Wat kan er in Leeuwarden gebeuren? Er is genoeg te doen XSuiideliiig van krachten nodig Taptoe in liet Caiiibuur-stadioii 7 Vorige maand stelden we deze vraag aan onze lezers in een artikel, dat nogal pessimistisch was ten opzichte van de mogelijkheden. Dat dit pessi misme niet overal wordt gedeeld, mag blijken uit de onderstaande re acties. Ook wij hebben wel eens de klacht ge hoord, dat er in Leeuwarden niets of weinig gebeurt, ja we hebben zelfs wel de opmerking moeten slikken, dat Leeuwarden een dooie, „drooggeleg de" stad is. Het is de redaktie van het maandblad van de stichting „Leeu warder Gemeenschap", die ons uitno digt commentaar te leveren, op de door haar overgenomen hypothese: „Er gebeurt te weinig in Leeuwar den". Wanneer wij ons eerst eens mogen be zinnen over het „uitdagende" artikel, dan komt zeer sterk naar voren dat de organisators nimmer schuld treft, doch dat het het publiek is dat alles in de war stuurt, door amusements-aktivi- teiten met lauwheid te beantwoorden. En wanneer we het artikel in zijn ge heel hebben uitgelezen, dan heeft de schrijver de publieke hypothese omge zet in een overheids-apotheose, waar aan de stervende zwaan niet die uit de Prinsentuin zeker niet vreemd is. Het moet gezegd worden, dat het de Leeuwarder Gemeenschap, V.V.V. ed. niet aan activiteiten heeft ontbroken; er is het publiek genoeg geboden en wij kunnen ons indenken, dat de schrij ver van het invitatie-artikel in het augustusnummer van de L.G. zijn ge moed wenst te luchten, wanneer hij een opsomming geeft van evenemen ten, die organisatorisch zeer goed in- elkaar zaten, doch door te weinig be langstelling een (financiële) sof ble ken te zijn. Ergens toch maakt de schrijver een fout: waarom noemt hij in zijn arti kel niet die evenementen, die een groot succes werden, met name het Dansfestival en het Songfestival, twee evenementen, die jaarlijks voor herha ling in aanmerking komen. Wij geloven niet, dat het publiek aan verzadiging lijdt; het is altijd nieuws gierig geweest en zal dat blijven ook en met de dreiging van de nationale vrije zaterdag zal het steeds meer be hoefte krijgen aan vrijetijdsbesteding en in deze kwestie zal het publiek toch iets geboden moeten worden. Wij zijn de mening toegedaan, dat de overheid zich als gevolg van de toekomstige kortere werkweek gesteld ziet voor een nieuw probleem: hoe houden wij de mensen bezig en zeer in het bijzon der de jeugd! Zij zal aktief moeten blijven of nog aktiever moeten wor den en aan het kleine groepje „akti- visten" in onze stad zouden wij willen toeroepen: doorgaan, niet bij de pak ken neerzitten, wat minder Lusthof avonden, wat minder dansavonden in de Beurs en wat meer festivals met knaleffekten! Waarom geen communi- ty-zang in de Beurs, zo eens per maand op zaterdagavond in samen werking met de L.G., de plaatselijke muziekkorpsen en zangverenigingen. En wat de financiën betreft, maak er geen drama van. Laat de gemeente wat meer geven. Organiseer elk jaar een grote loterij en vorm hieruit een garantiefonds, dat eens een klap kan opvangen. Ten slotte willen wij de suggestie doen het bedrijfsleven in de gelegen heid te stellen, in de vorm van rekla- me, aan dergelijke activiteten te la ten deelnemen; ook dat brengt geld op! Het bedrijfsleven wil heus wel. Wat kan er (dan nog) gebeuren? Er is genoeg te doen. HESSEL KITSZ. Naar aanleiding van Uw artikel in de „Leeuwarder Gemeenschap" waarin U suggesties van de lezers vraagt voor eventuele verruiming van het vertier in Leeuwarden, wil ik gaarne hierover mijn mening geven. Destijds heb ik een ingezonden artikel tje in de Leeuwarder Courant ge plaatst, onder het motto: „Te weinig vertier in Leeuwarden" en getuige de vele reacties van Leeuwarders, geloof ik zeker dat dit probleem leeft onder de bevolking. Wanneer men de zaken echter goed aan wil pakken, dan is er mijns in ziens een bundeling van krachten no dig, zowel uit het particuliere, als ook van het zakenleven, want men zal me de de steun moeten hebben uit de in dustriële sector die zich garant zullen moeten stellen bij eventuele nadelige financiële uitkomsten. Hoewel het initiatief van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap, om avon den in de Beurs en in de Prinsentuin te organiseren ten behoeve van de burgerij valt te prijzen, hebben deze avonden m.i. niet die verzorging en ge schikte plaats, die een redelijk succes verzekeren. Voor een succesvolle avond is in de eerste plaats, goede accomo- datie (o.a. de accoustische) nodig. Mijn ervaring is bovendien, dat men liever drie gulden betaalt, voor een avond met een afwisselend program ma en goede bekende vakartiesten, dan één gulden voor een avond, die matig te noemen is. Wanneer de naam van het organisatie-comité er bij het publiek als organisator van geslaagde avonden goed inzit, kan zij op een steeds weer kerend publiek rekenen. Om nu, mijns inziens, tot een goede organisatie van verschillende festivitei ten te komen, is een permanente commissie of stichting nodig, verte genwoordigd door particulieren uit verschillende lagen der bevolking, in dustriëlen, middenstanders, VVV, pers en politie, die in samenwerking met het gemeentebestuur, gemachtigd zijn, goed en verantwoord vertier in de stad Leeuwarden te organiseren. Tot slot, wil ik U nog een lijstje van festiviteiten opsommen, die tot de mo gelijkheid behoren, om uitgevoerd te kunnen worden en wat er m.i. verder moet gebeuren; 1. Vestiging nieuwe bioskopen in de nieuw gereedgekomen wijkcentra en de bouw van een nieuw hotel-danspa leis en cabaret-nachtclub in het cen trum van de stad. 2e. Eén maal per jaar een Leeuwar der feestweek met medewerking van de gehele zakenstand. 3e. Een jaarlijks groot vliegfeest, met de daarbij nodige attracties. 4e Nationaal Amateur festival, muziek en zang in de Prinsentuin. 5e. Wedstrijden spreekvaardigheid op vrijdagsmarkt, van marktkooplieden. 6e. Vestiging zuivelrestaurant in het centrum van de stad (Verkoop en re clame Friese zuivelprodukten). 7e Aanbouw nieuwe sporthal annex congreszaal. 8e. Danswedstrijden, met medewer king van de gezamenlijke Leeuwarder dansleraren. Ik hoop, dat ik er in geslaagd ben U enige nuttige suggesties aan de hand te doen; verlangens, die er naar ik meen in vele Leeuwarder harten leven. H. BOURITIUS In antwoord op uw artikel omtrent het verlevendigen van de stad door tijdelijke of blijvende attracties, zou ik u het volgende willen voorstellen: Eenmaal per jaar wordt er op het Zaailand een taptoe gehouden, het- geèn lang niet gek is, maar waarom ditzelfde muziekfestijn niet in 't Cam- buurstadion? Op deze plaats kan iedereen het goed zien, wat men van het Zaailand niet kan zeggen. Bij eventuele duisternis kan de verlichting van het stadion een handje meehelpen om de sfeer nog meer te verhogen. Op't Zaailand werd geen entree gehe ven, iets wat in het stadion niet kan, maar een lage entree van f 0.25 tot f 0.50 zal volgens mij geen bezwaar opleveren. Dit muziekfestijn kan nog enkele ke ren herhaald worden, zodat men dan een soort imitatie „Taptoe Delft" krijgt. Misschien is het iets?? T. P. v.d. PLOEG.

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 7