WfS(g| Meeuu/en beheersen het stadsbeeld SINGER MAATSCHAPPIJ N.V. Singer is de kwaliieits naaimachine 9 In de wintermaanden, tot dikwijls in het voorjaar, wordt het stadsbeeld be heerst door de vlucht van de meeu wen waarvan vooral enige soorten on ze speciale aandacht hebben. Eén hier van is wel de kapmeeuw waarvan de volwassen vogel vleesrode poten en snavel heeft; verder heeft de meeuw in deze winterse periode een witte kop met bruin getinte vlekjes nabij het oog. In de zomermaanden heeft de kapmeeuw een chocoladekleurige kop, al hebben ook nu reeds sommige een kop van deze kleur. Tussen al deze vol- gels, die vaak in gezelschap van stormmeeuwen zijn, zien we dikwijls enige, die voornamelijk aan de gevlek te, bruine bovenzijde, donkere eind- band aan de witte staart en geel brui ne poten herkenbaar zijn; ziedaar het signalement van de jonge kapmeeu- wen. In de voorjaarsmaanden vertrekken de meeuwen weer gedeeltelijk naar hun broedgebied in Denemarken en Duitsland terwijl het aantal broedvo- gels dat in ons land broedgelegenhe- den heeft in 't rietland, langs rivieren en langs de kust wordt aangevuld met soortgenoten uit Frankrijk en Spanje. Dit alles volgt uit een uitvoerig ring- onderzoek van deze vogels, wier menu niet alleen uit visjes en kreeftjes be staat, maar ook uit insecten. Vorig jaar en ook deze zomer was het van gen van deze insectjes, vooral tijdens warm weer, goed waar te nemen. Te- De stormmeeuw, die wat grootte be treft tussen de vorige soort en de zil vermeeuw staat, is gemakkelijk te her kennen aan de geelgroene poten en dito snavel. De onvolwassen vogels hebben een smalle zwarte eindzoom aan de staart en bezitten voorts een donker getinte snavel. Deze meeuw, die vaak samen met de kapmeeuwen op de weilanden rondom de stad naar voedsel zoekt, broedt slechts hier en daar langs de kust, zoals bijvoorbeeld op de Waddeneilanden. Ook bij vuilnis belten zijn de' stormmeeuwen druk be zig iets van hun gading te zoeken. Evenals de vorige soort hebben deze gen de avond gaan de kapmeeuwen de weilanden verlaten waar ze overdag verblijven op weg naar hun slaap plaatsen, die zich dikwijls buiten de stad bevinden. Naarmate het lichter wordt, wordt de tijd van vertrek en aankomst verschillend. In de kolonies waar de kapmeeuwen vaak tezamen broeden met visdiefjes ranke zo mergasten met rode snavel met aan het uiteinde hiervan een zwarte punt vergrijpen de meeuwen zich wel eens aan jongen of eieren van deze visdief jes. Het is daarom begrijpelijk dat in kringen van de vogelbescherming de ze voorvallen met aandacht worden gevolgd, zodat op de juiste tijd inge grepen kan worden, opdat door het toedoen van de kapmeeuwen de vis diefjes niet in aantal zullen gaan afne men. meeuwen slaapplaatsen waar ze dan samen met andere meeuwensoorten zoals kap- en zilvermeeuwen ver blijven. De grootste van de drie meeuwen die we nu in onze omgeving kunnen aan treffen is wel de zilvermeeuw die wat de oude vogels betreft vooral door het rode uiteinde aan de geelgekleurde snavel en de vleeskleurige poten opval len. Zien we daarentegen bruin-wit ge vlekte vogels met donkere snavel en poten dan hebben we met jonge zilver meeuwen te doen die pas in hun vier de levensjaar volwassen zijn zodat ver schillende overgangen in het veren kleed mogelijk zijn. Evenals de vorige soort zijn ze ook op vuilnisbelten waar te nemen waar af val en dergelijke van hun gading is; overigens leven ze van krabben en vis, hetgeen blijkt na onderzoek van de braakballen die we dikwijls in de dui nen kunnen vinden. Het uitpeuteren hiervan is een interessant werkje en geeft een beeld van het menu van de zilvermeeuw, die verder in de kolo nies welke we ondermeer op de Wad deneilanden kunnen vinden, vele jonge vogels lastig valt en ook eieren van andere vogels niet laat liggen. BAUKE VAN DER VEEN. Tijdelijke prijsverlaging van SINGER Zig-zag machines Wij repareren alle soorten naaimachines vakkundig Naaimachines desverlangd op gemakkelijke betalingstermijnen GRATIS stop- en borduurcursus NIEUWESTAD 119 - LEEUWARDEN Telefoon 24182 Onze eigen auto's komen door geheel Friesland

Leeuwarder Gemeenschap | 1960 | | pagina 9