Het ontbrekende „zitje" ONVEILIG VERKEER Achtduizend abonnees Een jonge reiger, die de winter maar nauwelijks heelt overleefd, is door een vogelvriend gevangen om het dier te verzorgen „De Leeuwarder Gemeenschap" heeft thans meer dan achtduizend betalen de abonnees. Op 1 maart bereikten wij het merkwaardige cijfer 8008 en op dit moment is dit cijfer al weer aanzien lijk hoger geworden. De lezerskring van ons maandblad breidt zich name lijk in een snel tempo uit. De 7000ste abonné werd in oktober van het vorige jaar ingeschreven. verandering en men dient zich (bij voorbeeld in een ziekenhuisbed) er niet over te verbazen, wanneer een ach teropkomende automobilist deze aan wijzing met fataal gevolg over het hoofd heeft gezien. Het huldeblijk aan het adres van de afgebeelde fietser voor zijn manier van richtingaangeven wordt echter ernstig overschaduwd door onze kri tiek op de manier, waarop het kind achterop wordt meegevoerd. Het jon getje zit los op de bagagedrager, zon der steun voor rug, voeten en handen. Het laatste is niet geheel juist, want het kind houdt zich vast aan de jas van de man. Dat gaat goed zo lang er niets bijzonders gebeurt (dat is trou wens met de meeste dingen het ge val....), maar waneeer de fietser wordt gedwongen plotseling een uit- wijkbeweging te maken of wanneer hij plotseling moet stoppen, dan ontstaat groot gevaar voor het kind. De bewe ging, die de man dan zou maken en een zwenking van de fiets kunnen het kind het houvast doen verliezen en het loopt grote kans op straat te vallen. Deze val op zichzelf is al een nare gebeurtenis, maar veel erger kan het nog worden, wanneer er rijdende voer tuigen vlak bij de fietser zijn. De kans op onverwachte situaties doet zich uiteraard het meest voor op drukke punten, waar een van de fiets vallend kind wel bijzonder sterk met overrij den wordt bedreigd. Menig ernstig, zelfs dodelijk, ongeluk is voortgeko men uit het ontbreken van een deug delijk kinderzitje op de fiets. De kos ten van zo'n zitje zijn heus wel te dra gen en wanneer men let op de vergro te veiligheid voor het kind, dan kan het eigenlijk nooit te duur zijn. We hebben al eerder op dit voorbeeld van onveilig verkeer gewezen en zou den wellicht niet zo gauw opnieuw de aandacht op het nut van het kinderzit je hebben gewezen, wanneer het toeval ons deze foto niet in handen had ge speeld. Het beginsel van deze rubriek is namelijk, dat we deze plaatjes niet in scène zetten, maar er met de ca mera op uitgaan om de werkelijkheid fotografisch te betrappen. En daar door moeten we zelf ook afwachten wat de „jachtbuit" zal zijn. Overigens kan niet genoeg op dit euvel worden ge wezen, omdat het kind hier bedreigd wordt door nalatigheid van degenen, die ze op de fiets meenemen. Vooral vrouwen nemen hun kroost vaak los achterop de fiets mee; het zijn vaak moeders, die overigens vol zorg over het welzijn van hun kinderen zijn. Daarom geloven we, dat de meesten uit onnadenkendheid handelen en niet door een bekeuring tot betere opvat tingen gebracht hoeven te worden. Dat bonnetje zit er overigens wel in: kin deren beneden tien jaar mogen slechts op de fiets worden vervoerd, wanneer er een kinderzitje aanwezig is met vol doende steun voor rug, handen en voe ten. Dit verkeersplaatje, onverhoeds ge maakt, brengt tegelijk een deugd en een ondeugd in beeld. Beginnen we met de deugd, dan dient de aandacht te worden gevestigd op de correcte manier, waarop de fietser een teken van richtingverandering geeft. Niets ongewoons, zult u zeggen, maar he laas moet al te vaak worden gecon stateerd, dat de fietsende weggebrui kers zelfs deze simpele verkeersregel verontachtzamen. En de manier waarop men aan deze plicht voldoet, laat bovendien dikwijls zeer veel te wensen over; sommigen menen, dat ze zich al bijzonder uitsloven, wanneer ze hun wijsvinger een beetje zijwaarts afbuigen. Zoiets kan kwalijk gelden als een duidelijk teken van richting- „Must kieke, dit is 'n lange

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 3