Leeuwarder Gemeenschap straks groter 7 Deze getallen lijken een dwaasheid, wanneer men ze vergelijkt met de ma te waarin thans in de woningbehoefte kan worden voorzien. Het topjaar 1959 maakte het mogelijk 872 woning zoekenden te gerieven. In dit jaar is dit aantal gekelderd tot 460. Voor 1961 zijn de vooruitzichten nog ongun stiger. Dit is de realiteit. Wanneer we in de komende vijf jaren niet zo'n 1200 wo ningen per jaar kunnen bouwen, dan blijft de woningnood onopgelost en zal het tekort blijven stijgen. En de pas op gang gekomen industrialisatiepoli- tiek, die voor Friesland en Leeuwar den een levensbelang is, dreigt te mislukken door gebrek aan woningen. Er zijn in Leeuwarden uitbreidings plannen met, buiten het al gedeelte lijk volgebouwde Heechterp, plaats voor een kleine 12.000 woningen. Waar wachten we dan op? Het ant woord is heel gemakkelijk te geven: op de regering. Zij kan en zij moet de woningbouw verlossen van de belem meringen, die de nood der woningzoe kenden uitzichtloos maken en de eco nomische ontwikkeling tot mislukken gedoemd doen zijn. Het Nederlandse volk heeft zich altijd effectief teweer weten te stellen tegen de gevolgen van rampen, die op een plotselinge, schokkende wijze het volksbestaan be dreigden. Wanneer we plotseling, door brand of aardbeving, voor een woning tekort zouden komen te staan als nu reeds jaren het geval is, dan zou een grote dynamische krachtsont plooiing in korte tijd de geleden schade ongedaan maken. Dan zouden we geen departementaal gepietepeu- ter dulden: dan zouden alle belem meringen worden weggevaagd. Maar de woningnood heeft ons niet op één enkel ogenblik als een harde slag ge troffen. Het is een gif, dat langzaam in ons maatschappelijk organisme is binnengedrongen. Bij de voortdurende ondermijnende werking is een zekere gewenning gekomen. Er is geen chaos ontstaan; de ellende speelt zich bin nenshuis af en aard en omvang daar van zijn in koele, onaandoenlijke cij fers op het papier vastgelegd en in kasten opgeborgen. Er zjjn 673 ge vallen van trouwplannen, die door ge brek aan een huis niet verwezenlijkt kunnen worden. Er zijn dus 673 maal twee mensen, die een deel van hun bes te jaren zien verglijden, omdat Ne derland, bekwaam in het dichten van dijken en het inpolderen van land, geen kans ziet deze ramp als een ramp te zien en daarnaar te hande len. Dit is de nationale schande van onze zogeheten welvaartsstaat, waar in Leeuwarden een droef aandeel heeft, in dubbele zin zelfs. Want niet alleen worden mensen en gezinnen geestelijk kapotgemaakt, ook de toe komstige welvaart van de stad wordt er op een essentieel punt door be dreigd. Brandpunt der stadsuitbreiding: een der opritten, in het verlengde van de Juliana- iaan, voor het viadukt over het spoorwegemplacement. In januari 1961 begint ons maand blad met de tiende jaargang een bijzonder feit, waaraan weliswaar geen jubileum zal worden gewijd, maar dat toch wel even de aan dacht verdient. In deze tien jaar heeft „De Leeuwarder Gemeen schap" bewezen, dat in Leeuwarden plaats is voor een dergelijke perio dieke uitgave. Al zijn we op dit punt nimmer tevreden, toch mag de huidige oplaag van ongeveer 8500 tot grote voldoening strekken. We vieren geen jubileum en dus wordt dit geen jubileumartikel. Toch mag van redactiewege wor den gememoreerd, dat de uitgeef ster van ons blad, de Erven Kou mans Smeding, nooit kosten of moeite heeft gespaard om van de ze uitgave te maken wat er van te maken was. Rijk is men er niet bij geworden: wat wilt u voor een abonnementsprijs van ƒ1,80 per jaar....), de winst lag meer aan de ideële kant en wel in het gevoel de Leeuwarders een extra stootje in de richting van de burgerzin te hebben gegegeven. Een bijzondere belangstelling heeft „De Leeuwarder Gemeenschap" in toenemende mate genoten van de adverteerders de dierbare zor genkinderen bij de exploitatie. Hun gerieven de ons als redactie de hoogst noodzakelijk ruimte gunnen, dat was het probleem, waarvan de oplossing slechts met veel uitge- versbeleid te vinden was. Daarom, maar niet om deze reden alleen, gaat „De Leeuwarder Ge meenschap" zich met ingang van het januarinummer in een nieuw gewaad steken. Het formaat wordt groter en de indeling typografen noemen dat: de lay-out wordt anders en ongetwijfeld aantrekkelij ker. Dit is onze belofte voor de toe komst, de naaste toekomst nog wel. Let u, na deze woorden, straks eens op onze daden

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 7