TWAALF VROUWEN UIT LEEUWARDEN Kins Ui' Visscher Vrancijntje de Boer 11 archivaris Natuurlijk mag zij niet ontbreken, de eerste vrouwelijke archivaris in ons land, die het gemeente-archief van onze stad van 1900 tot 1934 be stuurde. Zij werd op 10 december 1868 in Akkrum geboren ,waar haar vader Jan Visscher, doops gezind predikant was. Door haar moeder, Julia van Mesdag, was zij van Vlaamse afkomst. Zij ging op school in Leeuwarden, studeerde o.a. in Genève voor haar akte Frans en werkte enige jaren bij de uitge verij van Martinus Nijhoff in Den Haag. Het catalogiseren dat zij daar o.a. leerde is haar later na tuurlijk al Heel bijzonder van pas gekomen bij haar werk op 't ar- chief. Totdat juffrouw Visscher de scepter zwaaide was men, wat de geschiede nis van Leeuwarden betrof, steeds aangewezen geweest op wat haar voor ganger Wopke Eekhoff verzameld en vastgelegd had. Eekhoff was van 1838 tot 1880 in functie geweest en had de geschiedenis behandeld tot 1848, maar sedertdien was er geen vraag baak meer aanwezig en het is een van de grote verdiensten van juffrouw Visscher geweest om deze leegte aan te vullen. In 1942 kwam voorts een lijvige catalogus van de stedelijke bi bliotheek uit, een onmisbaar werk voor hen die steeds weer uit oude archie ven en paparassen hun wijsheid moe ten halen. Juffrouw Visscher toonde veel interes se in de geschiedenis van het Friese zilver, het schone handwerk der zil versmeden waarop elke stad in de oudheid kon bogen. Zij schreef, als in leiding tot het boek van Elias Voet Jr. dienstbode-dichteres Wij hebben in deze rubriek al eni ge dichteressen aan u voorgesteld, maar durven er u met nog een in kennis te brengen, nl. met Fran- cijntje de Boer, dienst bode-dichte res, die in haar tijd een bijzonder heid was, want dienstboden plach ten niet te dichten. Zij werd door haar werk direct na de kinderdich ter van Alphen genoemd en, al kunnen we nu die gedichtjes over brave jongens, deemoedige meis jes, rozenboompjes en verheerlijk te schoolboekjes niet meer zo erg waarderenhet was toch maar heel bijzonder dat cr voor kinderen ge dicht werd. Francijntje de Boer werd in 1784 in Harlingen geboren, zij was nummer twee en zou nog elf broertjes en zus jes onder zich krijgen. Op haar vijf tiende jaar ging zij in dienst en bleef dienstbode tot haar zevenenzestigste jaar met slechts een korte onder breking toen zij thuis haar zieke moe der moest verplegen en was in die lange jaren slechts in vijf betrek kingen; iets wat voor dien tijd al een bijzonderheid was en ons nu als een sprookje in de oren klinkt! Haar kinderversjes werden zelfs in t Frans vertaald, iets wat aanleiding was voor een huldiging in de Tweede Kamer, die zich toen met poëtischer zaken bezig hield dan soms nu het geval is. Eigenlijk kan zij nauwelijks tot de „Leeuwarder Vrouwen" gerekend wor den, want zij was slechts enkele jaren hier in dienst bij bakker B. Spoelstra. In haar verzenbundels noemt zij zich „dienstmaagd te Sneek". Zij dichtte ook wel voor „grote mensen" maar beroemd wérd zij door haar kinder gedichtjes, die nu mét haar geheel vergeten zijn. Een uitgave was spéci aal geschreven voor „behoeftige kin deren", die meer nog dan anderen op 't hart gedrukt werd zachtmoedig, tevreden, braaf, dankbaar, enz. te zijn. Zij overleed in 1852. Een schrikbarend verhaal is ver werkt in „Het ongeluk uit ongehoor zaamheid" waar een jongen speelt met 't geweer van zijn vader, uit de grap aanlegt op „een oude werkster" en haar doodschiet: „Ach God! daar valt zij dood ter neder, Die arme wel, maar brave vrouw, En 't aklig gillen van het knaapje Getuigt van zijnen diepen rouw. In eigen tijd gezien is het toch maar een bijzondere vrouw geweest die op haar wijze bij droeg tot de opvoeding en „het vermaak" van de jeugd. Zij heeft haar grote voorganger van Al phen geeërd door een gedicht op hem te maken, dat wij hier tot slot doen volgen: Denkt gij weieens, lieve kleinen, Die Van Alphens boekje leest! Welk een zegen deze brave Voor de kindren is geweest Hoe hij, reeds aan de aarde ontweken, Nog tot u door versjes spreekt, Braafheid, liefde voor uw' Schepper In uw' teedre hartjes kweekt? Voelt gij 't jeugdig hart niet kloppen Door gevoel van dankbaarheid, Als hij u, zoo zacht, zoo vriendlijk, Op den weg der deugd geleid? Ja, gij zegt misschien bewogen: Was Van Alphen nog op aard', Hartlijk zouden wij hem danken, Hij was onze erkentnis waard', O! Gij kunt hem dank bewijzen, Lieve Nederlandsche jeugd! Door het volgen van zijn lessen. Door 't betrachten van de deugd. M. J. VAN HEEMSTRA. „Merken van Friesche goud- en zil versmeden" een verhandeling geti teld „De Leeuwarder goud- en zilver smeden uit de 16e en 18e eeuw". Zij was lid en tevens secretaresse van het Fries Genootschap De Vrije Fries had vele artikelen van haar hand. Soms waren het levensbe schrijvingen van vooraanstaande Frie zen, dan weer ging het over het mu- ziekwezen in onze stad in het begin der zeventiende eeuw, of over de ge schiedenis van enige oude huizen in de Grote Kerkstraat. Toen zij als archivaris afgetreden was ging zij op medisch advies in Amers foort wonen, waar zij op 26 maart 1950 is overleden .Misschien denkt u wel eens bij uzelf: wat moet dat vervelend werk zijn om altijd in die oude stoffige ar chieven te zitten neuzen, om inlich tingen te moeten geven over de af stamming van families, over vroegere gebeurtenissen in een der stichtingen in de stad, over hoe een straat liep, wie er woonde in een bepaald huis, of de naam van een of ander plein al tijd zo is geweest, over vroegere eigen dommen van de gemeente die wel of niet in particuliere handen overgingen of omgekeerd. Vergist u zich niet. Wanneer u leest dat juffrouw Visscher in haar laatste jaarverslag schrijft dat zij wegens het bereiken van de leeftijdsgrens ontslag heeft moeten vragen, dan voegt zij er aan toe: „Ik behoef u niet te zeggen, hoezeer het mij ter harte gaat mijn heerlijk werk te moeten neerleggen, dat ik nu 33 2 jaar geleden begon." Want achter de oude paparassen is de mens te vin den en die is interessant genoeg om te bestuderen, zelfs de eeuwen door. M. J. VAN HEEMSTRA We zijn ietwat achtergeraakt met onze Twaalf vrouwen uit Leeuwar den" door het feit, dat enige malen het artikeltje van deze serie wegens plaatsgebrek moest blijven staan. Om het dozijn dit jaar toch vol te maken, zijn hier twee korte levensschetsen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 11