9 Onder het klokje Vanzelfsprekend geven onze klokvrien- den een nabeschouwing over de „kern- week". Een voorbijganger neemt ook deel aan dit gesprek. Hij lijkt veel op die schipper, die met zijn brom fiets. Afijn, leest u zelf. Rein: „En een mooi fuurwerk tot endsje besluut. Och, och, wat een meensen op 't Saailand". Willem: „Ja, der is wel een hoop drukte fan maakt. Mar 't meeste gong bij ons langes. Mar ja, wij hewwe óns tied oek had". Bouke: „Weet jimme wat Bouke einlijksen het allermooiste fon? Die flaggen op 'e Oldehove. De pompe- bledsjes, en de Liwwadder flagge in 'e midden. Alle keren as Bouke dat sag, waar Bouke stil. Suver stil...." August: „Och, ik sien dat so. Al die dingen kosse een soat geld, mar wat skiet je der met op? Niks. Helemaal niks. Futgooid geld!" Willem: „Dat siestou forkeerd Auguust. Der is een spreekwoord fan een hering uutwerpen om een kabbeljauw te fan- gen, nou en son saakje waar dit oek. Dit waar de heringweek, en nou sien of 't biete wil". Manus: „Weet jim wat oek mooi waar. Dat Uropaplein. Die fonteinen, -en die lichjes an'e kanten. Meensen, meensen, wat mooi". Dorus: „De kranten hewwe der oek om raak overskreven. En een boel foto's. Mar wat su 't oplevere?" Willem: Nou kiek es, se mutte nou dacht ik de menister op sien huud sitte. En se mutte met de groate heren fan de groate febrieken prate". Rein: „Die binne hier oek al weest niet?" Willem: „Ah, ja, ju. Een hoop drukte naar buten, en evengoed hard wrot- te achter de skermen". lekker te weunen. Ons Liwwadden". mutte tegen eikeneen sêgge: Der is mar één stad om fijn te werken, en lekker te weunen. Ons Liwwadden". August: „Frieslands kern. Wat is nou kevTi?" Liuwe: „Kern? Nou ja, kern is kern. Hoe salie wij dat Auguust uutlêgge Willem?" Willem: „Nou, heel éénfoudig. Een kern is 't middelste. En 't belangriek- ste". Rein: „De meensen hun rikketik is een kern". Liuwe: „En de moter in een auto". Bouke: „En 't klokhuus in een appel". Willem: „Nou, nou, ochNee, kiek es an, het is 't binnenste fan een hele streek, waar se hard werke foor son streek, en waar son streek oek fan leefd. Helemaal of foor een groat part". Manus: „Dou hast er wel over spreke kennen, Willem. Kerel, kerel, waar haalst het weg?" Willem: „Och, dat is een saakje fan krantsjeleze en 't kopke brüke!" Dorus: „Ik hew nog één fan die oud- Liwwadders sproken. Sielstra. Die weunde froeger bij óns Achter de Ho ven. Flak bij Pietjou". Liuwe: „O, die klein baas? Nou ja, klein, klein. Hij kon so aardig foordra- ge". Dorus: „Just die. Hij sat nou in Alk maar, mar hij foelde em nog helemaal Fries. En Liwwadder. Hij ston met 'e tranen in 'e ogen om em heen te kie ken". Rein: „Dan sien je anders niet feul. Mar die twee meiskes uut Amsterdam. Die salie raar opkeken hewwe bij die groate korf met guud. August: „Ja, dan kom je der maklijk an. 'k W-u dat ik de fieftigduzendste weest waar". Willem: „Mar dan niet één fan een tweeling seker, want daar hast alles met dele mutten". Bouke: „Bouke fient het prachtig dat die winkelmannen hur so uutsloofd hewwe. So hoort het te wezen. Met me kaar der foor staan. Eendracht maakt eh.... nou ja, wat het maakt weet Bouke so oek niet meer, mar so hoort het te wezen. Foorwaarts mars!" Voorbijganger: „Foorwaarts mars?" Hewwe jim hier één of ander drilsur- sjant onder de klok? Skei uut Rein: „Bemoei jou je mar met je eigen bemoeisels". Dorus: „Niet so sneu Rein. Het ken wel een groate febrieksmeneer weze, die 't naar Liwwadden wil, en dou stoast em foor de kop". Voorbijganger: „Hahahah, hoor es an. Waar siene jou mij foor an. Né, ik hew gien febriek hur. Ik hew een bits je in 'e houthannel sitten, anders niet". Willem: „In 'e houthannel? Jou in 'e houthannel?" V-ganger: „Ja wis. Ik hew nog wel met dij saken deen Willem. Ik hew met lusifers lopen". Rein: Och man, skei toch uut met je grapkes. Straks fersakke óns de dar- remen nog fan 't lachen". Liuwe: Wat dan nog? Dan komt de ampulaanse om die op te halen. Die waar der die saterdugmiddus niet bij wel, met die groate optocht fan 'e gemeente-auto's? Of toch wel?" August: „De tonneauto's wel. Met lege tonnen denk ik. En die groate aswa- gens. Daar ston for een kaptaal op 'e diek Al son nuvere beweging V-ganger: „Wat nou nuvere beweging. Mut deze stad late wat se in andere plakken doen? Nou mutte jou es bij de radio sitte, bij de nijsberichten. Wat hore jou dan?" Manus: „Het weerbericht. Windkracht acht. Brr!" V-ganger: „En wat meer?" Willem: Fan Sina. En Indonesië. En de Russen". V-ganger: „En wat meer?" Dorus: „De foetbaluutslagen". V-ganger: „En wat meer?" Rein: „Ja, wat nou meer? Jou lieke wel een skoalmeester. Die frage oek altied dingen an 'e kienders, die 't se sellef allang wete". V-ganger: „Ik bin gien skoalmeester. Oek nooit weest". Rein: „Daar binne we dan mar best afkommen" Willem: Even stil Rein. Ik foei dat deze man óns wat te sêggen hèt. Toe mar eh. V-ganger: „Waar ik heen wu is dit. Foor de radio hèt die fent fan het nijs het over b. en w. fan Amsterdam, over een waterpoart in Rotterdam August: „In Sneek waar allang ien". V-ganger: „Ja, mag ik es even? Mooi! Een bericht over üterecht, over Maas tricht. Rein „En hier is Mestrich De sp ortrefu". V-ganger: „Wat binne jimme nuvere praters. Mooi! MaaaaarHoe faak is Liwwadden der bij? Nou? Is Liw wadden in 't nijs?" Willem: „Né, néDaar sit wat in jouw praat. Daar sit wat in. Wij mut te in 't nijs. Ja, ja, ja...." V-ganger: „Mar as jou in 't nijs wille, mut je wat uutheve. Mut je de saak wat fersiere. Met een duffilie fan boa- dewagens, met een optocht fan ge meenteauto's, met een stierekeuring, met een lampioeneoptocht Bouke: „Fooruut met 'e geit. Der kwam een jonk je an 'e deur en die sei: wil buerman een paar geitekeutel- tsjes kope foor de kienderboerderij?" August: ,,'t Gaat altied om 'e potte- mené. Kienderboerderij, bezar foor de soosjeteit fan Wolbers en gaan mar deur". Willem: „Straks die kienderkes uut het ouwe weeshuus, want der is gien geld genoeg. En de Klomp sit bek swaar an met de senteraasje". V-ganger: „Wat binne jimme swaar op 'e hand. Gaan met, dan gaan we een endsje kuieren, daar fleur je fan op". Manus: „Gaan allienich mar. Wij blie- ve hier wel". V-ganger: „Nou dan gaan 'k mar. Foorwaarts mars. Goede". Rein: „Wat een nüteling. Mien man niet". Willem: „Hij is lang niet gek. Hij liekt wel wat op die ouwe skipper, jim wete we, die 't altied op son ouwe brom mer sit te singen. Laassen reed ie mid den op 'e Marssummerdiek. Waarom docne jou dat. froeg de moterplies- je. Ik bin sunig op mien hachje, sei de skipper, en daarom ried ik altied mid den op 'e weg, want jim skrieve self op 'e borden: De dood loert aan de kant!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1958 | | pagina 9