„Leeuwarder Duumkes" uit 1912 In een der vorige nummers van ons blad plaatsten wij de „Leeuwarder Duumkes" van de humorist-liedjeszanger Albert Bol uit het jaar 1913. De heer H. W. Keikes van de Nieuwestad heeft ons thans twee andere „jaargangen" van deze berijmde jaarkroniek verschaft en wel die uit de jaren 1912 en 1914. Hier zijn de „Nieuwe Leeuwarder Duumkes", die Albert Bol tijdens de kermis van 1912 in de Harmo nie zong: 1. Ik heb net als verleden jaar Weer nieuwe Duumkes voor u klaar. 'k Weet dat u er van houdt, Al zijn ze soms wat zout. Al wat men een verbeet'ring noemt Wordt in mijn lied door mij geroemd, En is iets geks gebeurd Wordt 't door mij aigekeurd. Zoo bijvoorbeeld onze grachten prijs ik zeer, Hoe je ruikt en snuiit, ze stinken nu niet meer. Alleen het aschland daar is nog een luchie aan. Maar dat is, hoopen wij ook gauw gedaan. Refrein: Ljouwert, hooidstad van het Friesche land, Waar zooveel goeds reeds kwam tot stand, Ga zoo voort op d'ingeslagen baan. Zij onze leuze: Leeuwarden vooraan. 2. 't Zou tusschen Grachtwal, Zuiderplein Een nieuwe brug gekomen zijn, Maar dat gaat niet zo vlug, Wij doen 't met d'oude brug, De Potmargebrug is nou geschraagd, Zoodat ze wel een vrachtje draagt, Past men niet op ervoor Zakt er een melkkar door. En dan heb je hier ook nog de Kippenloop, Dat die ook weggaat is onze stille hoop, Kom je iemand tegen met een dikke bast, Loop je tusschen de kippenloop vast. Refrein. 3. Ook hebben w' hier het Zangconvooi Het doel is edel en is mooi, Maar oi 't in dit geval Wel heel veel helpen zal? Als 't zangkoor zingt vol eed'len zin Valt 't straatpubliek onmidd'lijk in, Maar brult per ongeluk Het lied van Pietje puck. Ons muziekcorps kreeg een nieuwe dirigent, Zonder twijfel is het iemand van talent, Als hij nu de Lange Piepmuziek ook dirigeert, Wordt ie zeker door ieder vereerd. Refrein. 4. De Schrans wordt eindlijk opgeknapt, 't Station is ook wat opgelapt, Maar 't is nog steeds een kruis, Het tocht er als een sluis. Onze Centrale is reeds klaar, Wacht tot Augustus van dit jaar Leeuwarden wat gezicht Electrisch dan verlicht. En de zwemschool breekt men nu waarschijnlijk af. Omdat 't ding veel rêen tot ergernissen gaf. Wellicht komt een nieuwe, maar vervalt dat weer, Nu dan wasschen we ons maar niet meer. Refrein. 5. De Zondagssluiting ging niet door Maar wellicht zorgt de Raad er voor Stelt 't winkeliers tot plicht, Om negen ure dicht. Tentoonstelling komt ook dit jaar. Daar blijkt dan ieder zonneklaar Van welke betekenis De Friesche landbouw is. Aan de Burgemeester breng ik hulde hier. Hij 's de ware man, geeft ieder zijn plezier, En des Zondags mag er ook weer optocht zijn. Daarom: Leev' Burgemeester Patijn. Refrein. 6. Dit jaar was bij de kaatswedstrijd, De Fries vol moed en vol beleid, Hij gaf den Belgen klop. En sloeg ze op hun kop. En 't is gebleken op dien dag, Dat Friesland er nog wezen mag. Dat bleek ook ongezocht, Bij de elf Stedentocht. Wakk're Friezen houdt je mooie land in eer, Friesland hoog" dat zij uw leuze telken keer. Werkt eendrachtig samen, groot zowel als klein, En zingt allen nu mee het refrein. Refrein.

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 18