Onder het klokje Paedagogische en politieke problemen worden zorgvuldig behandeld, terwijl daarnaast de ruimtevaart, mede in verband met gladde en vieze straten, de aandacht heeft. Willem: „Ja, jimme hadden mij, denk ik, al eerder ferwacht. Mar we binne ee'rguster pas uut Utrecht weromko- men; nou en guster waar het gien weer om de deur uut." Rein: „Nou we dochten al, waar Wil lem sitte mag. Hij is siek, of hij is der met een ander sien wief fandeur, of hij seit de mannen in Den Haag es, waar het op staat." Willem: „Je wurre bedankt. Ik, ouwe fetsoenlijke man, der met een wief fan deur. Dan ken je hast nog beter siek weze." Bouke: „Je hore anders teugenwoor- dig mar rare dingen. Der gaat nog wel gauw es ien an 'e haal met een ander sien frouw of een ander sien santen." Liuwe: „Ik fien 't ferskrikkelijk. En wat mut er so terecht komme fan 'e jeugd? Wat foor foorbeeld krije nou sukke kienders?" Dorus: „Och, se lêgge de kienders bij een ander in 'e portiek. Opgeruimd staat netjes." Willem: „Tja, man. Dan mar vonde ling." Bouke: „Hoe wuust sêgge? Vondeling? Das één fan de groate mannen in 'e pollentiek niet? Wat is 't wat met Drees ha?" Willem: „Né, ik bedoelde kienders te vondeling lêgge. Dat hét niks met die eh ja, wat waar ie oek al weer, ta TYlCikCTl." Manus: „Mar we binne sneu fan Drees afraakt. En muskien is 't sien eigen skuld wel met, mar het begroat jen dochs." August: „Foor óns soart meensen bin ne se der wel beroerder weest. Kiek, die Drees begriepte óns, omdat ie sel- lef fan óns leeftied waar." Liuwe: „Deze keer bin ik het wel met Auguust eens. Die hele pollentiek leit mij flak. Ik stem altied met 'e ogen dicht Mar Drees, ja Drees Willem: „Stemstou altied met 'e ogen dicht? En siest dan later oek, waar de rooie stip staat?" Liuwe: „Soms wel, en soms niet. Mar ik hew nog nooit een nummer één rood maakt. Ik sat altied wat in 'e mid den." Rein: „Een nüvere stemmerij. Mar ja, het is oek wel es een toer om uut te fienen, wie geliek hèt. Ik hew doe met die reboelje es de hele middag bij de radio sitten, maar Willem: „Dat hew ik oek deen. Doe 't et uut waar, sei mien frouw: Nou weest er alles fan seker? Mar ik sei: Nou helemaal niet meer. Och, och, och, wat een rare praterij in mekaar om." Liuwe: „Son Oud ken sien woordsje anders wel doen." Rein: „Mar die hèt er oek al jaren in- sitten. So oud as wij binne, so lang is Oud er oek." Willem: Oude Jan Ytsma is oek over leden in 'e tied dat wij bij de kienders waren. Oek al weer één fan de ouwe garde. Ik hadde es spul met een boer om wat ekstra-uren, en ik kon gien geliek krije. Mooi. Ik naar Ytsma. Hij waar doe fan 'e bond nou." August: „Ik bin nooit bij een bond weest. Sonde fan je senten." Willem: „Bin 'k niet met je eens. Mar goed. Willem naar Ytsma. Ik sei: soa en soa. Ken u mij helpe? Hij seit: Hew- we jou al die uren maakt? Want jou lietce mij wel een man om wat over te Bouke: „Haha. Die hat dij fut en da- lijks in 'e gaten!" Willem: „O, ja? Ik sei: Och, nou ja, allemaal, allemaal, das te sêggen. Hij sei: De earlijke uren, anders is daar het gat fan 'e deur. Een boer is een boer, mar een arbeider is soms oek een roebel. Nou, daar ston ik met mien goeie gedrag. Mar, eerlijk is eerlijk, hij hadde wel wat geliek." Bouke: „Ja, man. Allemaal ouwe her inneringen. Soa gaat de één naar de ander. Krekt as ouwe hüzen. Nou en dan denkt Bouke: Daar gaat weer één teugen de flakte." Manus: „Daar oek. Kiek, hij slipte in 'e blebber. Och, och, wat siet die stak ker der uut." Dorus: „Ja, gladte is niks, mar die fieze smeerboel helemaal niet. Mar om op Bouke te kommen Bouke: „Wuust mie op 'e iesmuts klimme?" Dorus: „Né, mar ik bedoel dien ouwe htli26Tl August: „Hèt Bouke hüzen? Daar hew ik nooit fan weten Dorus: ..Ah, wel né. Se bedoele ouwe hüzen, die 't afbroken wudde. Nim die brekerij bij 't Oranjehotel mar. Jonge, jonge, wat liekt dat freemd." Bouke: „Nou, dat bedoelde Bouke nou. Weer een stukje ouwe stad ferdwenen. Dat ken seer doen." Rein: Dat ken seer doen. Dou liekst wel een jonge meid te krimmeneren. Das toch altied so weesd. Doe 't wij jong waren, sloopten se oek wel hü zen, en bouwden se nije." Willem: „Ja, dat gaat altied deur. Maaaaar en dat bedoelt Bouke, as je ouwer wurre, siene jou die dingen anders. Dan pak je der meer met om." Manus: „Kiek een witte streep in e lucht. Daar kruupt een fliegtuug deur de wolken." Liuwe: „Muskien is 't 'e Lopik wel. Fan 'e Russen." Willem: „Né, dat smerige ding hiet anders. Ik loof dat die kerel foor de radio Loenik seit." Liuwe: „Mar Lopik is der oek. Dat weet ik seker." Rein: „Mar is dat niet een sender fan 'e radio of so?" Bouke: „Né, das Hilversum. Eén, twee en drie." August: „En dan hew je Imsum. Manus: „En de Ron." Dorus: „En de Avro." Willem: „Né, jonges, nou skeure jim me de boel weer raar deur mekaar. Mar wat kan 't oek skele, het gong óns om de Loe eh eh Rein; „Loeder! Die keunstmaanrak ker!" Willem: „Ja, Loenik. Met reketten hè. Dat binne prestaasjes, mannen. Daar skiete wij son apperaat bij de maan langes, op 'e son af." Rein: Loe Band-dy waar die Loe-nik foor met sien fersje: Soek de son op! Ik sien em nog staan met sien strooien dopke op." Bouke: Bouke begriept ien ding niet. Willem seit, dat wij dat ding afskoaten hewwe, mar Bouke docht, dat de Rus sen dat deen hadden." Willem (plechtig): As ik sêg „wij", dan denk ik an alle, alle meensen met mekaar. De mensheid soageseid!" Rein: „Daar kenne jou wel an den- ke, mar 't geeft je niks. Se binne 't niet eens, en se wurde 't oek niet eens." Dorus: „Né, want soms begriep je der oek niks fan. Daar geeft die Kroeskop, nou, de groate baas fan die Russen, nou. fan 'e kommenisten, waar of niet, son Kroesman, die geeft één of ander duur ding, ik weet niet eens meer, hoe 't hiet, an een skatrieke Ammerie- kaan, an een kappitallist ken je wel sêgge August: „Ah, mar dat biet mekaar nooit. Groate mannen en geld, die wur re 't altied eens." Bouke: „Sü dat hier met de regear- derij oek so komme?" Manus: „Ah, netuurlijk jong. Eearst op mekaar skelle en ragge, en na de ferkiezingen, dan krüpe son Romme en son Evert fan der Mear mekaar weer in 'e büse." Liuwe: ,,'t Hèt nog nooit anders weesd. En 't ken muskien oek wel niet an ders. Affijn, salie wij óns daar de kop mar niet over breke?" Rein: „Kiek, daar breekt hast één de bienen. Bats, plat op 't gat. Suks joekt niet." Willem: „Né, as loop-pik ken je de skonken breke met suk weer en sukke straten. Daar binne de Loenikken fer boven ferheven. We mutte eerstdaags de stadsbussen mar afskaffe de sjuf- feurs doene hun best anders geweldig hor en een paar stadsloenikken an- skaffe. Dan ken je niet uutgliede en je houwe droge futen!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 13