De woningnood In Leeuwarden De tegenwoordige massale woningbouw zoals hier aan de Julianalaan kan de woningbehoefte bij lange na niet dekken. 1980 6350 door nieuwe vervangen moe ten zijn. Dat is per jaar ongeveer 315 wonin gen het tweede getal, dat u moet vasthouden. We kunnen de jaarlijkse woningbe hoefte (zonder op de huidige woning nood te letten) dus stellen op het to taal van de hier gegeven cijfers: 500 315 815., ruim achthonderd dus. Maar zijn we er daarmee? In onze berekening is het tot 1980 vereiste aan tal woningen eenvoudig door 20 ge deeld om het jaarcijfer te vinden. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat de ze groei in een zo gelijkmatig tempo zal verlopen. Verwacht wordt, dat de ze in de eerstkomende jaren groter zal zijn dan daarna. Nu zitten we in de periode van een te verwachten ster ke industriële expansie, na verloop van tijd zal waarschijnlijk een zekere sta bilisatie optreden, die de druk op de woningmarkt zal verlichten. Het ongelukkige is nu, dat deze extra vraag naar woningen, in verband met de verdere industrialisatie, moet worden bevredigd in een periode, waarin we toch waarlijk als dwingen de eis zouden moeten kunnen stellen, dat de woningnood wordt opgeheven, door het wegwerken van de achter stand. Hoe staat het momenteel met de wo ningnood? Hier zijn de cijfers, die be trekking hebben op het woningtekort van eind november: Bewoners van af gekeurde woningen 56 inwoning 570 te klein behuisden, wier woning na ontruiming niet meer bewoond kan worden 306 trouwplannen (geza menlijke leeftijd minimaal 53 jaar) 673 woningzoekende bewoners van woonwagens en woonschepen 137 bewoners van woonruimte, die na ont ruiming niet weer voor huisvesting zal worden gebruikt 204 woningzoeken den van buiten Leeuwarden, zonder ruilmogelijkheid 547. Totaal 2493. Willen we in 5 jaar deze achterstand inhalen, dan betekent dit, dat in deze periode nog eens ruim 400 woningen per jaar moeten worden gebouwd, naast de aantallen die nodig zijn voor het opvangen van de uitbreiding en voor het vervangen van slech te woningen. Bij een gelijkmatige spreiding over de komende twintig ja ren betekent dit dus, dat we de eerst komende vijf jaren meer dan 1200 woningen jaarlijks moeten bouwen en daarna per jaar ruim 800. We heb ben al betoogd, dat in deze eerste pe riode een snelle industrialisatie het no dig kan maken boven dit aantal uit te gaan. En nu de vervanging van oude en slechte woningen een proces, dat door het knagen van de tand des tijds onherroepelijk voortgang moet vinden. We zullen de door de ge meente opgestelde becijferingen niet op de voet volgen, maar slechts het resultaat mededelen. Berekend is, dat van de thans bestaande woningen in Leeuwarden deelt in volle mate in deze misère en dat is gemakkelijk na te rekenen. We doen dit zonder aan vankelijk de woningnood in aanmer king te nemen de achterstand dus, die in de oorlog begon te ontstaan en daarna niet is weggewerkt. Uitgangs punt is voorlopig de vraag: hoeveel woningen zouden momenteel in Leeu warden moeten worden gebouwd om in de jaarlijkse behoefte te voorzien? Deze berekening moet worden geba seerd op de volgende twee elementen: a. De uitbreiding van de stadsbevol king b. De vervanging van oude en slechte woningen door nieuwe (de sanering dus). Welke uitbreiding zal de stadsbevol king in de komende jaren te zien ge ven? In het ontwikkelingsplan „De toekomst van het noorden des lands" wordt het aantal inwoners van Leeu warden in 1980 geschat op 114.000. Dit betekent een stijging in de komende twintig jaar met ongeveer 31.000 zie len. Willen we dit aantal omrekenen in woningen, dan moeten we de ge middelde gezinsgrootte kennen. Deze zal, volgens de prognose, in 1980 lig gen op ongeveer 3.55. Deze voorstel ling van zaken lijkt ietwat vreemd, want men kan zich bij twee ouders moeilijk ruim anderhalf kind voorstel len, maar men dient dit getal na tuurlijk in veelvoud te beschouwen, bijvoorbeeld honderdmaal: honderd ouderparen hebben met elkaar 155 kinderen. Berekenen we nu het aan tal woningen dat in 1980 nodig is, dan komen we (met inbegrip van een re serve van 2 procent) tot 32.750. Op 1 januari 1960 waren er in Leeuwarden 22.600 woningen, zodat er, alleen om de bevolkingsaanwas op te vangen, in de komende twintig jaar 10.150 wo ningen moeten worden bijgebouwd. Dat is per jaar 500 woningen het eerste getal, dat u moet vast hou den.

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 5