De Haal1 Loninfi 12 De raadsvergadering begint om half acht en dat is geen theorie, want het! „Leeuwarder kwartiertje" ontbreekt, zo als bij de meeste vergaderingen. Kort vooi de aanvangstijd komen de raadsleden bin-| nen, ze zetten hun handtekening op de presentielijst, zoeken meteen hun plaats op of maken een praatje met één of een paar collega's, waarbij de politieke scheidsmuren wegvallen. Vlak voor half acht gaat de deur dicht en de raadsleden nemen hun vaste plaatsen in. Dan opent een der raadsdienaren de deur weer en de burgemeester komt binnen, gevolgd dooi de gemeentesecretaris. Het hele gezel schap gaat staan; dit is het normale eer betoon aan de voorzitter. Wanneer de bur gemeester en de secretaris hun plaatsen hebben ingenomen gaat heel het gezel schap weer zitten en de vergadering be gint. Het verloop van de raadsvergaderingen is zeer verschillend. Wanneer de agenda weinig stof tot discussie oplevert, dan hoort men vrijwel niet anders dan de stem van de voorzitter, burgemeester mr. A. A. M, van der Meulen. De tijdsduur van de ver gadering wordt slechts gerekt door stem mingen over personen, die schriftelijk moeten geschieden. Dat gebeurt dus bij voorbeeld bij benoemingen. De raadsle den vullen de stembriefjes in, een der raadsdienaren haalt ze op in een koperen schaal en deponeert ze bij het stembu reau, waarvoor in elke vergadering twee raadsleden door de voorzitter worden aan gewezen. De voorzitter zelf leest de namen van de briefjes voor: een meestal eento nig declamatorium, want er komen zel den grote verrassingen uit de bus. Het: enige vermaak ontstaat, wanneer een raadslid zich in de volgorde der benoemin gen vergist, waardoor bijvoorbeeld een voor een commissie bestemd raadslid één i stem krijgt bij de benoeming van een le raar bij het middelbaar onderwijs. Over de gewone, niet over personen han delende voorstellen van burgemeester en wethouders is een schriftelijke stemming niet nodig en ook het mondelinge stem men wordt doorgaans achterwege gela ten. De voorzitter leest van de agenda de korte samenvatting van het voorstel en vervolgt dan: „Wenst een der raadsleden het woord? Verlangt een der raadsle den stemming? Zo niet, dan is aldus be sloten". Ken uitgebreide toelichting bij de raads voorstellen hoeft niet te worden gegeven, want die hebben de raadsleden al op schrift ontv; die krijg Deze den, toeg< re s1 tekei er in men. aard waai secre gemi Leeu richt gekr in h Niet raad wooi het i maal t.j.m u° \]CM 'MON yucA'f LTf PDRKK Km PSP MèSb CP.N. Dit is, van de publieke tribune gezien, het rechtse gedeelte van de raadzaal. Geheel links achter de tatel op de achtergrond ziet men nog juist de voorzitter, burgemeester A. A. M. van der Meulen, naast hem de heer P. P. de Jong (secretaris) en daarnaast twee wethouders, de heren J. Tiekstra en J. T. Vel- lenga. Het zal u verder niet moeilijk vallen de „opstelling" uit te zoeken wanneer u gebruik maakt van het plattegrondje met namen. Ook op deze foto ziet u burgemeester Van der Meulen als voorzitter van de raad (voor de schoorsteenmantel, onder het portret van Marijkemeu). Verder is dit de linkerkant van de raadzaal, gezien van de kant van de publieke tribune. Links van de burgemeester zit wethouder H. Pols en daarnaast staal wethouder mr. J. van der Schaal, die het woord voert. Voor de verdere personalia verwijzen we naar het plattegrondje.

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 12