ptra en gas Streven naar veiligheid en doeltreffendheid 11 genwoordig stopcontacten met randaarding. Dat is voor de veiligheid. Alom zijn echter de verloop- stekkertjes verkrijgbaar om deze randaarding te niet te doen. Het gaat er ons (en Energiebedrijven) niet om angst voor electriciteit te kweken, maar wel om te waarschuwen tegen geknoei met leidin gen, stopcontacten, driewegstekkers, fittingen en.... zekeringen. Electriciteit laat zich gewil lig geleiden, zelfs door de meest wrakke ver bindingen. Electriciteit wordt echter ook ge makkelijk afgeleid naar plaatsen waar zij niet thuishoort en waar men er argeloos mee in aanraking kan komen. Dat levert minimaal de schrik van de schok op, maximaal de dood. Zelfs een strijkijzer kan onder bepaalde om standigheden bij een defect levensgevaar ver oorzaken. ZEKERING EN AARDING. Twee beveiligingen horen de electriciteitsgebrui- ker te beschermen: de zekering en de aarding. Een aardgeleiding is dwingend voorgeschreven bij ap paraten, die vocht herbergen of in een vochtige omgeving worden gebruikt. Komt door een defect spanning op het metaal en/of het water te staan, dan wordt deze afgevoerd naar de aarde en daar bij slaat de zekering door. Men dient er echter wel rekening mee te houden, dat zo'n aardgelei ding alleen veiligheid waarborgt wanneer de stroom ongehinderd kan afvloeien. Vroeger kon men daarvoor een aansluiting maken op de water- DE TOONKAMER. In de toonkamer in het gebouw van Energiebedrij ven worden alleen apparaten voor electriciteit en gas geëxposeerd, die op hun betrouwbaarheid zijn getoetst. Voor de electrische apparaten is dit dus gebeurd bij de Kema en de gastoestellen heb ben hun examen moeten afleggen bij de Gasstich- ting. Ook dit instituut heeft een garantiemerk, dat de koper dus veiligheid garandeert. En het gaat niet alleen om de veiligheid, ook de gebruiks waarde wordt zowel door Kema als Gasstichting nauwkeurig nagegaan. Bij electrische apparaten wordt bijvoorbeeld gecontroleerd of het aange geven verbruik met de werkelijkheid overeenkomt. Bij koelkasten wordt nagegaan hoe het staat met het koelvermogen en de nuttige ruimte. Deze ge gevens zijn niet voor de openbaarheid bestemd, maar ze kunnen de adviezen uiteraard wel in een bepaalde richting beïnvloeden. In feite weet men bij Energiebedrijven méér van de apparaten voor gas en electriciteit dan bij de particuliere handel. De laatste beschikt namelijk niet over de gedetailleerde gegevens, die van de Kema en de Gasstichting afkomstig zijn. Toch is er geen concurrentie tussen Energiebedrijven en de handel. Integendeel: men werkt voor dit doel samen in de Stichting Toonkamer. Bij de Energie bedrijven geeft men slechts advies en de daarop gebaseerde koop dient te verlopen via de handel. De Toonkamer is er dus voor handel en publiek beide: de twee partijen, die gebaat zijn bij een goed en veilig gebruik van electriciteit en gas. de markt worden gebracht. Er is wel een keuring, die deugdzame normen hanteert (door de KEMA in Arnhem), maar geen fabrikant wordt iets in de weg gelegd, wanneer hij zijn produkten niet aan deze beoordeling onderwerpt. De klant moet het zelf maar weten. Hij kan de deugdelijkheid aflei den uit de aanwezigheid van het KEMA-keurmerk. De winkels in electra liggen echter vol artikelen, die ongekeurd (en dus misschien ondeugdelijk) zijn. Het nare is, dat het publiek zelf niet of nauwelijks de kwaliteit kan beoordelen. Als voorbeeld kun nen we schemerlampjes nemen. Vaak is de stroom draad verborgen in een metalen buis. Belangrijk is of die buis aan de binnenkant scherpe randen heeft, waarop de draad na verloop van tijd kan doorslijten. Gebeurt dit, dan kan al het metaal Ionder stroom komen te staan. Hoe dwaas de situa tie eigenlijk is, blijkt het duidelijkst uit het voor schrift, dat slechts de officieel erkende installateur bevoegd is leidingen met toebehoren in de wonin gen aan te leggen. Stopcontacten en dergelijke mag men dus niet zelf aanbrengen. Maar stopcon- ?e" tacten en dergelijke worden vrijelijk in de win- .qP kels verkocht en ieder kan er naar hartelust mee knoeien. In de nieuwe woningen plaatst men te- Ook het strijkijzer leent zich voor deskundig advies. leiding. Nu het waterleidingbedrijf hoe langer hoe meer plastic-buizen gaat gebruiken, is de deugde lijkheid van zo n leiding problematisch, Ook is het onjuist een blind vertrouwen in de randaarding van stopcontacten te hebben. Komt het er op aan (en dat is vooral met wasmachines en centrifuges het geval) dan moet men zelfs een dergelijke „of ficiële" aardgeleiding eerst door een deskundige laten doormeten. Een goede aarding is overigens de beste beveiliging en steeds meer goede appara ten worden van een dergelijke leiding voorzien, zoals ook strijkbouten. Dan de zekering, die bij overbelasting doorslaat en dus in één klap de spanning op de leidingen in huis wegneemt. Wie daarmee knoeit, speelt met zijn leven. Bovendien manifesteert zich ook bij de zekeringen het kwaliteitsverschil, dat slechts door een deugdelijke keuring kan worden opgevangen. Wanneer deze apparaatjes het KEMA-merk dra gen, dan zijn ze inderdaad berekend op de aan gegeven stroomsterkte en slaan ze door bij over schrijding daarvan. Ondeugdelijke soorten, die ook in de handel zijn, houden het echter veel langer uit en bezwijken pas, wanneer de toelaatbare stroomsterkte al ver is overschreden. Het kan zelfs gebeuren, dat de hoofdzekering eerder de geest geeft dan die in het huis. Het merkwaardige is, dat het publiek over het algemeen deze ondeug delijke zekeringen prefereert „omdat ze zo sterk zijn. De Toonkamer in het gebouw van Energiebedrij ven. Gratis advies over apparaten voor electriciteit en gas. Koelkasten in formatie in de Toonkamer.

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 11