Onder het klokje 15 De mannen voeren een boetestelsel in: wie over het (regen)weer praat, moet een stuiver betalen. Al sprekend over diverse onderwerpen int Liuwe de ene stuiver na de andere. Het wordt een (haast Olympische) afval-race, vol spanning en spijt. Manus: „Nou, tussen de buien deur, is 't even droog. Dat as we nog een piepfol prate salie fandaag, dan mut het nou weze." Rein: „Praat mie niet fan dat weer. Je wurre der gewoan mankeliek fan. Die fent fan dat weerbericht foor de radio mut staken gaan." Liuwe: „Ho, ho, Rein, mar die goeie man ken 't oek niet helpe. As't dan wat wuust, must de Biet opbrande of suksewat. Mar dan nog." Willem: Segmannen, nou mutte jimme es hore. Wij binne groate ke rels, en su dat weer óns in 'e macht hewwe mutte? Nooit één keer! Wij doene net of der gien weer is. As wij hier onder de klok stane, siene we niet naar de lucht, prate niet over 't weer, doen net of we de regen niet foele Bouke: „Bouke weet niet of we dat laaste wel folhouwe kenne. Mar dat andere fien ik mar weer een pracht idé fan ónze Sterke Willem". Willem: „Binne der nog meensen teu gen? Niet één? Harrekidé! En wie wel over 't weer praat, betaalt een dub- beltsje boete. Allemaal in 'e groate pot." August: „Nou, een dubbeltsje? Salie we 't op een stuver houwe. 't Mut nou oek weer niet te gek". Dorus: „Deze keer bin ik dat wel met Auguust eens. 't Is meer een aardig- hied." Willem: „Ja, mar met een ernstige bedoeling. Wie sal der onder deur, het weer of wij? En dan sêg ik: Foor óns is der gien weer!" Rein: „Fooruit mar. We prate over alles, behalve over die saaic. Waar sal ie we 't es over hewwe?" Manus: „Ja, waar salie we 't over hewwe? Over de Planta hewwe we 't had, en over de Kongomannen, en over Liuwe: „De Oeliempische spelen. En de óuwe koaningin." Bouke: „Waar mutte wij het nou in fredesnaam over hewwe? Anders ga- ne we mar nar huus. Dan binne we temeensen droog as Rein: „Bouke mut een stuver betale." Bouke: „Een stuver betale? Waar foor?" Willem: „Wat hewwe wij krekt afspro- ken, Bouke?" Bouke: „Ja, mar, ja mar, hét Bouke het dan over 't weer had? Hoewel, ja, eerlijk is eerlijk, Bouke su't over een bui regenwater hewwe. Nou, even in 't knipke kieke Wie mut mien fijf sent hewwe?" Willem: „We mutte nog een penning meester anwieze. Ik stel foor: Liuwe. Hij is wel fertrouwd." Rein: „Tussen twee pliesjes. Jawel hoor. Toe dan mar: Liuwe." Liuwe: „De heren wurre bedankt foor het in mij gestelde fertrouwen. Pot foor meneer. Dank u, Bouke." Dorus: „Mar waar salie we 't over hewwe? De sport is aflopen in Rome niet?" Willem: „Das gebeurd ja. We hewwe der wel es beter opstaan docht ik. Mar as klein lands je kenne jou oek nooit teugen die groate pommerante an. Bouke: ,,'t Gaat allemaal om 'e eer, docht Bouke. En sukke groate lannen hewwe oek altied meer meensen as óns kikkerlandsje." Willem: „Mar dat niet alleen Bouke. Mar de besten krije een mooi baantsje, of komme op een hogeskoal, allemaal foor de sjeu hor, en dan hewwe se plentie tied om te trainen en te oefe nen". Manus: „Wielst óns meensen het in hun frije tied doen mutte." August: „Mar das niet eerlijk. Dan ken ik het oek wel winne." Rein: „Op wat nummer August?" August: „Op wat nummer? Nou wu ik dij gochemer hewwe Rein. Wie wint is altied nummer één!" Willem: „Rein bedoelt wat soort sport. Dat noeme se oek wel nummer. Swem- me, hardlope, kogelstoate, waterpolo, gaan soa mar deur." August: „Dat loof ik wel. Daar gong het mij niet om. 't Gong mij om de skeve ferhoudings." Willem: „Ja, en die waren der. Daar konnen wij nooit teugen op. En daar kwam dan nog bij, dat het daar gloei end hiet waar Dorus: „Ja, wat wij te min hadden, hadden se daar te feul." Liuwe: „Ik krij een stuver fan Willem, en een stuver fan Dorus. Se hewwe 't over 't weer had." Willem: „Mar ik niet over 't minne weer hier. Daar gong het om." August: „Geeft niks: Weer is weer. Betale jonges!" Bouke: „Ja, dat fient Bouke oek. Kontsjekwent. Wie 't over 't weer het, betaalt een stuver." Willem: „Allé, hier is mien stuver. Mar 'k fien 't niet eerlijk." Dorus: „Hest fan een dubbeltsje we- rom, Liuwe? Mooi. Ja." Manus: „Het is wat sneu gongen met dat ene Liwwarder meiske." Bouke: „Het sat hur wel dwars. Op die foto oek man. Liepe. Tranen met tuiten." Rein: „Ja, die docht seker, dat we nog gien nattigheid genoeg had had den. Och, ferhip!" Liuwe: „Rein foelt het self al. Een stuver foor de pot. Dank u!" August: „Wij magge wel oppasse, Liuwe en Manus, want je sitte derin, foor je der an denke." Liuwe: „Ja, jong, dat, waar we niet over prate magge, komt hast overal an te pas. Daar gaat oek weer een trouwerij." Rein: „Heel wat anhang as ik dat soa besien. Fijf, ses wagens, 'n Dure dag. Affijn, 't hoeft niet fan mien senten." Liuwe: „Sukke geraasjes mutte wel met méteriaal op'e diek komme. Foor een kaptaal riedt er hene." Willem: „Nou is 't niet allenich foor trouwerijen fanself. Of voor begrafe nissen. Der is oek een boel taksie rie den bij." Rein: „Och ja, as jou dat beure mag, is een taksie makkelijk." Liuwe: „Welja. Je mutte naar 't sta- sion. Of der is wat te doen in 'e Har monie. Het regent dat het giet. Je hewwe je goeie kleren an. Wat doen je? Bel een taksie. Ik weet soa niet, wat het kost...." Rein: „Ik wel. Een stuver!" Liuwe: „Wel even meer, denk ik. Wat is nou een stuver?" Bouke: „Boete. As je 't over 't weer hewwe. Liuwe hét seid: Het regent dat het giet." Liuwe: „Verdraaid nog an toe. 't Is waar oek. Ik hou soniet een stuver bij mie. Mag 'k em even uut'e pot le- ne." Willem: „Dou gaast er self over, mak kelijker ken 't niet. Mar wel goed bij- houwe in 'e admenestraasje." Manus: „Nou binne der nog mar twee. Wij mutte mar niks meer sêgge Auguust, dan wete we temeensen se ker, dat we 't geld in 'e buse houwe kenne." Rein: „Né, gewoan deurprate. Anders is 't niet eerlijk. Wij hewwe ons oek niet mijd." August: „Dou en Willem hewwe dochs meestal het groatste woord. Wij sêg ge nooit soafeul. Waar of niet?" Bouke: „Ja, da's waar. Willem en Rein binne óns groatste opperteurs. Mar Bouke mag se graag sweren hore." Rein: „Nou Willem, dat wete we dan maar weer. Salle we mar niks meer sêgge?" Dorus: „Ah, nee, doen dat nou niet. Dan wurdt het soa stil op'e Nijstad. Trouwens, de earpeltjes roepe oek hast al weer!" August: „Ja, werachtig. Aansen mar weer op Huzum an." Willem: „Het ferlichte Huzum. Hu zum staat er mar goed op bij de he ren loof ik. Dat waar een mooie foto fan 'e burrigemeester toen ie de laas- te gaslamp uuttrok. Weer een 'stukje ouwe tied foetsoe" August: „Mar wij binne der blied met. Het waar in sommige straten aarde donker. En as 't dan min weer waar, waar 't ekstra donker, en dan konnen je oek nog wel es met natte futen tuuskomme, deur die kulen ne gatten hier en daar." Rein: „Hest wel een stuver bij die Auguust. Dou stinkster fies in, jonge!" August (onder daverend gelach): Ken't morgen oek. Ja, eerlijk is eer lijk, mar ik hew de pottemonné niet bij mie. Sonde foor 't geld!" Manus: „Ik foei mie een hele kerel. Dat sa'k tuus fertelle. Se binne der allemaal inluist, behalve ik." Willem: „Die flinke Manus niet. Salie we dan mar op huus an mannen? De lucht wurdt er oek niet beter op." Manus: „Dan magge we wel avvese- re. Ik foei, loof ik, de eerste druppen ho." Rein: „Ho. De eerste druppen, en de laaste stuver. Ho, Manus, betale." Spreekkoor: „Ho, Manus. Betale! Ho, Manus, Betale!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 15