TWAALF LEEUWARDER BEDRIJVEN Ciieopcml in 1881 9 {gunnen we de „Harmonie" tot de Leeu warder bedrijven rekenen? Neen want zij is opgericht als een sociëteit; ja want zij is, wat het gebouw betreft, uitgegroeid tot een bedrijf. De reden voor de oprichting was de volgen de: er bestonden in onze stad twee sociëtei ten: een op de Nieuwestad, waar nu de zaak van Morrema staat en een in „Amicitia". Een groep Leeuwarders vond deze sociëtei ten te exclusief: men wilde een derde moge lijkheid „die, meer dan de bestaanden, een vereenigingspunt voor verschillende klassen van ingezetenen kan vormen en dezen, even als de Harmonie te Groningen, gelijkelijk de gelegenheid biedt tot afwisselende en gepas te uitspanning. Reeds zoo vaak is trouwens geklaagd over den niet te vermijden geest van uitsluiting, die de bestaande sociëteiten kenmerkt, over de moeilijkheid voor velen, om anders dan in bier- of koffijhuizen de ge- wenschte uitspanning te vinden, over de schaarsche en onvoldoende gelegenheid om goede muziekuitvoeringen of tooneelvoor- stellingen bij te wonen, dat voorzeker in on ze gemeente, waar het gemis van schoone omgevingen de behoefte aan onderling ver keer te grooter maakt, eene inrichting als de bedoelde in ruime mate tot veraangenaming van het gezellige leven kan bijdragen." Zo dacht men er over in 1874 en de eerste ver gadering werd in december in de zaal van Van der Wielen gehouden. De heer H. H. R. Bloembergen was de grote man, die het plan lanceerde. In mei 1881 stond het ons bekende gebouw. Maar natuurlijk was alles niet zómaar voor elkaar gekomen. De gemeenteraad moest goedkeuring geven; in de raadsverslagen le zen we sombere geluiden over de grote con- curentie die de Harmonie zou aandoen aan de bestaande sociëteiten en koffiehuizen en men is het er niet over eens dat de Prinsen tuin (die eerst aangewezen was voor het bouwen van de „Harmonie") nu juist wel de geschikte plaats is. Er zijn misverstanden onder de enthousiastelingen die het Harmo nieplan voorstonden en een van hen schrijft aan het voorlopig bestuur een „open brief", ondertekend „Een opmerker", welke brief eindigt met de woorden: ,,'k geloof, dat i k de tolk van velen ben, zoo ik U dank wijd voor den ijver, waarmede Ge Uw taak hebt opgenomen, maar nog meer dank zou U toe komen, wanneer Ge aan den wensch van ve len voldeed, om de Harmonie, die in deze plaats eene onmogelijkheid is, te begraven." De „opmerker" zou nu eens een kijkje moe ten kunnen nemen in het gebouw-in-vol-be- drijf! Enfin, moeilijkheden en beslommeringen taan altijd bij de wieg van een nieuwe onder- nemina. Het aebouw kwam er en het staat er nog, al is er dan ook het nodige aan gemo derniseerd en verbouwd. Op 8 november 1881 werd de grote zaal feestelijk ingewijd, de ..Harmonie" had 700 ledendat aantal daal- de door de „algemeene teruggang in zaken" tot 300, bij het 50-jarig bestaan waren er ruim 600 leden die dit feest konden vieren, nu bedraagt het leden-aantal ruim 1500. Er zijn zeer moeilijke jaren geweest, zodat men zelfs over „ontbinding" heeft gedacht. Nu zou men zich Friesland zonder Harmonie niet meer kunnen denken, om maar niet te spreken over Leeuwarden zonder die instel ling. Oude programma's liggen voor ons: „Die Fledermaus" in 1882, „Geen plaatsbespre king, de stoelen worden niet aan reien, doch om tafels geplaatst". Men begon steeds om half acht. Tot de „Bekkers-concerten" had den toegang behalve de leden en hun echtge noten „Meisjes boven de 12 en jongens boven de 15 jaar, tegen betaling van 25 cents" waarom de meisjes een hoofdletter kre gen en op veel jongere leeftijd werden toe gelaten, is ons niet bekend. Men kon in loges, parterre, rondeel en „boven" zitten. Het Ne der landsch Tooneel kwam met „Zwarte Griet" en „Fijne Beschuiten" dit was blijkbaar een lang stuk, want het ving aan om zeven uur. Op zondag werden de con certen, op woensdag toneel gegeven. Men had zelfs een eigen blad, uitgever was Miedema in de Grote Kerkstraat, het ver scheen elke avond bij de muziek- of toneel uitvoeringen en het kostte 2% cent, men kon er zich voor ƒ1.op abonneren per jaar en kreeg het dan thuis bezorgd. Het bestond voornamelijk uit advertenties. Nu is de „Harmonie" 80 jaar oud, maar niet vergrijsd! Binnen de muren van het hechte gebouw wordt heel wat afgewerkt, geen dag in het jaar dat het niet geheel of gedeeltelijk gevuld is met waardige congres dames, stoere jaarvergaderings-heren, gym- nastiekende jeugd. Orkesten laten er hun muziektonen vloeien, toneelspelers maken er van de schijn werkelijkheid, een ballet doet vloeiende bewegingen over het toneel verglij den, Faveur slaat er zijn (kermis-)tenten op, Sint Nicolaas verschijnt er in levende lijve, opera-sterren zingen er hun hoogste lied. Za kenlieden vertonen er hun beste waren, brid gers met veel rimpels in het voorhoofd wor stelen met hartenvrouwen en ruitenboeren, er worden lezingen gehouden in vreemde ta len en dia's vertoond uit alle hoeken van de wereld. Kerkdiensten vonden plaats, kinder operettes doen de schoolkinderen toestro men, jeugdconcerten brengen de jongens en meisjes in grote groepen bijeen. Men kan er kegelen, genieten van films, modeshows be wonderen, dansen op bals, congressen hou den aan de lopende band - het is teveel om op te noemen. Tevens worden al deze duizen den gelaafd, vooral met koffie het kopje „poeder" is niet meer in de mode. Doorlo pend is het gebouw bezet en daarom mogen we het tot de Leeuwarder bedrijven rekenen! M. J. VAN HEEMSTRA.

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 9