ÜP1 NA HET ONTWIKKELEN KOMT HET FIXEREN Na de siariweek van Leeuwarden - Frieslands Kern'' De startweek Leeuwarden Frieslands Kern" heeft een nieuw beeld van Frieslands hoofdstad te voorschijn geroepen. Dit beeld is niet gevormd door het organiserende co mité zonder deze eer blijft er nog genoeg waardering over. Het beeld was er, maar het was niet of nauwelijks zichtbaar. Het moest, net als in de fo tografie, ontwikkeld worden. Dit pro ces is door het comité „Leeuwarden Frieslands Kern" in werking ge steld, met spectaculaire, maar in we zen toch eenvoudige middelen. Ook hier dringt de vergelijking met de fo tografie zich op: het handjevol chemi caliën, dat in de ontwikkelaar is opge lost, heeft op zichzelf geen grote waar de; het gaat om de juiste dosering en om de juiste temperatuur. En het gaat vooral om de verborgen vermogens van de „gevoelige laag". Die „gevoelige laag" was de Leeuwar der burgerij van hoog tot laag. Een moeilijk hanteerbare en moeilijk te definiëren materie. Anders gezegd: men weet nooit precies wat men er aan heeft. De reacties van het publiek zijn nu eenmaal onberekenbaar; tus sen eigenzinnige onwil en spontaan enthousiasme zijn alle variaties moge lijk en men weet van tevoren niet waar het op zal uitdraaien. Zo is het overal, zo is het wel in het bijzonder in Leeuwarden. Het Leeuwarder pu bliek is moeilijk, soms lijkt het onder te gaan in negatieve kritiek en gejam mer over kleinigheden. Maar achter dit alles schuilt onmiskenbaar iets an ders en iets beters. Al het, vaak on oordeelkundige, geklaag over wat er hier niet of verkeerd gebeurt, heeft als achtergrond een grote belangstelling voor wat in Leeuwarden geschiedt. Dit is positief, want het staat tegenover de ondeugd der onverschilligheid. En wanneer men zich bitter beklaagt over de kleinheid van veel kritiek, over het ontbreken van inzicht in de „grote lijn", dan komt men bij een heel an dere zaak terecht. Buiten een enge kring van deskundigen ontbreken nu eenmaal de kennis van en het inzicht in de problematiek van hogere orde. Wie daarin alleen laakbare onver schilligheid bij de burgerij zoekt, ver geet, dat de maatschappelijke struc tuur zich hoe langer hoe meer ver bergt achter een rookgordijn van ver ordeningen, regelingen, adviezen, goedkeuringen en wat niet al. Wie weet precies te vertellen we ne men een willekeurig voorbeeld wat er allemaal moet gebeuren om een school te bouwen? Slechts enkele des kundigen zijn ervan op de hoogte en hun verhaal is weinig interessant, hoogstens irritant. Zelfs wanneer men de noodzakelijkheid van al deze romp slomp erkent, dan kan men een ge brek aan belangstelling bij het publiek voor de grote zaken niet alleen wij ten aan onverschilligheid. Het kan en het moet anders zijn, wan neer dergelijke grote dingen in grote lijn en daardoor in een verteerbare vorm tot dit publiek worden ge bracht. Dan mag men begrip en be langstelling verwachten. Het één zo wel als het ander is gebeurd bij deze start van de actie „Leeuwarden Frieslands Kern". Hier werd een „ver teerbaar" stuk Leeuwarder problema tiek opgediend en gezegd mag worden, dat de bevolking van onze stad heeft toegehapt. En dit gebeurde vooral om dat met forse lijnen een schets werd gegeven van een nieuw toekomstbeeld, dat allen raakt. „Leeuwarden Frieslands Kern" is fors begonnen, de sluimerende belang stelling voor de zaak van onze stad is tot ontwaken gebracht het beeld is ontwikkeld. Nu komt het volgende proces: het vasthouden, het bestendigen hiervan. Of, om de vergelijking met de fotogra fie nog even vast te houden: het fixeren. Wanneer de fotograaf dit na laat, dan wordt het aanvankelijk krachtige, duidelijke beeld vaag en grauw. Zo zou ook het beeld van deze startweek kunnen vervagen; we me nen met recht en reden te mogen aan nemen, dat het comité „Leeuwarden Frieslands Kern" zich voor dit ver val zal hoeden. En bij deze voortzetting van de ac tie komen we toch weer terecht in de sfeer van het overleg binnenskamers, van de contacten over en weer, zelfs van de verordeningen, regelingen, ad viezen en goedkeuringen. Veel van wat nu moet gebeuren, zal dus voor het grote publiek achter een rookgor dijn komen te liggen en zich op het stadhuis afspelen. Beperkt dit de betekenis van deze „actieweek"? Geenszins. Want achter alles wat nu besproken wordt, staat de krachtige wil en de duidelijke instem ming van het overgrote deel der Leeu warders. Dit alles zal het comité „Leeuwarden Frieslands Kern" en het gemeentebestuur stimuleren bij het volbrengen van hun taak en de gesprekspartners zullen hiervan we ten en er rekening mee houden. Want beide partijen hebben nu de plicht, om de wil der Leeuwarders naar ver mogen te honoreren. Tijdens de „Kernweek" op 2 oktober werd 's avonds in het stadhuis een groep nieuwe ingezetenen ontvangen. Het was de eerste bijeenkomst van deze aard; in het vervolg zullen ze regelmatig worden gehouden. De burgemeester van Leeu warden (links) verwelkomde de aanwezigen

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 3