladzijden uit de historie. De gruwelijkheid van de strafrechtple ging en de bijzondere hardheid waar mee het gewone volk werd aangepakt, wanneer het, vaak uit de nood gebo ren, misdrijven beging, tekenen een sfeer en geest, die wij ons nauwelijks meer kunnen voorstellen. En bovenal ziet men hoe weinig door de eeuwen heen de afschrikwekkende werking van de staf effect heeft gesorteerd. Wie geneigd is zich te verbazen over het feit, dat de bedreiging met vrese lijke straffen velen niet van de mis daad heeft afgehouden, mag gewezen worden op een modern voorbeeld van hetzelfde, schijnbaar op een heel ander terrein, in werkelijkheid in hetzelfde vlak liggend. Het hedendaagse ver keer eist dagelijks doden; ieder weet, dat op onvoorzichtigheid en roekeloos heid de doodstraf kan staan, niet op gelegd door de rechter, maar door de harde wet van de weg. En toch maant dit de mens allerminst tot voorzichtig heid; hij blijft bevangen door de on werkelijke gedachte, dat het noodlot niet hem maar een ander zal achter halen. En dat heeft de misdadiger van vroeger, bij de dreiging van zwaard en galg, ook gedacht. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap 7ejaarg.no. 10 oktober 1958 Redaktie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater G. T. Oostvogel O.P. A. Vandamme J. T. Vellenga Hoofdr.dakteur W. H. Kulp.ri, Tel. 8203 Adre» Administratie Voorstreek 101-103, Telefoon 22046 en 22047 Redactie Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Op 15 oktober is in hotel Amici- tia de eerste avond gehouden van de „Jeugduniversiteit" van de Sectie Jeugd der Stichting Leeu warder Gemeenschap. De spre ker was dr. Fop I. Brouwer, de bekende bioloog uit Haren bij Groningen, die speciaal door de radio een grote vermaardheid heeft gekregen als spreker over de levende natuur. Zijn, met lichtbeelden geïllustreerd betoog over plant en dier in ons eigen land was bijzonder boeiend; on getwijfeld kan van een goede start worden gesproken. De „Jeugduniversiteit" is dus een instelling van de Sectie Jeugd, van de hierbij aangeslo ten jeugdorganisaties dus. De bij eenkomsten zijn dan ook bedoeld voor hun leden, die, voor twee kwartjes de man, een kaartje kunnen krijgen. Deze kaarten worden verkocht via de besturen van de jeugdorganisaties, die in eigen kring propaganda moeten maken voor deze „Jeugduniver siteit". Erg moeilijk lijkt dit niet, want voor deze bijzonder lage prijs kunnen de leden exclusieve bijeenkomsten van bijzonder ge halte bijwonen. De volgende avond van de „Jeugduniversiteit" is op woens dag 12 november, 's avonds om acht uur in hotel Amicitia. Spre ker is dr. J. J. Raimond uit Den Haag, die zal spreken over het zeer actuele onderwerp „Ruim tevaart". Leden van bij de Sec tie Jeugd aangesloten organisa ties kunnen kaarten (ƒ0.50 per stuk) bij hun bestuur krijgen. Anderen kunnen proberen zich door een dezer jeugdorganisaties te laten introduceren. De houtmolen van Timmermans aan de Dokkumer Ee

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 13