De Boterwaag stond vroeger bij de Tontjespijp Fa. H. JOLMEOS ZOOI VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Bredere luifel LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. O 5100 - 24595 b.g.g. 25765 15 .HJOlNffiSlZ». WMSH IS&iMrn Een gebouw, waarvan de af beelding in bijna geen enkele folder over Leeuwarden ont breekt en waaraan geen vreem deling zonder meer voorbij zal gaan, dat is de voormalige Stads Boter Waag op de Leeu warder Nieuwestad. In de loop van de eeuwen altijd tijdig ge restaureerd, bleef de oude Waag in een voortreffelijke conditie voor ons bewaard en als een on misbaar monument staat dit pronkstukje van bouwkunst uit vroeger tijden nu in het hart van onze moderne stad. De over-over-overgrootouders van de over-over-overgroot ouders van onze over-over-over grootouders hebben de brede ruimte tussen de „stille" en de „drukke" kant van de Nieuwe stad nog zonder dit schilderach tige gebouwtje gekend, want heel vroeger stond de Stads Bo ter en Zout Waag een dertig me ter verderop: vlak bij de Ton tjespijp en tegenover de Sint Ja- cobspoort, die de stad eens op dit punt van de buitenwereld af sloot -ongeveer op de plaats dus, waar nu een telefooncel staat. Maar dat is wel lang geleden hoor, want nog voor 1600 werd „onze" Waag gebouwd, omdat het oude gebouwtje door de zich snel ontwikkelende handel ten slotte te klein bleek te zijn. Op een punt, dat als standplaats voor de Waag geschikter werd geacht pal tegenover de Ee, die hier op het water van de Nieuwestad uitkwam, begon men in 1595 met de bouw en drie jaar later moet het Waag- gebouwtje zijn voltooid, want een gedenksteen in de muur geeft dit jaartal aan. Het gebouw zag er toen nog wel wat anders uit dan nu, want door niet minder dan zes brede poorten konden de boterverko- pers de benedenruimte betreden: er zaten twee toegangspoorten in de oostelijke en de westelijke muren en in totaal vier in de muren aan de noordelijke en de zuidelijke kant. De bovenverdieping was eerst bestemd voor het houden van verkopingen „van vastigheden ten voordele van de Diakoniear- men", maar later hield het Krijgsgericht er zittingen, werd ze tot Burgerwacht bestemd en vond de Nachtwacht er een on derdak. Om de handel te bevorderen stond de stedelijke regering in 1643 toe, dat de kooplieden de Waag gebruikten als beursge bouw, waarin ze elke morgen tus sen elf en twaalf bij elkaar kon den komen. Alleen, wanneer de regen een verblijf in de open en tochtige benedenverdieping min der plezierig maakte, mochten de heren verhuizen naar de bo venzaal. In 1786 kreeg de Waag een brede re luifel, die door twintig hou ten kolommen gedragen werd. Tot zo'n zeventig jaar geleden hebben deze houten pilaren het gebouw ontsierd: toen, bij een al gehele restauratie in de jaren tussen 1884 en 1890, werden ze verwijderd en kreeg de Waag het schilderachtige aanzien, dat ze nu nog heeft. Overigens heeft die luifel in de loop van de jaren altijd de aan dacht van het stadsbestuur ge vangen gehouden en meer dan eens werd ermee geëxperimen teerd om de boter, die er onder opgeslagen werd, nóg beter te kunnen beschermen tegen de zon. Zo werd het afdak in 1816 een el breder gemaakt, zodat er toen 1300 in plaats van 900 vaten boter in de schaduw kon den staan en een kwarteeuw la ter bracht men iedere markt dag aan de oost- en aan de west zijde van de luifel twee losse schermen aan, die 's avonds weer werden weggenomen. Tot 1884 zou het gebouw z'n bestemming als boterwaag nog behouden: toen trokken de bo- terverkopers naar het veel grotere Beursgebouw aan de Wirdumerdijk, dat vier jaar eerder al was gereedgekomen. De benedenruimte werd nu een wachtlokaal voor de brandweer en een bergplaats voor brand- blusmiddelen, het bovenlokaal, waarin eerder al de Stedelijke Muziekschool gehuisvest was geweest, werd nu bestemd voor de zittingen van de Militieraad, terwijl nu ook het Stedelijke Muziekcorps er z'n repetities hield. Weer veel later werd een deel van de benedenruimte van de Waag onteerd, doordat de ge meente dames en heren stadge noten in de gelegenheid stelde datgene te doen, wat anders in het kleinste vertrek van ieder huis wordt gedaan. De bovenzaal verleende achter eenvolgens nog gastvrijheid aan het Friesch Natuur Historisch Museum, dat nu al weer vele ja ren in de Heerestraat zit, en aan de Vrije Katholieke Kerk. Welke bestemming het prachti ge Waaggebouwtje in de naaste toekomst krijgt, is nog een open vraag. Een vloedgolf van inge zonden stukken kort geleden in de plaatselijke kranten met suggesties over een bevredigend gebruik van de ruimten in de Waag heeft wel aangetoond, dat een deel van de Leeuwarder be volking de oude Waag graag een bestemming gunt, die beter past bij het karakter van dit monument dan die openbare privaten voor dames-en-heren- in-nood. Bergplaats voor meubelen - Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Ruim een halve eeuw ervaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 15