A -If Ui lsm Fa. H. JULIUS ZOOS de het verled een van kostbaarste erf stukken van en «fTSSlfc VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Bibliotheek en archiet OSTEIKÏOE v LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100 - 24595 b.g.g. 25765 5 De Kanselarij: EEN DER LEEUWEN, DIE HET BORDES VAN DE KANSELARIJ SIEREN Een van de fraaiste en kost baarste erfstukken van het ver leden, waarover onze stad zich mag verheugen, is de Kansela rij, het pronkstuk van bouw kunst, dat de eens zo schone Turfmarkt geheel beheerst. Bijna vierhonderd jaar geleden, in de tijd van Filips, de koning van Spanje en heer van Fries land, is deze Kanselarij gebouwd, waarschijnlijk door de „Coninck- lijke Mayesteyts Boumeyster" Bartholomeus Jans, die de op dracht kreeg een waardige ze tel te scheppen voor het toen be staande Hof van Friesland. Bartholomeus Jans begon met de bouw in 1566 en zag dit „Hei lig Huys des Regts" vijf jaar la ter voltooid. Dat wil zeggen vol tooid voor het Hof van Fries land, want geheel afgebouwd is de Kanselarij nooit. Aan de zuidzijde, links dus van het bordes, dat ook niet in het midden staat, had het gebouw nog moeten worden uitgebreid met een zaal voor de Staten van Friesland, maar die uit breiding kwam nimmer tot stand. Zolang het Hof van Friesland heeft bestaan, tot 1811, toen het onder de Franse overheersing werd opgeheven, had het zijn ze tel in deze Kanselarij. Hier stonden dus de ontspoor de Friezen terecht, hier werden de zwaarste straffen geëist en uitgesproken en van hier uit maakten de ter dood veroordeel den hun laatste droeve gang naar de galg. Hier werd ook het hoog ste bestuur in Friesland uitge oefend. In 1811 kwam er dus een einde aan de functie van de Kansela rij. Het Hof van Assises en de Rechtbank van den eersten Aan leg, die voor de rechtspraak het Hof van Friesland vervingen, hielden hun zittingen in 't Land- schapshuis, het prachtige gebouw ernaast, dat later plaats moest maken voor het foeilelijke Ritske Boelema Gasthuis, waar we nu nog steeds tegenaan moeten kij ken. Spoedig evenwel vond men een andere bestemming voor de Kanselarij, die nu tot militair hospitaal werd ingericht. Waar eerst de zwaarste misdadigers hun zonden opbiechtten, kwa men nu de soldaten met griep onder de wol te liggen. Maar niet lang zouden de mili tairen hier „vertroeteld" wor den, want in 1814 moesten de ziekenhuisbedden plaats maken voor gewone kribben: van het hospitaal werd een kazerne ge maakt. Weer tien jaar later werd de Kanselarij tot Huis van Bewa ring bestemd, of tot Huis van Burgerlijke en Militaire Verze kering, zoals men toen zei. Daartoe werd het gebouw van binnen geheel uitgebroken en waar nodig vernieuwd. Bijna driekwart eeuw bleef de Kanselarij toen een gevangenis, want eerst in 1899 werd op het terrein van de gevangenis aan het Blokhuisplein een nieuw Huis van Bewaring gebouwd. Eindelijk herkreeg het prachti ge Kanselarijgebouw toen een waardiger bestemming, want nu besloot men er de archieven van het Rijk en de Provinciale Bi bliotheek in onder te brengen. Ook de Bumabibliotheek vond er op de afdeling, waar vroe ger vrouwen werden gedetineerd een plaats, tot deze boekerij in de Grote Kerkstraat een ei gen dak boven het hoofd kreeg. De Provinciale Bibliotheek was eerst, met de Bumabibliotheek, gehuisvest geweest in de biblio theeklokalen van het Paleis van Justitie. Toen de ruimte daar jjj -€ DE KANSELARIJ OP DE TURFMARKT voor de omvangrijke bibliothe ken te klein bleek, moest er naar een andere huisvestings mogelijkheid worden uitgezien. Die vond men, toen de provin cie het Paleis van Justitie over droeg aan het rijk, waarbij werd overeengekomen, dat de boven verdieping van het Kanselarij gebouw, na een restauratie, ter beschikking zou komen van de Provinciale en Bumabibliothe- ken, terwijl de benedenverdie ping tot Rijksarchiefbewaar plaats zou worden bestemd. Die restauratie en een gedeelte lijke verbouwing van de Kanse larij vonden plaats in 1892, waarbij, binnen de muren van het gebouw, alleen de eikenhou ten trap onder het fraaie kruis gewelf als een herinnering aan het prachtige interieur van vroeger bleef bestaan. Wie nu onder de hoge bomen van de Turfmarkt bij de schil derachtige gevelwand van de Kanselarij opblikt, kan zich met enige fantasie indenken, hoe mooi het hier in het verre ver leden moet zijn geweest. Toen het smalle grachtje, dat de Turfmarkt, de Tweebaksmarkt en de Druifstreek doorsneed, nog niet was gedempt, toen er nog „een piepke" tegenover de nauwe Koningsstraat lag en het zeldzaam mooie Landschapshuis nog een prachtige aansluiting vormde met deze Kanselarij. Maar die tijd ligt al heel ver achter ons en alleen de oudsten onder ons zullen zich herinneren, hoe het hier was, toen de Kan selarij zich nog kon spiegelen in het water van een binnen gracht. FmjOLKSRSlk Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 5