Opgeruimd staat netjes Een actie, die geen geld en bijna geen moeite kost Wanneer we het hebben over de paperasserij in onze moderne samenleving, dan denken we doorgaans aan de biljetten en formulieren, waarmee ambte lijke, half-ambtelijke en ook niet-ambtelijke instellingen en organen ons zo aardig weten te ontrieven. Maar er is ook een andere papierwinkel, die in toenemende mate onze verontrusting wekt. Dat is die der verpakkings middelen. Neemt u het gewone zuurtje maar. Vroeger putte de winkelier deze snoeperij uit een glazen stopfles en dan werd ze afgewogen in een zakje. Eén zakje per ons bijvoorbeeld. Nu zitten zuurtjes in rolletjes, met een wikkeltje er om heen en dan om elk snoepje weer een papiertje. Men moet de vlijt prijzen waarmee onze nijvere fabrikanten dat allemaal zo doen, maar al onze verpakte handelsartikelen leveren met elkaar toch wel een verontrustende hoeveelheid papier op -papier, dat voor een deel op straat belandt. Het is een kleine moeite dit te verhelpen. Overal in de binnenstad staan de ronde papierbakken, die dit afval liefderijk willen opnemen. En komt men zon ding niet tegen, dan is het werkelijk niet zo erg met het weg gooien te wachten tot thuis, waar de uniforme vuilnisemmer de gelegenheid biedt het afval te laten verdwijnen. De moeilijkheid is, dat men, zeer terecht, het weggeworpen doosje, pakje, papiertje, of wat het mag zijn, als een kleinigheid ziet, maar niet beseft, dat al deze kleingheden met elkaar een grote rommel maken. We spreken dan nog niet over de grote wegsmijters. Zoals de twee platte landers, die steevast elke vrijdag in de stad zijn, hun auto op het Raadhuis plein parkeren en tegen het middaguur daar ter plaatse een gebakken visje nuttigen. De graatjes gaan in het papier en de hele prop wordt dan in het perkje rondom de Wilheimina-linde gesmeten. Deze goede gasten staan in hun kwade gewoonte niet alleen en onze eigen Leeuwarder bevolking draagt ook menig papiertje bij aan de verontreiniging van de stad. Winkels worden 's morgens uitgeveegd en de rommel gaat, over het trottoir, op de rijweg. Bijzonder ergerlijk is hoe men allerlei afval in de grachten gooit. We zagen het enige tijd geleden bij een gerennomeerde groentezaak in de binnenstad, waar een bak groente-afval in de gracht werd geleegd.... Al dit straatvuil moet door de Reinigings- en Ontsmettingsdienst worden verwijderd door de straatvegers. We kunnen rustig afspreken, dat dit hun taak is, maar we hoeven dit werk niet onnodig te verzwaren. Bovendien zijn de straatvegers niet altijd overal, zodat de stad een groot deel van de dag een slordige aanblik biedt, wanneer iedereen de openbare weg als een soort vuilnisbak beschouwt. De actie „Opgeruimd staat netjes" heelt ten doel het publiek op te wekken mee te helpen de straten zo schoon mogelijk te houden. Niet door zeil aan het vegen te gaan, maar door het klakkeloos weggooien van allerlei rommel op straat na te laten. Het is, zoals gezegd, een actie, die het publiek geen geld kost en bijna geen moeite. Het welslagen ervan zal de „schoonheid" van de stad bevorderen en dat is een zaak waarvoor we allen oog kunnen hebben De landelijke actie „Opgeruimd staat netjes" heeft de bijzonder pret tige kant, dat zij het publiek geen geld kost. En vrijwel geen moeite bovendien. Gevraagd wordt slechts iets na te laten en wel het luk raak wegsmijten op onze mooie straten en wegen van alles wat tot het afval mag worden gerekend. Wel kost dit enige moeite, want allen zijn wij geneigd onze over tolligheden weg te gooien. In feite handelen we daarmee ook volgens het beginsel „Opgeruimd staat netjes", maar dan in de privé-sfeer. Het lege sigarettenpakje, het papiertje om het ditje of datje smijten we weg, ter plaatse waar deze verpakkingsmiddelen hun waarde hebben verloren. En dat is heel vaak op straat. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 10e jaargang no. 7 - juli 1961 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden De oogst der straatvegers wordt bij de Reinigings- en Ontsmettii dienst in een praam gestort. Hengelen in kanalen en grachten levert de Reinigings- en C tingsdienst een rijke vangst op. Men vraagt zich wel ai wat de bezielt om al dergelijke rommel in het water te smijten.

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 3