Organisatie van de |j in Leeuwarden Onderverdeling van wijken in blokken 5 Bespreking van een oefening van het Hoofd B.B. met de wijkleiding in wijk A (binnenstad). Van links naar rechts de heren: S. de Boer (administrateur wijk A), H, Rijpkema (plaatsvervangend wijkhoofd wijk A), J. J. Copini (wijkhoofd wijk A), F. Landmeter (hoofd B.B.) en F. Botke (plaatsvervangend hoofd B.B.). In ons voorgaande artikel beloofden wij nader te zullen ingaan op de plaatselijke organisatie, opleidingen enz. van de Bescherming Bevolking. Een belangrijk onderdeel van de B.B. vormt de wijk- en blok-organisatie, ook wel genoemd ,,de georganiseerde zelfbescher ming". Per circa 1000 bewoners wordt een blok geformeerd, terwijl 15 blokken tezamen een wijk vormlen. Zo is de gemeente Leeuwarden verdeeld in 6 wijken, waarvan er één de dorpen Goutum, Wirdum en Wijtgaard omvat en slechts uit drie blokploegen bestaat. De stad zelf omvat de wijken: A de binnenstad, B het noord-oosten, C het oosten, D het zuiden en E het westen. In elk blok wordt een blokploeg sa mengesteld, bestaande uit 20 perso nen t.w.: 1 blokhoofd; 1 plaatsver vangend blokhoofd; 2 melders-tele- foonwacht; 6 redders; 6 brandwachts; 4 E.H.B.O.-ers(sters). Tevens wordt in elk blok een z. g. blokpost gevestigd, waar in tijden van gevaar de blokploegwagen met het materiaal van de blokploeg wordt op geslagen en van waaruit telefonisch contact kan worden onderhouden met de wijkleiding. De leiding van de wijk is in handen van het wijkhoofd en het plaatsver vangend wijkhoofd, bijgestaan door een administratieve kracht. Ook de wijkleiding beschikt over een centraal punt, de wijkpost, vanwaaruit con tact met de hogere leiding en de blokploegen kan worden onderhou den. Daartoe worden reeds thans maatregelen getroffen door het aan brengen van een kleine telefooncentra le, een inductortelefoonverbinding enz. In tijd van paraatheid beschikt de wijkleiding ook over een aantal telefo nistes en ordonnansen om een vlotte verbinding naar alle zijden te onder houden. Bovendien beschikt de wijkleiding over een z. g. wijkploeg bestaande uit 6 redders en 3 E. H. B. O.-ers (sters), welke wordt geformeerd uit de blok- ploegleden, welke hier, bij toerbeurt (b.v. eens per 12 dagen) dienst doen. Deze ploeg beschikt over zwaarder materiaal dan de blokploegen en kan door de wijkleiding worden gestuurd naar plaatsen, welke dringend hulp nodig hebben. Verder zijn er aan de wijk verbonden de z. g. wijkleiders: brandweer - red ding en E. H. B. O., deskundige perso nen, welke aan het hoofd kunnen staan van ploegen, samengesteld uit noodwachters van niet getroffen blokken. Het is begrijpelijk dat de noodwach ters (sters) slechts nuttig werkzaam kunnen zijn indien zij, door hun oplei ding en oefeningen, voor hun taak ge schoold zijn, Voor de blokhoofden en hun plaats vervangers bestaat deze opleiding uit een cursus: Algemene Organisatie (6 avonden van 2 uur). Voor de melders: verkenning en mel ding (6 a 7 avonden van 2 uur). Redders: redding (11 avonden van 2 uur). Brandwachts: brandweer. (18 avonden van 2 uur, waarvan 6 z. g. natte les sen met de grote brandspuit). E. H. B. O.-ers (sters): volledige E. H. B. O. opleiding voor diploma (26 avonden van 2 uur). Telefonistes wijkpost: telefonistes (6 avonden van 2 uur). Naast de georganiseerde zelfbescher ming beschikt de B.B. dan nog over de z. g. Overheidsdiensten. Dit zijn: Politie; Brandweer; Opruim- en red dingsdienst; Hersteldienst; Genees kundige dienst; Dienst Sociale verzor ging en de A.B.C. dienst (in oprich- ting). Al deze diensten beschikken m tijd van paraatheid over diverse ploegen, wel ke door het Hoofd Bescherming Be volking kunnen worden ingezet op de meest bedreigde plaatsen. Speciale taken voor de Politie zijn o. a.: het afzetten van het rampge bied en het verrichten van loodsdien- sten (d. i. het geleiden van hulp van buiten de stad naar het rampgebied). De taak van de Brandweer behoeft geen nadere omschrijving. De Opruim- en Reddingsdienst omvat: reddingsploegen met zwaar materi aal, pioniersploegen voor het oprui men van versperringen enz. en bom- verkenningsploegen. De Hersteldienst omvat ploegen van deskundigen, welke zich belasten met het herstellen van b. v. getroffen elec- trische kabels, gasleidingen en water leiding enz. De Geneeskundige Dienst beschikt over enige mobiele geneeskundige groepen, welke worden belast met het inrichten van een verzamelplaats voor gewonden, waar de eerste geneeskun dige hulp wordt verleend en de af voer naar de ziekenhuizen wordt gere geld. Verder beschikt de geneeskundi ge dienst over gewonden-transport- ploegen, welke zijn belast met de aan- en afvoer van gewonden. De dienst Sociale Verzorging organi seert verzamelplaatsen in het ramp gebied en opvang-centra, waar even tuele daklozen worden verzorgd, tot dat zij kunnen worden afgevoerd. Verder verzorgt deze D.S.V. een can-

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 5