15 Under het klokje Ondanks de kou is de ploeg op Liuwe na present. Van de hak op de tak springend (met koude voeten), wordt het toto-vraagstuk van alle kanten bekeken. Tol het moment komt, dat èn de trouw plannen èn de bruid van Rein op het tapijt komen Rein: Jongesjonges, wat is 't stervende koud niet? Ik sü hast sêgge, we musten- mar es een paar maanden der met stoppe, om hier alle dagen een skolt onder 't klokje te staan. Het is niet te doen, so leer is 't hene." Bouke: „Ja, Bouke iient het oek terskeu- rende koud. Mar om nou een paar maan den hier niet bij mekaar te kommen, nee, daar is Bouke nog niet an toe. 't Is soa geselligl" Rein: „Wat jou gesellig noeme. Een paar benen as iespegels, knolielige lingers, een rooie neus, die't loopt as de water leiding en al soa meer." August: ,,'t Is op 't stuit koud genoeg foor óns konterensjes. Mar och, dat ken iolgende week wel weer anders weze." Manus: „Ik docht dat we soa wel wat deurkwakkelden. En 't mut even wenne oek. Der binne wel minder winters weest." Dorus: „Ja, mar ho es, nou lope we teu gen oud en nij, en wat hewwe we al een koude had. En gladde straten, en sneeuw- rommel." Rein: „Sü Willem niet komme? Hij is an ders altied één tan 'e eersten. Of sü die de griep hewwe?" Manus: „Ik hew em der over hoord, dat ie nar de kienders sü. Nou weet ik niet, ot dat met de ieestdagen waar, of met oud en nij." August: Muskien wel allebeide. Willem sal wel denke: de kost toor 't eten, de kachel uut, en de lampe hoegt niet an." Dorus: „Ik docht niet dat Willem over sukke dingen swaar prakkeseert. Dou suust dat allemaal wel goed uutrekene, hé Auguust?" August: „Nou, en? Soa muffe wij soart meensen dochs wel? Het binne mar bit- s/es, waar't wij met toe mutte. Waar ot niet?" Rein: „Ja, dan kenne je beter kommus- sarus weze." Willem (naderend): Ah, Rein, wuustou kommussarus tan peliesje wurde? Nooit doen, jong, nooit doen!" August: „Kiek daar hew je Sterke Wil lem dochs. Se seiden hier dast er met de kas tan deur wast." Willem (fluisterend)„Dat waar oek soa. En daarom skrok ik soa, doe't ik Rein over de kommussarus hoorde." (Luider): Mar alle gekke Gerrieten op een stokje, we salie wel lut, mar we binne nog tuus." Dorus: „Het leek Auguust anders wel ioordelig. Je spare de bakker en 'e sla ger en 'e groenteboer uut. En tuur en licht staat stil. Dan konst overhouwe." Willem: „Ja, dat is echt Auguust praat. En hij sal oek wel geliek hewwe. Mar over sokke dingen maak ik mie nooit soa dik. Het rédt em altied. Ho, nou mut ik even in mien groate rooie saddoek prate. Ferkouden meensen! As een groate kerel!" Manus: „Nou een groate kerel bist. En dou loopst süver nog met een slag in 'e rug. Dat lappe wij em niet meer. Liuwe temeensen niet. Hè, dat is oek soa, waar sü Liuwe sitte?" August: „Die hét 'e griep. En oek weer wat last tan spit loot ik. Liuwe wurdt een kasplantsje." Rein: „Ja, die sien neus wil nar de gron toe. En wat waar 't een fiks soldaatsje in die jaren." Willem: „Soa mannen, nou bin ik toor 't eerste kertier weer uuttetterd, en nou wü ik wel es wat meer wete tan Rein en de kommussarus." Rein: „Ik bedoel die dikke stukken geld, die't die kommussarussen lan één ot an dere groate tebriek krije. In ieder getal al ieertig düzend gulden, en sommigen daar nog vijfentwintig düzend overheen. Anders is 't wat sneu, en toor 't aiwen- nen, en al soa mear." Dorus: „Feitelijk is dat een skandaal. Foei, loei. Mar daar salie wij wel niet genoeg terstand tan hewwe om dat alle maal te begriepen." August: „Dat hèt met terstand niet teul te maken, 't Is een kwesje tan geld. Geld bij geld. Hewwe jou niks, dan is 't een toer om een bitsje te krijen. Beginne jou met een sak tol rieksdaalders, dan komt er al gauw één naast te léggen. Dat is wel soa gek." Willem: „Ik begriep nou in ieder getal, wat Rein bedoelde. Ik mut earlijk sêgge, dat het mij in 'e krante ontkommen is. Dat gebeurt niet taak." Bouke: „Nee, dat gebeurt seker niet taak. Bouke slaat wel es wat over. Krekt as maandus, al die sport en soa, dat looit Bouke wel." Rein: „Ik lees dan wel es wat over de toetballerij. Dan ken je wat metprate. Want eikeneen praat maandusmorres over toetballen. En dan de toto." Manus: „Ja, hoe sü dat es komme met die toto? De ene seit, het is een mooi ding en het mut altied weze, en de an dere seit, het is terkeerd, en we mutte der nooit an beginne." Dorus: „Ja, en over de priezen binne se 't oek lang niet eens. Jan seit tijtentwin- tigdüzend, en Piet seit tiettigdüzend." August: ,,'t Bliett altied gokken fanseli. En wie't daar op teugen is, nou ja, die is der teugen. An 'e andere kant ken één ot andere arme vent de haal tan sien leven doen. En waarom die niet, en son kommussarus wel?" Willem: ,,'t Gaat de meeste meensen tan- selt om 'e ping-ping. Om 'e heb-heb! Het mooie doel en soa love se wel. En de groate traag is: waar bliett de echte, sü- vere sport?" Bouke: „Bouke prate laassen met één en die sei: Kiek, die eerste, groate elltallen kenne hur wel rédde. Mar al die düzen- den jonges, dat is 't probleem. Bouke weet niet teul tan sport at hor, alleen mar Ian Abe. En tan Pijnenburg. Mar soa sei die man dat." Rein: „Sport is duur. Nim alleen mar een teld. En een box. En de omballingen. En de reizerij. Dat brenge die klubs teugen- woordig niet meer op. Wie past bij? De regearing? Morren muskien, mar tandaag an 'e dag niet. Dus mut het op een an dere menier komme." Willem: „Ach, die toto gaat wel deur. Mar ik bliei der bij: de sport, as soadanig hèt een knoei kregen. Al die betaalde kerels. En oek allemaal tréémde kerels. Nim nou de Klomp. Se hale se uut Am sterdam en Rotterdam en overal weg. Mar ja, alles ferandert, en 't geeft oek niks, as wij der over moppere. Wat nou Rein jonge, wat siest op 'e klok." Rein (aarzelend): Ja, sien eh wij sü- den legate even een loopke doen. Dat is te sêggen Bouke: „Ah, die Rein, die hèt een kleur as een jonkje, dat de broek tol hèt. Dou suust met eh hoe hiet se oek al weer, nou met 'e bruid sa'k mar sêgge, even winkeltsje kieke. Nou, dou hest permisje tan Bouke hor!" Dours: Wanneer sal 't nou weze, Rein? Fan 't jaar nog, ot in 1960?" Manus: „Ja, werachtig! 1960! Een kest- boomke, een oaliebol, een tuut tan 't wiet, en 't nije jaar is der." Rein: „We hewwe al antekend. Soa 't nou staat, de tweede week tan janni-ari. Mar sal ik dan nou mar gaan, mannen?" Willem: „Toe mar, Rein. Muskien komt er oek wel een plaatsje tan jimme in 'e krant. Met 'e man tan 'e trouwerijen in sien swatte toga. En dan kenne se der onder skrieve: Een biessonder getal! Bruidegom Rein. Héél lang ierwacht, en eindelijk gekomen! Dat het hem nooit mag spieten!" Rein: „Ah, die gekke Willem. Mar nog even dit, jonges. Eh sien es, eh je mutte twee getügen hewwe. Nou hew ik niet teul temielje mear, en Tsjitske houdt de meeste temielje der mar wat büten. Wat niet weet, wat niet deert. Mar nou hadde ik soa docht, as eh Willem en Liuwe nou es getüge weze wüden. Jim binne mij allemaal even best hor, begriep mie goed. Mar ik ken Liuwe en Willem het langste." Bouke: ,,'t Is wel goed jonge, stil mar. As 't nog al een paar bruidsmeiskes noa- dig hest, dan traagst Auguust en mij mar." Manus: „Ja, en dan ik palleiernier, en Dorus seretoanemeesterdan hèt eiken een wat te doen." Rein: „Nou goed, best. Dan eh sal ik nou mar oh Tsjitske (naderbij gekomen): „Waar blief- stou, Rein? Och, heden, bin dat die ouwe maten? Mut dat hele koar op ons brullotl komme?" Willem: „As wij 't koar binne, dan binne jou die eh Callas seker."

Leeuwarder Gemeenschap | 1959 | | pagina 15