Fa. H. JOI,BS mi Heiligen in de straatnamen van Leeuwarden VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Sinterklaas is er niet bij LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. O 5100 - 24595 b.g.g. 25765 11 geest van de heilige, want bejaarde men sen worden hier liefderijk verzorgd en vinden er de rust die men nodig heeft, na een leven van werken en zwoegen. Dan was er de Sint Frederiksteeg, die nu niet meer voorkomt in de lijst der Leeuwarder straatnamen. Deze steeg ver leende eertijds toegang tot het achterste gedeelte van het klooster der Jacobijnen, waarvan men nu nog de kloostergang kan zien in de kosterij van de Grote Kerk. Misschien dankt de naam zijn oorsprong aan een der priors van dat klooster. Zo als zo dikwijls de volksmond een naam geheel kan verbasteren, zo verging het ook de St. Frederiksteeg, die veranderde in „Schinkevreterssteeg" De volgende op de lijst is de Sint Jacob straat, die ook nu nog in het stratenplan van Leeuwarden te vinden is. Deze straat werd genoemd naar het Sint Jacobs- gasthuis, dat vroeger gestaan heeft op het terrein achter de Grote Hoogstraat, waar tegenwoordig de open plek in de Klokstraat is (daar stond later de Nieuwe Toren). Het werd in 1478 door Hille van Zwolle, weduwe van Arent van Surhui- zum gesticht en was gewijd aan de Hei lige Jacobus-de-meerdere. Tenslotte was er het Sint Jobsleen, dat De Sint Jacobstraat in de richting van de Nieuwestad, zo n halve eeuw geleden Sint Nicolaas, de goedheiligman wiens verjaardag al weer een paar weken is verstreken, is ongetwijfeld de meest be kende heilige, maar een straat hebben we in Leeuwarden niet naar hem ge noemd. Toch komen we bij onze straat namen verschillende met het voorvoegsel „Sint" tegen en dus kennelijk hun naam aan een heilige danken. De uitzonderingen bevestigen uiteraard de regel, al zijn we de belangrijkste daar van sinds de jongste, berucht geworden, straatnaamwijziging kwijt geraakt. De „Westindische" Sint Maartenstraat en Sint Eustatiusstraat heten nu respectievelijk Leertouwerij en Zijlmakerij en kunnen dus, althans volgens de opvattingen van' de bewoners van deze buurt, in dubbele zin „ontheiligd" worden genoemd. Ove rigens ging het hier, gelijk men weet, heel simpel om namen van eilanden. Wij zitten nu alleen nog een beetje met de oud-Huizumer Sint Jansstraat. Men kan hier denken (want we zitten in de schildersbuurt) aan de schilder Geertgen tot St. Jans, maar ook kan de naam zijn afgeleid van de schutspatroon van Hui- zum St. Jan Baptist. Nu kan men alleen nog vermoeden, dat de Bisschopstraat aan Sinterklaas herin nert, maar ook hier raken we op een dwaalspoor. Deze straat is genoemd naar de schilder Chr. Bisschop, die in 1828 te Leeuwarden is geboren en in 1904 te Den Haag is overleden. Van zijn werk is veel in het bezit van h,et Fries Museum. En nu de echte heiligen. Als eerste komen we tegen de St. Anthonijstraat, die natuur lijk genoemd is naar de heilige-met-het- varkentje, waarvan we u al eens eerder vertelden. U kunt die straat vinden in de buurt van het Sint Anthonij-gasthuis, elk rechtgeaard Leeuwarder welbekend. Het werk dat hier geschiedt is geheel in de we ook nu nog kennen en waar vele oude huizen verdwijnen om langzamer hand plaats te maken voor moderne ge bouwen. Oorspronkelijk behoorde de grond daar aan het Sint Jacobs- of Sint Jobs-leen tot Oldehove en dat leen was omstreeks 1460 door Jelle Jousma, pas toor en deken van Oldehove, ingesteld. Hij schonk vaste goederen aan het leen en van de opbrengst hiervan moesten op leiding en onderhoud van een priester bekostigd worden. Dit zijn de laatste historische bijzonder heden over uw stad waarover wij in 1959 kunnen schrijven. De jaarwisseling richt onze belangstelling in de eerste plaats op de toekomst, maar het blijft prettig en nuttig af en toe eens met de gedachten in het verleden te verwijlen. En daarom zal ook in 1960 in deze rubriek aan de stadshistorie aandacht worden besteed, in de hoop en de verwachting, dat daardoor ook het begrip voor heden en toekomst zal toenemen. Het een zit nu eenmaal on verbrekelijk aan het andere vast.... M. J. VAN HEEMSTRA Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Bergplaats voor meubelen Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 11