tienduizend volt in Energiebedrijven verbetert de stroomlevering en brengt nieuw licht in Huizum Het nieuwe schakelstation van de Gemeentelijke Energie bedrijven heeft eigenlijk maar een bescheiden functie. Het krijgt stroom (10.000 volt) van het P.E.B .-onderstation Schen kenschans en staat deze ongewijzigd af aan de transformator stations, die in het westelijke stadsdeel zijn verspreid en de stroom op de voor huis en bedrijf gebruikelijke spanning brengen. Bij deze ietwat benepen taakomschrijving komtdat het ge bouwtje een bijzonder rustig element vormt in de bedrijvige westelijke industriewijk. Er klinkt geen gebromvan machines en zelfs geen gegons van motoren naar buiten en evenmin is er een nijver heen-en-weer gedraaf van werklieden. Het staat er dus maar wat stilletjes bij en men krijgt niet gauw de indrukdat hier in enigerlei vorm bedrijvigheid heerst. In het gebouwtje komt men niet tot andere gedachten; ook hier is het stilmaar van een angstige stilte is nauwelijks sprake. Zoiets hoort bij oude kastelen en onderaardse gewelven en niet bij zo'n zakelijk, modern geval als dit. Er zitten rekken langs de muur en daarachter ziet men blinkend metaal in verschillende vorm. De glans is zo mooi, dat men in gedach ten de werkster ziet, die dat alles elke morgen een goede beurt met de poetsdoek geeft. Er worden evenwel geen werksters toegelaten in dit schakel station en dat is maar goed ook. Want op dat blanke metaal staat hier en daar de reeds genoemde spanning van 10.000 volt. Wanneer men zich een beetje uitrekt dan kan men er met de hand wel bij. Daarom komen alleen vaklieden binnen deze muren; mensen, die weten waar ze wèl en waar ze niet aan mogen komen. Op overtreding staat veelal de doodstraf. Toch was hier op de avond van 5 september een groot aantal dames en heren op bezoek: b. en w., de raad en verschillende functionarissen van Energiebedrijven. Zij lieten zich voor lichten door de technici, die het allemaal heel goed en heel duidelijk wisten te vertellen. Misschien is er desondanks wel iets van de uiteenzettingen langs hen heengegleden, want electrotechniek is een zeer moeilijk vak. Wel begreep het ge zelschap terdege wat het aan het bezoek voorafgaande deskun dige advies betekende. Dat advies was: „Houdt u de handen in de zak, want dat is de veiligste plaats Nog even iets over het verzorgingsge bied van dit nieuwe schakelstation. We schreven hierboven al, dat dit het wes telijke stadsdeel is. Nauwkeurig om schreven: het gebied ten westen van de Dokkumer Ee, de Noordersingel, de Westersingel, de Willemskade, het Zuiderplein en de Schrans. De rest van de stad heeft het hoofdvoedings- punt in de PEB-centrale. Het station Voltastraat heeft uiter aard ook grote betekenis voor de in dustrieterreinen in het westen van de stad bestaand en nieuw. Daar zit ten grote verbruikers en daar zullen naar men hoopt en verwacht, er nog vele bijkomen. Ook daarom was de bouw van dit schakelstation nodig; bij de oude situatie zat men welhaast aan de top van de capaciteit en daar ont brak ook de mogelijkheid om ernstige storingen op te vangen. Er gebeurt dus toch heel wat in dat bescheiden, stille gebouwtje in de Vol- De burgemeester en de directeur van Energiebedrijven, ir. C. B. van Ardenne, bij de apparatuur voor de toontrequente alstands- bediening in het gebouw van de G.E.B. Dit is het interieur van het nieuwe scha kelstation in de Voltastraat en dit zijn enkele van de bezoekers, die de excursie op 5 september meemaakten. tastraat, waarvan de naam wel heel bijzonder aansluit bij dit nieuwe onder deel van de bebouwing. En toen de raad het schakelstation had bekeken, ging men met twee bussen een tochtje door Huizum maken, waar inmiddels de nieuwe verlichting was ontstoken electriciteit, in plaats van het aloude gas. Het was een feest verlichting en de Huizumers reageer den dienovereenkomstig. (Later hoor den we schaarse stemmen, die de me ning verkondigden, dat dit stadsdeel door deze nieuwe verlichting aan inti miteit had ingeboet en dat waren niet eens verloofde jongelui). Het gaslicht is uit Huizum verdwenen. De burgemeester doofde, ten over staan van de raad en omwonenden, de laatste gaslantaarn in de Gymnasium straat. Aan verschillende nieuwe lan taarns hingen bloemen. Het was wel even feest. En dan die raadselachtige afstands bediening toonfrequent nog wel. Dat zijn van die woorden, die alles zeg gen en niets. De leek vraagt: „Hoe

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 3